şükela:  tümü | bugün
  • sözlükte bolca kullanılan ve sözlüğü adeta ele geçirmekte olan bir ifade.

birisi başlık açmış. iyi kötü, doğru yanlış bir şekilde fikirlerini ifade diyor. bir durumu yorumlamış veya eleştirmiş. sonra başka birisi altına, kendi yorumunu veya eleştirisini yazmak yerine sanane diyor. la mi sen sanane demek için mi yazar oldun? fikrin yorumun yok mu?
    mesela kalabalık bir arkadaş grubuyla oturuyorsun. senin tarafta başka, öbür tarafta başka muhabbet var. öbür tarataki muhabbette, katılmadığın bir görüş olduğunda kalkıp ağzını kıvıra kıvıra sananeee diyor musun mesela? başlık açılmış,cevaplar verilmiş, fikirler söylenmiş, eleştiriler yapılmış , insanlar bir şey konuşuyor yani. birisi geliyor, sananeee diyip sallıyor bir şeyler. fikrin, eleştirin varsa yaz. yoksa yazma. senin sanane demen hiçbirşey hizmet etmiyor. aksine komik duruma düşürüyor.

orta okulda bırakılması gereken fakat bırakılmayan bir hareket olması da ayrı bir olay. gerçekten kime ne diye düşünen insan banane der geçer. hem diyecek bir şeyim yok, hem de boş geçmeyeyim bir şey yazmalıyım demenin başka bir şeklidir.

buna bile sanane diyen çıkacak.
  • çok iticidir, kendini savunmayı bilmeyenlerin kelimesidir.
  • “seni ırgalamaz” diye devam ettiği yörelerimiz mevcuttur
  • öncelikle söylemeliyim ki kelime değildir. benim de şahsi konularda veya bir dedikodu yapılıyorsa sıkça kullandığım bir söylemdir sana ne. bize ne şeklinde daha sık kullandığım düşünülürse dedikodu savunma sistemi görevi var diyebiliriz.

sözlük versiyonu ise cidden leş gibidir. adam, özellikle bir başlığa girip "bundan bize ne" yazıyor ve defolup gidiyor. en çok da magazin başlıklarında görüyoruz bu durumu. halbuki magazin kanalının tanımında bile "içinde sırf ünlü olduğu için konuşulan saçma şeyler" yazıyor. şimdi hal böyleyken "x*'in bacağını kırması" başlığına girip mal gibi* bundan bize ne olması yazıyorsan ortamdaki asıl mal sensindir güzel kardeşim. o yazdığın şeyi milleti küçümsemek için yazmıştın oysaki.

bir de insanları kategorize etmeyin amına koyim ya'cı grup var. bunlar daha beter. mesela ilkokul mezunu erkek başlığına girip bunu yazıyor. kibrinden yanına yaklaşılmayan kadın başlığına girip bunu yazıyor. lan bunlar beni nasıl ilgilendirmez? ister istemez hepsiyle toplumda karşılaşıyorum. beni yöneten adamın okuma yazması bile şüpheliyse* ben o başlığa girer ağzıma geleni saydırırım. öbürünün babası böyleyse o da öve öve yazar. ortaya fikir havuzu çıkar. sen istediğini alır, istemediğine eksiyi basıp geçersin. ne demek sana ne? benzer şekilde benim üst komşum böyleyse ve haksız olduğu konularda bile uyaramıyorsak yazarım bana çektirdiklerini. öbürünün piremses kızı böyledir. o da öve öve bitiremez.

özetle sözlük gibi her şeyin kategorize edilip üzerinde konuşulduğu ortamlarda böyle malca tribe girenleri gönül rahatlığıyla engelleyebilirsiniz. öyle birisinin şahsen bana katacağı bir şey olamaz. gözümün önünde kalabalık yapmaması daha hayırlı olur. kadınlı erkekli başlıklarda da anında gelip "sanki erkekler..." veya "kıl yumağı, kel, göbekli haliyle..." diye tamamen başlık dışı bir konudan bahseden mallar da bunların yakın kuzeni. itinayla engelleyiniz.
  • insanların kişisel alanlarına farkında olarak veya olmadan tecavüz edenin suratına yapıştırılası tek söz öbeğidir.
  • burunlarını gereksiz bir şekilde her yere sokan insanların sıklıkla karşılaştığı kelimedir. sizi ilgilendirmeyen şeylere burnunuzu sokup sonra da bu lafı duyunca eleştirmeye hakkınız olduğunu düşünmüyorum.
  • önsöz: özet geçiyorum: sözlük özelinde kişisel tercihleri sözlüğe taşıdıkları için yazarı verilen tepki.

sözlük için konuşuyorum. gözlemimi aktarayım:

sana ne, sanane, sana ne amk, sana ne aq söylemleri kişisel tercihe yapılan eleştiri görünümlü kişisel fikir beyan etme içeren entrylere karşı yazılıyor.

örnek üzeriden anlatayım: şenol güneş menemeni soğanlı sevdiğini söylüyor.
    biri gelir başlık açıyor. menemenin soğansız olması gerektiğini savunuyor. ikinci entry ''sana ne'' 'dir. hatta bazen yukarıda bir entry de yazdığı gibi ''bundan bize ne olması'' yazar biri.

hitler'in yapığı en büyük hata diye başlık var. belki çoğu entryleri okudum da. ancak hiç denk geldiğimi hatırlamıyorum sana ne diye entry. ''yukarıda biri yazmış bence şu demiş. saçmalamış o dediğin tarihte şu şuydu bu buydu.'' diye cevap girilmiş mesela.

kişisel olarak; sana ne amk, bundan bize lan diye entry girdiğimi hatırlamıyorum. genelde ''yine boş konu ve üstüne komiklik şaka yapacak tarafı da yok'' deyip geçiyorum.

bir de şu var. bunu diyenler gözlemlediğim kadarı ile sözlükte en az 15 yıldır takılan -gençler onlara dinozor diyor 40 yaşında diye gerçi bana da amca diyor 30u geçtim diye- insanlar. bazıları da sanırım yine bu insanların yan hesapları. bana öyle geliyor profilini incelediğimde. bunun nedeninin de şu olduğunu düşünüyorum: istiyorlar ki sözlükte yolda gördükleri bir insanın sağ ayağına giydiği çorap ile sol ayağına giydiği çorabın farklılığı sözlükte geçmesin. daha önemli konular tartışılsın.
  • (bkz: saman ye)