şükela:  tümü | bugün soru sor
 • zuxxi'nin kapatilmasindan sonra derdimize derman olmu$ sozluk.
 • içinde ayıklanmamış 100lerce spoilerıyla her an sizi sinemadan soğutabilecek potansiyel tehlike, kuvvetle kaleme alınmış güzel yorumların ardından tam zevke gelmiş gideyim derken birden dallama lavuk pezevengin birinin yazdığı "son sahnede joninin bütün adamları öldürdüğü sahne çok güzeldi müzik tandans şahane" tadında bir entryye rastlarsınız ve monitöre kafa atarsınız.
 • ekşi sözlüğün en fazla kullandığım yönü olabilir. bir dvdyi seyretmeden evvel biraz bakıyorum sözlükte. seyretmeden önce konusuna bakmadan fikir sahibi oluyorum. gerçi spoiler kullanmayı unutan çok yazar oluyor ama olsun. internette başka kaynaklarda bulamayacağım yorumları okuyorum. "oğlanla kızın tren istasyonu sahnesinde kızın donunun göründüğü film" türünden bir yorumu başka yerde bulamazsınız örneğin :)
  ilginç bilgiler istatistikler hepsi burada.
  bir kez de filmi seyrettikten sonra okuyorum bu defa spoiler'leri de. sonra belki o sahnelere geri dönüp tekrar seyrediyorum. tavsiye ederim.
 • bir film üzerine girilen entrylerin yüzde sekseni filmi aşağılama ve kötüleme üzerine olduğu için kanımca güvenilmemesi gereken ekşi sözlük rehberi. insanı filmden soğutmak için herkes elinden geleni yapıyor sağolsun. bu kadar kasmayın kendinizi izleyin gitsin yahu...
 • film hakkında bu kadar çok yorum görebilmek iyidir güzeldir ama adamı afallatır. bir yorum okursunuz. "evet bu filme gitmeliyim." dersiniz. ikinci yorumda "yok lan zaman kaybıymış." dersiniz. sonra yine "gideyim", "yok yok gitmeyim" dersiniz. "hıdır idi, yunus idi." diye tırlatana kadar sürer bu döngü...

  keşfettim ki hakkında çok iyi ve çok kötü yorumların karıştığı filmler benim zevkime göre genelde iyi çıkıyor. kötü bir filmse zaten sözlükte kolundan tutup, çelme takılmış; üzerinden de elli kişi basıp geçmiş oluyor.

  (bkz: eat pray love)
 • türlü şapşallıklar yaptığım başlıklar film başlıkları nedense, diğerlerinde de oluyor da, film hakkında yazmaya başlayınca böyle bir ciddi durmalıyım, cümlelerim ve açıklamalarım birbiriyle bağlantılı durmalı diye havalara giriyorum. ne anladığını doğru dürüst yaz ki, bak filmi çok beğendin ya da beğenmedin hatta o kadar ki, izlerken kafandan milyon tane açıklama geçmişti ya hani hah onları doğrulama fırsatın var, onun için bile içi boş şeyler yazmaktan kaçın diyorum kendime.

  en beğenmediğim entryler, ekşi sözlüğü bir sinema rehberi olarak kullanamayacağımı düşündüğüm cinstekiler ise bize ne ifade ettiğini, etmesi gerektiğini çözemediğim entryler, örneğin:

  -sabırsızlıkla gösterime girmesini beklediğim film. (iyi de şekerim bu yazının yorum değeri bir kenara, entry değerinin olup olmadığı bile şüpheli.)
  -yönetmen götüm gibisin, başrol oyuncum canımsın döktürmüşsün. (tamam da nasıl iyi, nerden anladın iyi olduğunu? anlat korkma, onu yazdıysan bunu da yazabilirsin sanki ayrıca senin neyi, niye beğendiğini kimse eleştiremez, o sebeple yap yorumunu.)
  -yönetmen kendini aşmış, en iyi/kötü filmi. (yahu yönetmenin diğer filmlerine ver referansı, ver bilgiyi coşsun ortalık, biz de izlemediysek açıp bakalım, bi hakikaten lan gerçekten de öyle diyelim, ya da başka türlü bi aydınlanma filan yaşayalım en azından değil mi?)
  - bu filmi beğenenleri anlamak güç, boktan bi filmdi, ya da tersi, beğenmeyenler bi siktirip gidebilir mi? (sadece diğer entrylere referans veren entryler her konuda olduğu gibi burada da sakil bi görüntü oluşturuyor.)
  - on numara kurgu, enfes işçilik (uuu baba biliyosun belli ki, e çiziktir yahu, az biraz daha uğraş yani nedir bu işin sırrı, eyvallah teknik konuşturma da sahne örneği ver örneğin, basit bile olsa değerli, araştırıp karıştıralım biz de.)
  - oscar/altın küre ne varsa siler süpürür. (gerçekten mi? nasıl bu kanıya vardın bakalım, azıcık literatüre dal şurda şu tip filmler vardı, hatta orda şu sebepten verildiği belliydi, ya da ne bileyim altını doldur bir şekilde. )
  - favori yönetmenim, oyuncum bu filmde biraz afallamış sanki, hiç yakıştıramadım. (bu insanların ne suçu var yahu durduk yere, bodoslama yazmışsın, hangi filmde parlamıştı örneğin, hangi tip filmlerin/rollerin adamı bu senin favorin?)

  da, çok iyi yazanlar da var gerçekten, haklarını teslim etmek gerek. lakin işte üsteki gibi entrylerin arasından ayrıştırmak biraz güç oluyor bunları.

  ha ilk başta dediğim gibi, şapşallıklarım olduğunu söylemiştim bu konuda, benim de vardır illa ki bu tip örneklerden o yüzden. bulunca hemen siliyorum.
 • bazen spoilerla karşılaşmak acı verici olsa da yeterince başarılı bir rehber olduğunu düşünüyorum bunun. geniş bir kesimin son derece farklı yorumlarını elde edebilmek mümkün zira. ama yine de fazla kaptırmamak lazım, çünkü bu rehbere katkıda bulunanlar filmin yarısında çıkmayı çok seviyorlar *
 • bir filmi izlemeden önce başvurulmaması gereken rehberdir. filmi izledikten sonra dur bakalım ahali ne demiş diye bakabilirsiniz. zira film dünyanın en iddialı, en çığır açan filmi de olsa sözlükte onu yerden yere vuracak oscar akademi ödülü jürisi çapında bir kaç yazar çıkar. sonuç olarak hevesiniz kırılır, etki altında kalırsınız. en iyisi izlenim edindikten sonra bakıp, sırf marjinal olmak için öyleydi böyleydi diye bok atanlara gülmek.