şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kişinin içerisinde bulunduğu durumda gerçekleşebilecek en kötü ihtimalin gerçekleşmeyeceğine veya kendi başına gelmeyeceğine dair duyduğu yersiz inançtır. bir şey olmazcılık sendromunda kişi tüm kötü ihtimalleri görmezden gelir.

  özellikle ülkemiz gibi sosyo-ekonomik açıdan çok gelişmemiş ülke bireylerinde sık rastlanılan bir sendromdur.

  bu sendrom normalde bireyin kendisi ve ailesini tehlikeye atıyorken, daha tehlikeli olanı toplu can kayıplarına neden olabilen yönetici, müdür, amir vb karar verici pozisyondaki bireylerin bu sendroma sahip olup birden fazla hayatı riske atmalarıdır.

  örnek vermek gerekirse
  - gaz kaçağını çakmak ile kontrol etmek
  - aşırı hızda araba / motorsiklet kullanmak
  - eğlenme amacıyla (havaya) ateş etmek
  - sarhoş araba kullanmak
  - kediye ciğer emanet etmek
 • (bkz: iyi düşünelim iyi olsunculuk)

  sürekli olumsuzluk düşünerek her türlü belayı üzerine çekmekten iyi olan durumdur. ülkenin gelişmemişliğiyle pek de alakası yoktur.

  örnek vermek gerekirse:
  -bak nazar değecek.
  -bir şey olmaz.

  -kediyi elleme, elini tırmalar.
  -bir şey olmaz.

  -yağmurda şemsiyesiz dolaşma, hasta olursun.
  -bir şey olmaz.
 • her ay "nasıl olsa öderim" diyerek faturaları üşengeçlikten dolayı yatırmamam, daha sonra yatırılmadığını unuttuğum faturaların bana kesinti olarak geri dönmeleri, el mahkum, aldığım daha doğrusu, kendi mallığımdan dolayı alamadığım hizmetle alakalı işlerin yürütüldüğü büroya kadar gidip açma-kapama ve fatura bedelini ödemek bir yana "çok değerli" vaktimin heba olması vs vs vs. hepsi de bu sendromu iliklerime kadar hissetiğimin en net delilidir.