şükela:  tümü | bugün
 • ilk baskısı cem yayınları'ndan, ikincisi can'dan sonra da om yayınevinden çıkan, aleviliğe ilgi duyanların dışında hoşlanmayacağı, alevilik ve sol'un sorunlarını irdeleyen bir karakterin romanı.*
 • zevkle okunan ahmet ümit kitaplarından birisi. anlatım insanı zorlamıyor. tek takıldığım nokta, ölen alevi gencinin isminin ismayil yazılmasıdır ki bu da eminim ahmet ümit in kasıtlı yaptığı bir uyarlamadır.
 • her nedense, ismi kafamda, başında bir "ve" ile yer etmiş ahmet ümit kitabıdır.
 • alevilikle ilgili ritüelleri biraz daha yakından tanımak isteyenler için yararlı bir kitap.ama tek satırında bile gerilimle alakası yok.kitabın arkasına neden "mistik bir gerilim" romanı yazdıklarını anlayabilmiş değilim.bunun ticari amaçla yazıldığını düşünmek istemiyorum.
  alevi kültürününün ,özellikle köy ortamındaki yaşanışını hakkında biraz fikir vermesi dışında genel olarak başarısız bulduğum ahmet ümit kitabı.ahmet ümit'le tanıştığım ilk kitap olmasından dolayı ayrı bir hayal kırıklığı benim için.
 • beyaz perdeye uyarlanıyor.
 • cem davranın offical facebook ve twitterından çekim fotoğraflarını yayınladığı film.
  http://www.facebook.com/…723.162755847105762&type=1
 • okumadığım birkaç kitabı kaldı ama şunu söyleyebilirim, ahmet ümit'in en kötü kitabı. ümit'in zaten bir dil ve anlatım zayıflığı var. bu kitapta bu durum doruk noktasına ulaşmış. alevilerin gördüğü baskının yanı sıra alevi inanışının önderlerinin ve alevi toplumunun yanlışlarına eğilmek iyi bir fikir gibi duruyor. ancak bunu, edebi olduğu iddia edilen bir metine yedirmek ustalık ister. aksi halde alev alatlı romancılığına benzer ortaya koyulan iş. (bunları akademik bir metin diye sunsam kimse okumaz, adına roman diyeyimcilik) yalın olan kurguyu güçlü göstermek için yazıldığı belli olan satırlar çok sırıtıyor. olayı kahramanın ağzından aktarmak iyi hoş da "iyicene" diyen bir köylüyü, onun söz dağarında bulunması pek mümkün olmayan sözcüklerle konuşturmak ne oluyor? liseyi bitirmiş, sol literatüre hakim denebilecek kadar kitap okuyan bir şehirli bir gencin "kamil insan" ifadesini duyunca "o da kim?" diye sorması olmuyor sayın ümit. "biraz solculuk, biraz alevilik var, hadi biraz da cinsellik katalım" diyerek yazılan bölüm fusion mutfak denemesi gibi kalıyor. okurun bilmediğini düşündüğü terimleri ortaokul ders kitabı üslubuyla açıklamaya kalkması da ayrı bir fecaat.

  kısacası sıfır dil zevki, sıfır zeka pırıltısı, sıfır edebi yaklaşım.
 • köylülerin çatır çatır istanbul türkçesiyle konuştuğu kitaptır. hiç mi hiç olmamış. bahsedildiği gibi kısa bir alevilik girişi ve klasik solcu genç ve aşkı dışında pek bir şey yok.
 • ahmet ümit'in aynı adlı eserinden uyarlanan, ersan arsever'in yönetmenliğini yaptığı ve ilk trailer'ı yayınlanan film. http://youtu.be/ibvxetzxcsu
 • afişi ne kitaptaki karanlık havayı yansıtıyor ne de fragman (ve muhtemelen filmdeki)... gerilim romanı, herkesin kendi içine yaptığı geçmişi ile hesaplaşmasına neden olan bir dizi yolculuk var romanda... afişte ne var, masmavi bulutlu bir gökyüzü, pırıl pırıl yüzler,...
  biraz profesyonel biriyle çalışılsaymış keşke...
  bu da filmin afişi.