şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hamburg merkezli make something adlı sivil toplum kuruluşuna göre sevgililer gününde alışveriş yapmadan, hiçbir şey satın almadan da mümkün olan eylem.
    -greenpeace organizasyon yapısı içindeler-

“eğer istiyorsanız biricik sevgilinize hediyeler yapın, verin ama bunu tüketime katkı sunmadan yapın” diyorlar.
    pazarlama tuzağına düşmeyin diye bağırıyorlar.

ben insanların sevgililer günü kutlamasına karşı değilim; hiçbir zaman da olmadım.
    kutlamayanların, kutlayanları neden bu kadar acımasızca eleştirdiğini de anlamam.
    insanlar birbirine ekstra sevgi göstermek istiyorsa göstersin, ne var ki bunda?

eleştirilmesi gereken elbette ki içine çekildiğimiz tüketim tuzağıdır.
    mecburiyetten çıkmış, mecburiyetten alınmış-verilmiş zorunlu kırmızı paketler.

yapılan önerileri ben çok sevdim ve ilham verici buldum; bu sebeple birkaçını paylaşmak istedim.

sevdiceğime bir sürpriz yapayım ama bunu yaparken aptal durumuna düşmeyeyim, “alışveriş yapmadan da bir şeyler hediye edebileyim” diyen herkese de ilham vermesi ve sırf birileri istiyor diye üç kuruşluk şeylere on kuruşluk kırmızı bedeller ödemenize engel olması dileğiyle;

- sabah, sevgilinize en sevdiği çaydan hazırlayın.

- bir aşk mektubu ya da şiir yazın. *

- do it yourself önerisi; masaj.*

- akşamı beraber geçirin ve favori yemeğinizi birlikte pişirin. *

ben olsam çayla yetinmez, kallavi bir kahvaltı eklerdim.
    aşk mektubu zorlayıcı bir romantik öneri. o günkü kıyafetinin cebine ya da çantasına sürpriz’ küçük notlar atabilirsiniz.
    masaja ekleyecek tek sözüm yok; dünyanın en mükemmel hediyesi.
    akşam yemeğinde beraber olmak ve bunu birlikte hazırlamak da paha biçilemez bir teklif.

eminim siz daha yaratıcılarını da bulursunuz. herkes birbirini bu şekil sevse bambaşka bir dünyada yaşıyor olurduk.
  • 4 yaşındaki kızımın hemen her gün çizdiği resimlerle, yaptığı kolajlarla, "gözünü kapat ağzını aç çok sevdiğin bir şey vereceğim." diyerek ağzıma parmağını sokmasıyla* gerçekleştirdiği; para harcamadan, zaman ve emek harcanarak hediye verme durumu.

mesela daha bu sabah iki adet sevgililer günü hediyesi verdi bana:

1- bir kağıda simli kağıttan kestiği çiçeği yapıştırmış ve kağıdın alt kısmına sırasıyla bir kendi isminin baş harfini bir benimkini yazmış,
    2- kalp şeklinde portakal kabuğu.