şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ingilizce adi pictures from an exhibition

  modest mussorgsky'nin senfonik suiti. piyano icin duzenlemeleri de vardir. eserin her bir kucuk kismi ayri bir tabloyu betimler. epey gerilimli bi melodidir ana tema

  daha sonra da emerson lake palmer tarafindan cagimiza uyarlanmistir
  fena da olmamistir hani
 • türkçe'de "bir resim sergisinden tablolar" olarak geçer;
  resimler arasında geçişi sağlayan ezgi, ziyadesiyle tedirgin edici ve bi o kadar da tedirgin edicidir
  (bkz: modest petrovich yaparsa iyisini yapar)
 • mussorgski'nin solo piyano icin yazdigini (ki bu sekliyle sevilmesi icap eder), elli yil sonra, maurice ravel orkestra icin duzenlemistir. kazuhito yamashita'nin solo gitar duzenlemesini de anmak gerekir.
  mimar-ressam victor hartmann'in olumunden sonra acilan toplama sergiyi gezen mussorgski, dostunun anisina bu deliligi yaratmistir - alkol tuketiminde asiriya kacarak. (bkz: modest mussorgsky)

  tablolar arasinda, cesitlenen bir tema* esliginde gezinilir:
  duse kalka yuruyen bir cuce*, yikilmis bir sato, kagni, yumurtadan cikmamis civcivlerin dansi, samuel goldenberg ve schmuyle, limoges'da pazar yeri, paris'in altindaki roma mezarlari*, tavuk ayaklari ustundeki kulube (bkz: baba yaga) ve kiev'in buyuk kapisi.
 • modest mussorgsky'nin, arkadasi victor hartmann'in tablolarindan esinlenerek yazdigi bilinen muhtesem eseri.
 • bu eserin bolumleri de $oyledir:

  1- promenade
  2- gnomus
  3- promenade
  4- il vecchio castello
  5- promenade
  6- tuileries
  7- bydlo
  8- promenade
  9- ballet of the unhatched chicks
  10- samuel goldenberg & schmuyle
  11- promenade
  12- limoges marche
  13- catacombae (sepulcrum romanum)
  14- con mortuis in lingua mortua
  15- the hut on fowl's legs (baba-yaga)
  16- the great gate of kiev
 • http://www.stmoroky.com/…lery/pictures/hartmann.htm
  ve http://www.russisches-musikarchiv.de/bilder.htm
  adresinden mussorgskyi etkileyen resimlere ulaşılabilen mevzu bahis.
  ilginçtir ki mussorgskynin gerilim dozu fazla kaçmış anlatımı yanında resimlerin sadeliği çok tezattır.sanılanın aksine ana tema (promonade)* gerilimden çok uzak hatta hüzünlü bir giriş ve devam niteliği taşıdığı için kilise düğünlerinde sıkça kullanılan bir parçadır.gene promonade sayesinde mussorgskynin gözünden gözdüğümüz tabloların arasındaki geçişleride daha iyi anlarız ve sergide onun yanında aynı kederle yürürüz demek sanırsam yerindedir.

  parçaların içinde biri var ki (bkz: bydlo) tozlu yollardan gelen tekerlerinden biri aksak kağnının geçişini konu aldığı düşünülürse oldukça sarsıcıdır; ravelin düzenlemesiyle üflemeliler için yazılmış en zor ,en nadide parçalardan biri olmuştur.
 • maksim mrvica variations part i & ii albümünde yorumlamıştır bunu.
 • modest mussorgsky'nin tinilarla yeniden cizdigi bu sergi, 1874 senesinde mussorgsky'nin yakin dostu mimar, heykeltras ve ressam victor hartmann'in ölümünden sonra onun anisina düzenlenmistir. mussorgsky'nin kompozisyonunda sirasiyla gecen ögelere dönecek olursak:

  1. promenade (fransizca: gezinti): mussorgsky, aralarda dört defa tekrarlanan bu bölümün, sergide kendisinin bir resimden digerine gecisini betimledigini belirtmistir. görülen resimlerin zihindeki izdüsümleri bu ara ezginin tinilarina da yansir ve promenade kimi zaman neseli, kimi zaman da düsünceli ve hüzünlü nota dizelerine bürünür.

