• sadece kırk kere "nah olur" denince gerçeğe dönüşebilen dilek cümlesi...
  • otostop icin araba diye inlerken arkadasinizla hadi lan deniyelim diyip 40 kere azimle araba araba dersiniz, ve tam 40.araba bittiginde onunuzden bir amele el arabasiyla salina salina gecer..yoksa yukardan bir mesaj mi bu diye dusunmemek elde deildir netekim.
  • biz küçükken kuzenimin kırk kere bir şeyi kırk kere söylersen olmaz demesi üzerine bir paradoksa dönüşmüş, kendini nötrlemiş ve zaman içinde gerçekliği unutularak bir efsane olup hurafe sanılmış kadim büyü. farkında değildik o zamanlar tabi zamanla mekanla oynadığımızın, kendi aramızda eğleniyorduk.
  • ne olursa olsun çocukların yanında zikredilmemesi gereken atasözü. hay dilimi eşek arıları sokaydı da demiyeydim. şimdi bir isteğini 40 defa değil 40bin defa tekrarlıyor. "hayır" diyorum "olsun" diyor ve bu atasözünü anımsatıyor.
  • bu lafı ilk duyduğumda galatasaray'ın maçı vardı ve yeniliyorduk.

baza denen nanenin divan olduğu zamanlar. 2x3 metre dikdörtgen süngerin üzerine aynı ebatlarda serilmiş yün yatak, üzerinde el emeği göz nuru işlenmiş yün yorgan, içinde küçük yaşlarda iki çocuk, tek kural var osurmak yasak! kural ise ağabey osurduktan sonra aktif olacak. divanın üstü kadar altı da kullanışlı. en dipte yazdan yaza çıkan kırmızı bavul, onun yanında alet kutusu olarak kullanılan kilidi bozuk demir sandık. ön tarafında 3 giysi sepeti, iki kırmızı bir yeşil. yeşil olan kız şeyi, bedava verseler kullanmam. divanın iki ayağı aynı zamanda penaltı çekişilen kale. ayakların tek özelliği, çarpan portakalın akabinde kafaya ekleşen terlik. henüz erkek olmadığım yıllar, en güzel tarafı ağlamak serbest, yeri ise divan altı. bu lafı ilk duyduğumda galatasaray'ın maçı vardı ve yeniliyorduk, hemen koştum divan altına kırk kere dua ettim, "allahım gol atalım, bir. allahım gol atalım, iki. allahım gol atalım,üç..." sonuç; kaybetmenin kazanmaktan güzel olduğunu o gün anladım.
  • ... söylenen şeyin 41 kere söylenmesi durumunda maşallaha layık görüleceği ve 40 kereden fazla söylendiği için olmayacağı anlaşılan cümle
  • şimdilerde boş bir inanış olarak nitelendirilse de kökeni çok eskilere dayanan bir inanış.
  • dört kere söyleyip, bir kere söylememek de yeterlidir.***
hesabın var mı? giriş yap