şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kırıka adli grubun son albümündeki güzel şarkılardan biri. güzel söz vesselam.
  • hemen ardından sen boyle degildin dinlerseniz eglenceli bir paranoya alemine yelken acmaniz son derece olasidir.
  • (bkz: secret smile)
  • kabasaz albümündeki harikulade şarkı. kırıkanın zeybek formunda yaptığı ilk şarkı olup bu nedenle grubun tarihinde ayrı bir yeri vardır. izmir körfezine yazılmıştır, candır canandır.

sözlerini de yazayım tam olsun..

suların mor rengine inerken hisli akşam bak
    gurubu seyre dalar o kız penceresinden
    martılarda çığlık var gidiyor diye akşam bak
    gurubun teni titrer ela gözlerinde

bir sır var gülüşünde x2

okşarken saçlarını esen imbat rüzgarı
    gülüşü karşı yamaç buğulu vadilerde
    hayalinde nağmelerin o gülen dudakları
    gülüşü şarkılaşır deniz köpüklerinde

bir sır var gülüşünde x2

mevsimlerden sonbahar bağ bozumu iklim şarap
    yapraklar yeni düşmüş yüreğimde ince sızı
    teselli eder beni karafakim dolu rakı
    izmirde gurup vakti nikriz zeybek çalar

bir sır var gülüşünde x2
  • dinlenirken çömele çömele oynanacak muzik.
  • bilemezdim bir gün ege esintileri ile dolu bir şarkıyı seveceğimi. aklıma gelmezdi çünkü biz akdenizli çocukların ege ile arası açıktır. biz dedimse beni ciddiye alın. bu biz ifadesini hasan pulur, melih aşık, oktay ekşi ekolünden gelen gazetecilerden olduğumdan söylemiyorum. ''biz'' dediğim ben ve ilkokul arkadaşlarım. facebooktan falan bulmadım ama hiçbirini.

ilkokuldayken herkes malumunuz birilerine gönül verirdi. yalnız bizim sınıf biraz farklıydı hocam. sınıfın erkek popülasyonu olarak alayımız aynı kıza gönül koymuştuk. nasıl oluyor demeyin olmuştu işte. neyse bu gönül meseleleri pek fazla gündeme gelmiyordu çünkü daha önemli işlerimiz vardı. üst sınıftan elemanları pataklıyorduk. sonra onlar bizi pataklıyordu. günler böyle geçip giderken bir gün sınıfın kapısından içeri sarışın mavi gözlü ve gözlüklü bir velet girdi. adı fatih. izmirli mi ne. babası astsubay. tayini bizim şehre çıkmış. şehrin en merkezi okulu bizimki olduğundan babası bizim okula yazdırmış zıpçıktıyı. zıpçıktı diyorum ama çocuğun yüzünden masumiyet, sevimlilik akıyor aga. bizimkinden ise kir, pasak akıyor, okkalı bir tokattan geriye kalmış kızarıklıklar duruyor suratımızın orta yerinde, kiminin gözünde morluklar bile var. askeri disiplinden mi bilmem efendi bir çocuk aynı zamanda. yani çocuk bizim tam tersimiz. neyse öğretmen tanıştırdı bunu tüm sınıfa. fakat biz o gün pek konuşmadık kendisi ile.

ertesi gün fatih'in etrafını bizim sınıfın kızları tekmili birden sarmışlar. bizim sınıfın gönül koyduğu kız en önde tabi ki. ay ne güzel gözleri varmış. vay ne güzel altın sarısı saçları varmış. ya biz, biz ne olacağız. ulan dört senedir aynı sınıftayız yerli malı haftasında yaptığımız eğlenceler dışında biriniz yüzümüze bile bakmadınız allahsızlar. yerli malı haftasında da kızlarla dans etmişiz, akustiiiiik annem börek yaptı yer misin ile akustiiiiik kola içer misinden[[yerli malı haftasında coca cola tüketen bir nesiliz biz. garabete bak]] öteye geçmemiş samimiyetimiz. ha birde resim dersinde patates baskı yapmak için getirdiğimiz çiğ patatesleri yediğimde bana bakıp iki ders gülmelerini de saymazsam haksızlık etmiş olurum.

sen allahın dağından gel bizim sınıftaki tüm kızları kendine hayran bırak. lan fatih bize yapılacak şey mi bu oğlum. buna kayıtsız kalmamızı beklemiyorsunuz herhalde. hemen eylem planını devreye soktuk. 15 kişiyiz lan biz. çocuğu tehdit etme konusunda konsensus sağlandı aramızda. gittik tam çocuğu tehdit edeceğiz bizim sınıfın kızları olay mahalinde bitiverdi. bizim öğretmen sağlık sorunlarından emekli olmuş mis gibi bir kadındı. adı gülperi eker. allah selamet versin. tek sikke bile vurmadı bize. fakat o emekli olunca başımıza gelen ceberrut öğretmen ortalama 2 ders dayak istatistiği ile oynuyor her maçı. evet kızlar geldi bizi tehdit etti öğretmene söylemekle. öğretmen kızları seviyor bize ayar oluyor. boynumuzu büktük mecburen. bu kötü koydu bize. aramızda yemin ettik sonra ne zaman bir egeli elimize düşse hakkından gelecektik. söz verdik olum birbirimize. o zaman verilen sözlerin değeri vardı.

neyse tüm bunları anlatmamın sebebi ege ile olan husumetimizi bilmenizi istememdendir. bir de uzun zamandır bir tanesinden bile haber alamadığım arkadaşlarımdan bir nevi özür aslında. en son birisinin öldüğü haberi gelmişti gerçi. neyse kötü şeyler bunlar.

kırıka benim ege ile olan husumetimi bu şarkı ile bitirecek gibi görünüyor. kusura bakmayın çocuklar davaya ihanet gibi oldu biraz. ama kırıka'nın şahane şarkısı karşında kayıtsız kalamazdım. seni affediyorum fatih. olum siz de beni affedin lan. birgün yeniden akdeniz'de... söz lan vallaha bak.

şahane şarkı. insanın içinden bir gemiyi çocukluğuna doğru sürüyor.
  • doğma büyüme izmir'liymişim gibi* izmir'i özlememe sebep olan bir kırıka şarkısı.
  • mis gibi ege kokan müthiş kırıka şarkısı. ne zaman dinlesem "ne işim var lan dört duvar arasında" deyip sokağa atıyorum kendimi. kaçtım ben. çav!

http://fizy.com/#s/1m6gx5
  • mevsimlerden sonbahar bağ bozumu iklim şarap
    yapraklar yeni düşmüş yüreğimde ince sızı
    teselli eder beni karafakim dolu rakı
    izmirde gurup vakti nikriz zeybek çalar

ezelden gelen ege aşkımı kelimelere dökmüş mükemmel şarkı.

evet bir sır var gülüşünde ne sen çözebildin ne ben. çözsek güzelliği kalmaz zaten değil mi ?