  2. gnomus (latincelestirilmis fransizca [aslinda gnome]: cüce): egri bügrü bacaklariyla aksayarak yürüyen bir cüce resmini yansitir.

  3. promenade

  4. il vecchio castello (italyanca: eski saray): italya'da bulunan bir sarayin önünde yanik bir halk sarkisi okuyan bir ortacag ozani (troubadour) betimlenir.

  5. promenade

  6. les tuileries [dispute d'enfants après jeux] (fransizca: kiremitciler ve oyun oynayan cocuklarin kavgasi): paris'in les tuileries (kiremitciler) parkinda bakicilarini iplemeden sac bas yolarak ve yoldurarak bagrisa cagrisa oynayan cocuklar tasvir edilmektedir.

  7. bydlo (lehce: kagni): o zamanlar rusya topraklarina dahil polonya ovlalarinda bir öküzün cektigi, tekerlekleri gicirdayarak agir agir ilerleyen bir kagninin resminin notalara dökülmüs hali.

  8. promenade

  9. balet nevijlupivshikhsja ptentsov (rusca: yumurtadan cikmamis civcivlerin balesi): hic bir zaman sahneye konmamis yumurta kabuklarinin icinde danseden balerinlerin kostüm tasariminin eskizi ve ezgisi.

  10. samuel goldenberg und schmuyle (özel isim olsalar da kök bakimindan almanca: [goldenberg: altin dagi], [schmuyle: eski alman argosunda yahudi]): biri varlikli, digeri sefalet icinde yasayan iki dogu avrupa yahudisinin ayni resimde bulusmasi. göbekli goldenberg bas tinilarla karsimiza cikarken, bir deri bir kemik kalmis schmuyle titrek tiz tinilarla betimlenir.

  11. promenade

  12. limoges. le marché (fransizca: limoges pazar yeri): pazar yerinde sac saca bas basa kavga eden iki pazarci kadin.

  13. catacombae [sepulcrum romanum] (latince: yeralti mezarliklari [romali mezari]): paris'te bulunan, kemik ve kafataslarinin duvarlardaki bosluklara yigildigi bir roma yeralti mezarliginin delhizlerinde fener esliginde dolasan iki ziyaretci.

  14. cum mortuis in lingua mortua (latince: ölülerle ölü bir dilde): aslinda bir önceki temanin devami olan ve hayli karanlik bir tonda ve makamda (si minör) bestelenmis bu kesimde mussorgsky, eserin konusu olan serginin yaraticisi ve artik ölmüs olan hartmann'i anar.

  15. izbushka na kur'ikh nozhkakh [baba-jaga] (rusca: tavuk ayaklari üzerindeki barinak [cadi]): rus masallarinda gecen cadi baba-yaga'nin tavuk ayaklari üzerine oturtulmus saat bicimli kulübesinin ezgilere dökülmüs hali.

  16. bogatijrskije vorota [v stol'nom grade vo kieve] (rusca: [eski baskent kiev'deki] kahramanlar kapisi): kompozisyonu kapatan son kesim hartmann'in eski rus mimarisi tarzindaki anit tasarimini konu alir.

  sonsöz: özgün hali 1874'te bestelenmis olan eserin orkestra yorumu 1922 yilinda maurice ravel tarafindan notaya alinmis, progresif rock yorumu 1971 yilinda emerson lake and palmer tarafindan icra edilmis, metal yorumunu ise 1997 senesinde mekong delta tingirdatmistir.
 • ravel`in orkestrasyonu söz konusu oldugunda
  (bkz: orijinalinden iyi olan coverlar)