şükela:  tümü | bugün soru sor
  • çalıştığım firmada 3. yılımı doldurduğum şu sıralar aklımı kurcalayan sorudur. işimi seviyorum sağlam bir ekibim ve gelişimimi destekleyen çok iyi bir yöneticim var. buna rağmen acaba artık değişimin vakti geldi mi diye düşünüyorum yoksa dertsiz başıma dert mi açacağım? özel sektor acımasız. o beni bırakmadan ben onu bırakmalıyım sanırım. tecrubeli arkadaşlar yeşillendirirse sevinirim.

edit:
    * elektrik-elektronik mühendisiyim.
    * mobbing yok . zam oranı enflasyona göre.
    * gelişimimde yavaşlama olduğunu düşünüyorum bunun için başka firmalarla arada iş görüşmesi yapıyorum eksiklerimi görmek için.
    * aynı firmada uzun süre çalışan abileri görüp düştükleri durumları görmemde bu konuda etken.
  • bir ust poziyona terfi imkani yoksa maksimum 5 yil.
  • işini seviyor ve mutluysan yıl önemli değildir.

özel sektör acımasız evet, yenisini bulacağının garantisi yok. bulsan bile şuan olduğun gibi mutlu olacağının garantisi yok.

bu tür hürafeleri boşver devaaam.
  • 10.
  • yeni mezun olup işe girdi iseniz min. 5 yıl çalışılması gereklidir.
    sonrasında bir üst seviye unvan ile farklı bir yere gidilirse min. 4 sene çalışılmalıdır.
    özetle ortalama ilk 8 yıl maks. 2 iş değiştirilmesi idealdir.
    sonrasında izah edilebilecek düzeyde 2 senede bir pozisyon yada imkanlar için iş değiştirilebilir.
  • sektörlere göre değişkenlik gösterir. yazılım sektöründe 1 yıldır.
  • şirketin çalışana karşı tutumuna ve kariyer beklentilerine göre değişir.
    1) mobbing varsa hemen çıkman gerekiyor.
    2) maaşa zam sadece eflasyon oranında yapılıyorsa, üçüncü sene mantıklıdır.
    3) kendini geliştirmek istiyorsan, aynı işi 1 sene boyunca tekrarlayıp yeni bir şey katamıyorsan, çıkacaksın.
    4) yeni iş teklifi gelir ve maaşının %30'undan fazlaysa iş değiştirirsin.
    5) şirketin adam akıllı bir kariyer planı yoksa, üçüncü sene mantıklıdır.
  • cevabı bir çok değişkene bağlı olan soru.

kişininin iş hayatından beklentisinin ne olduğuna çok bağlıdır. kişimiz nereye gitmek, iş ve pozisyon değiştirerek nereye varmak istemektedir? bir firmada uzun süre çalışmanın bazı ciddi avantajları vardır. e tebdil-i mekanda da ferahlık vardır. o zaman neye göre vereceğiz kararı?

kişinin büyüklü küçüklü kariyer hedefleri, bir eğitim planı, çalışma hayatından belli bir beklentisi olmalı. çalışılan sektörde belli bir uzmanlık, farklı bir pozisyon, global tecrübe edinme imkanı, yüksek/daha yüksek gelir, belki sektör değişikliği bunlara örnek. bunların yahut size özel başka planların, beklentilerin, imkanların mümkün mertebe bir araya geldiği, sizi bunlara daha yakınlaştıracak fırsatları bulduğunuzda/yarattığınızda, işte o fırsatı değerlendirmek zorundasınız.

ben 5 yıllık mühendislik kariyerimde kendi hedeflerim doğrultusunda ileri gitmeye çalıştım ve büyük ölçüde başardığımı düşünüyorum. 5'inci yılımın ortalarında 4. firmama başlayacağım yakında. bir çok arkadaşa çok gelecektir değiştirdiğim firma sayısı bu kadar zamanda ki haklı da sayılırlar. gerçi benim de şimdiye kadar çalıştığım gibi proje bazlı çalışan arkadaşlara da daha normal gelebilir. kendi planlarıma ve hedeflerime daha yakınım ancak bir firmada uzun ömürlü olamayışım da yine benim kendi planlarım açısından kağıt üzerinde şık gözükmüyor.

dolayısıyla bunların optimizasyonu en önemli nokta bu kararı alırken. fakat "bu firma boktan bir firma", "burada çalışmaktan sıkıldım", "bizim firmada ücretler düşük", "bu işler böyle yapılmaz" gibi argümanlar iş değişikliğinizde çok etkiliyse; bilin ki çok doğru bir noktaya doğru hareket etmiyorsunuz. firmalar sizden önce de oradaydı, sonra da olacak. karşılıklı sağlıklı bir alışveriş yapmaya bakın ve devamlı gelişim peşinde koşun derim.*
  • yazılım sektörü için; eğer yeni şeyler öğrenmiyorsan hemen, pozisyon olarak terfi edemiyorsan da 3 yıl sonrasında değiştirmek iyidir. hem terfi geliyor, hem hakların artıyor hem de işini seviyorsan gittiği yere kadar :)
  • geçmişte bir is tecrübesi yoksa, ilk girilen işte en az 3-4 yıl kalınıp, henüz işten çıkmadan yeni is aranmaya başlanmalıdır. yükselme imkanı bulunan kurumsal bir firmada çalışıyorsanız (ve tabi ki torpil seçenekleri varsa) is değiştirmeden yükselme imkanları gözetilmelidir. yükselmek de bir nevi iş değiştirmek gibi görülebilir. daha sonrasında sektörün durumuna göre daha iyi bir firmaya geçiş yapılabilir. her zaman için yeni girilen isyerindeki kazanımlar hesap edilerek gidilmelidir. maaş bu kazanımlardan sadece birisidir. firmanın sektördeki yeri, çalışma arkadaşları, işin eve uzaklığı veya yakınlığı bunlardan bazılarıdır. yani sadece maaşı iyi diye başka bir işe gitmenizi tavsiye etmem. patron kısmına güvenip de kalmanızı da tavsiye etmem. yani insandan insana, şirketten şirkete değişen bir durum bu.

tanıma gelecek olursak; bir şirkette emekli olana dek de kalınabilir. kalacak olmanız veya iş değiştirecek olmanız tamamen size ve çevresel etkenlere göre değişir.