şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yapmak istediğim şey. gülmeyin lan. çok ciddiyim. tamamen de ayığım. herhangi bir deliyle herhangi bir münasebetim de olmadı.

  gündem malum. bir takım çapulcular olarak eylemdeyiz. sonu nereye varacak kestiremiyorum. ama bir noktada insanlar sandık başına gidip birine oy vermek durumunda kalacaklar. işte o noktada kime oy vereceğini bilemeyenlerdenim ben. yıllardır da bu sebeple pek çok seçimde oy vermedim. şimdi artık biri çıksın da peşine takılalım diye beklemektense biz o birileri olup çıkalım istiyorum.

  burada bir noktaya dikkatinizi çekmek isterim. biz birini çıkartalım demiyorum. ha elbet bir parti başkanı olması gerekir, lakin kesinlikle amacım kendimi yahut herhangi birini bir lider olarak sunmak değil. lider güdümündeki partilere bir yenisini eklemek değil. başkanı değişse de fikri, duruşu ve kararlılığı önderliğinde ilerleyecek bir parti hayal ediyorum. kişisel egolarla değil, ortak fikirlerle yoluna devam edecek bir parti. lideri fikirleri olan bir parti.

  siyaset sahnesinde yer almış bir insan değilim. hiç olmadım. hiç olmayı düşünmedim. çünkü siyasetin pis bir iş olduğunu tahmin edebiliyorum. ama, sen yanmazsan, ben yanmazsam, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa diyerek, bunu yapmayı planlıyorum.

  parti nasıl kurulur? herhangi bir fikrim de yok. 38 yıllık ömrümde hiç böyle bir merakım da olmadı. hatta en yakın arkadaşlarım bile bana deli gözüyle bakacaklar eminim. bildiğim kadarı ile simit sarayının sahibine de bu yaştan sonra simitçi mi olacaksın diyen dostları varmış..

  peki bu parti fikri için neden sözlükteyim. sevdiğim birisine bu fikri açtığımda bana iki şey söyledi. bir parti için paran ve çevren olacak dedi. kısa ve net. param yok. ama çevrem var dedim. binlerce ekşiciden oluşan bir çevre. ve işte şimdi buradayım.

  böyle bir işe girişmek için ciddi ciddi kolları sıvayacak dostların peşindeyim. lakin bu yola girerken şunları bilmek zorundasınız. öncelikle her fikre, her inanca, her inançsızlığa, her tür özgürlüğe, her konunun konuşulabilmesine, aklınıza gelen her şeye açık olacaksınız. yok hayır grup seks yapmayı planlamıyorum. ama bunun hakkında da konuşabiliriz. isteyenler yapabilir de? yahut güzel bir yasin okuyup dua etmeyi de konuşabilir? isteyenler yapabilir de? demem o ki, her şeye açık olup kendi bu fikre katılmasa da kendi özgürlüğünü yahut bir başkasınınkini kısıtlamadığı sürece bu şeye karşı çıkmayan insanlarla birlikte bir şeyler yapmak istiyorum. ve bu kişilerden tek beklediğim dürüst ve adil olmaları. başka bir şey değil.

  özet geçeyim. yaşım 38. başkalarınınkini kısıtlamadığı sürece insanların özgürce yaşayabilmelerine inanıyorum. dürüst, güvenilir, hoşgörülü (sonsuz), adil ve yüreğinde sevgi olan insanlarla birlikte bir şeyleri yapmaya başlamak istiyorum. en azından denemek istiyorum.

  şimdi, içinizde götüyle gülenler de olacak eminim. bilmiyorum belki gerçekten de delirdim. ama en deli halimle bile şu an bizi yönetenlerden daha erdemli olduğumu sanıyorum. desteğinizi ve fikirlerinizi bekliyorum.
 • mevcut siyasi partilerin formatından çok daha farklı bir örneği tartışılması gereken tasarıdır. klasik bir gelişim çizgisiyle iki günde onlara benzer yoksa.
 • konuyla ilgili bir hukukçu yapılması gereken yasal işlemlerle ilgili bir bilgi paylaşırsa tadından yenmeyecek bir girişimdir bu. tartışma ve iletişim için kurulacak mail grubuna da bana mesaj atarak kaydolabilir isteyenler. yahut mail grubu değil de şöyle bir iletişim platformu olabilir diyen varsa desin? her tür desteğe açığım bu konuda.

  aslında bir partinin merkez ilçe başkanı ve muhtemelen geleceğin belediye başkanı olacak olan bir dostum da işlerin nasıl yürüdüğü ile ilgili yardımcı olursa sevinirim.
 • öncelikle sağlam bir bütçe gerektiren olay.

  parti kurmak isteyen kişiler siyasi partiler kanunu okuyabilir.

  http://www.anayasa.gen.tr/2820sk.htm

  özet geçecek olursam;

  öncelike her ilde o il için bir merkez teşkilatı, ilçelerinde ilçe teşkilatı, beldelerinde vs. teşkilat kurmak gerekiyor.

  genel seçimlere katılabilmek için türkiye'nin yarısı kadar ilde il ve ilçe teşkilatlarını tamamlamış olmanız lazım.

