1. ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin deftere yazı yazarken kullandıkları stil. okuma yazmayı yeni öğrenen çocukların daha rahat yazmaları, yazılanları açık seçik olarak görüp okuyabilmeleri için vardır bu yöntem. hem o yaştaki çocuklar bir an önce defterlerinin bitip yeni bir deftere başlamak isterler. bu açıdan yararlarınadır bu onlar için.

  bir de birer satır atlayarak okunan yazılar vardır ki bir satır atlayarak yazan öğrenciler bunu doğal olarak yaparlar.
 2. bir de satır atlayarak yazılan ve satır atlayarak okuyunca başka, düz okuyunca başka anlamlar içeren metinler vardır.

  bir örneği için:
  (bkz: abuzer efendi)
 3. birinci sınıftayken yazı yazabilmeyi başarabilmek için uygulanan yöntem idi. hoş gelmezdi insana, hemen aşmak gerekli diye düşünülürdü. önemli olan satır atlamadan yazmayı becerebilmekti. o zamanlar. zaten yazılar düzgünleştikçe öğretmen ilan ederdi: 'artık satır atlamadan yazacağız çocuklar.' biz de mutlu olur, sevinçle dolardık.
  lakin zaman geçtikçe özenilen bir şey oldu satır atlamak. çünkü hiç mümkün olmayan bi şey haline geldi. yani sayfanın ortalarındayken bütün satırların aynı olduğunu, üstelik sayfanın gereksiz olduğunu düşünürken, en kısa zamanda bu sayfadan kurtulayım bari hevesine kapılıp da satır atlayarak sayfanın nihayetine ulaşmaya çalışınca insan, eskiden başarısızlık olarak gördüğü satır atlamayı bu kez beceremiyor. ya da satır atlamak eylemi hayata uydurulamıyor. bilemiyorum.
 4. çizgili deftere yazı yazarken bir satır boşluk bırakarak devam etmek.
  word'de 1,5 ya da double space koymak gibi bir şey.

  ilkokulda harfleri öğrenirken birer satır atlanarak yazılırdı. ancak e be adam, sen önce minicik çocuğa satır ne onu bi söyle de, ondan sonra bi satır boşluk bırakın de. de ki benim gibileri mal mal, "satır ne acaba" diye bakmasın yüzüne.

  bir de satır arası var ki, aman diyim. ilkokul çocuğu intihar eder duysa.
 5. soas tarih ogrencilerinden, odevlerini bu bicim yazmalari istenir. muhim bir kuraldir. yazdiginiz $eyi degerlendirirken ilgili ortmenin ilk baktigi, teknik luzumluluklardan biridir. uymazsaniz olmaz.
 6. entrysini dikkat çekici ve daha belirginleştirmek adına bazı yazarların yaptığı eylem.
 7. ne yazdığına ne anlattığına göre değişen bir durumdur. fakat tez yazıyorsan bir satır atlamak yetmez yöke göre, birbuçuk satır atlamalısın.
 8. entry'leri, özellikle uzun entry'leri okumayı kolaylaştıran eylem.

bir satır atlayarak yazmak hakkında bilgi verin