  öyle çok kolay olmamakla birlikte;

  bağımsız milletvekili seçilerek mecliste bir grup kurmak daha kolaydır. 20 milletvekili grup kurmaya yeter.

  "siyasî partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya türkiye büyük millet meclisinde grubu bulunması şarttır."
 • sadece sözlüklerle değil tüm sosyal medyada yayılabilir. bunun facebook'u var, twitter'ı var, forumları var... halkın çoğunluğu alternatif yokluğundan şimdiki partilere oy veriyor. katılmak için de siyasi görüş önemli olmasın. şart insan olmak ve vicdana sahip olmak, diğerlerine saygı duymak ve hoşgörülü olmak olsun. tabii barajı geçebilir mi tartışılır. ve paraya ihtiyaç olduğuna katılıyorum ama sanatçı falan buluruz bence bir sponsor.
 • fikirleri takip ettiğim oluşum. öncelikle bu fikri ciddiye alan her arkadaşıma teşekkür ediyorum. (dur lan havaya mı girdim nedir?)

  cidden ufak da olsa tepki alması, desteklenmesi, yüreğimdeki bu memleket bitmemiş umudunun yeşerdiği şu günlerde çok hoş.

  ben önümüzdeki günlerde ana fikirleri daha detaylı yazmaya çalışacağım. hem burayı takip ederek, hem olayın hukuki boyutunu, yapılması gerekenleri, kaynak ihtiyacını, organizasyon şemasını, hareket planını vesaireyi belirleyerek.

  çok fazla zamanı olan bir insan değilim. sonuçta malum, herkes gibi, yaşamak için çalışmak zorundayım. hani yarın öbür gün bu parti fikri hayat bulur, başarılı olur ve eşimin dostumun gemicikleri olursa hakkımda her şeyi söyleyebilirsiniz. ev, araba var ama gemicik falan mümkün değil. neyse kimseye bulaşmayalım şimdiden.

  o değil de, ben çok ciddiyim bu konuda. esprilerle süslediğime bakmayın. geyik yapmıyorum. free lardenia gibi hayali bir öykü değil bu. ve cidden bir şeyleri başlatmak isteyen, dürüst, hoşgörülü, adil ve güvenilir kişilere ihtiyacım var. din, dil, ırk, cins, yaş vs önemli değil. insan olsunlar yeter.
 • "bir şey yapmalıyım ama ne yapmalıyım bilmiyorum" diyen herkesin fikrine ve yüreğine ihtiyaç duyan bir proje bu.

  araya espriler sıkıştırmış olmam, gayri ciddi bir proje izlenimi bırakmıyordur umuyorum.
 • bütün bu olanlardan sonra mutlaka yapıması gerekendir, eğer biz seçimlere tekrar bu partilerle gireceksek, hiçbirşeyin değişmediğini göreceğiz. şu andaki ruhtan destek alan, insanları yatıştıran, birleştiren, umut veren bir partinin çok fazla şansı olacağını düşünüyorum
 • son 1 haftadır süren ve sürecek eylemlerden sonuç çıkarmak adına bir fikir. fakat, dostlar ve dahi romalılar. işin parti kurma kısmı ikinci aşamaya kalmalıdır diye bir düşüncem var.

  bahsi geçen partinin gerçekten iş yapabilmesi için meclise girmesi gerekiyor değil mi? o zaman sanki partiden önce şu %10 barajı denen saçmalık protesto edilebilir, değiştirilmesi için uğraşılabilir. bir sözlük yazarı yazmıştı, 1/550 = 0.68% meclise parti sokmak için gayet makul bir baraj gibi gözüküyor.

  türkiye'de demokrasinin önündeki en büyük engel ve iktidarın elindeki en büyük güç mevzu bahis %10 barajıdır, bir şeylerin değişmesi isteniyorsa ilk planda amaç bu yönde olmalıdır sanki.

  edit: (bkz: #34356527)
 • (bkz: #34356417)
  olayları ve detaylarını bilmemekle beraber bana mantıklı geliyor.fikri olan yeşili yaksın.