şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir deniz banoğlu kitabı.
  çok çok boş vaktiniz varsa biraz kafa dağıtmak için ya da istanbul nostaljisi için okunabilir...

  - arka kapak -

  istanbul yüzyıllardır büyülemiştir insanları, kendi ülkesinden kopup gelenlere de kucak açmış, bir daha bırakmamıştır. eskiyle yeninin, doğuyla batının buluştuğu en güzel, en gizemli noktadır. yüzlerce yabancı kökenli ailenin akıl almaz hikayesi de saklıdır beyoğlu'nun ara sokaklarında.
  nunmacher ailesi de bu ailelerden biridir. trajik bir olay sonucu vatanı almanya'dan ayrılmak zorunda zorunda kalan baba nunmacher'in hikayesi fransa'da devam eder, rusya'ya geldiğinde farklı bir yön alır: artık bir ailesi vardır.
  arjantin ve meksika'daki serüven dolu yıllardan sonra sadece kısa bir süre kalmak için geldikleri türkiye ise ailenin hayatında dönüm noktası olacaktır. 1931 yılında, cadde-i kebir ya da grande rue de pera, ya da bugünkü adıyla istiklâl caddesi eşsiz şnitzeli ve benzersiz birasıyla ünlenecek bir lokantayla ve bu aileyle tanışır.
  inge nunmacher, alman babasından ve tatar annesinden miras aldığı lezzetli yemek ve içki tariflerine, büyülü güzelliğini ve yeteneğini de katarak, istanbul'da bir efsane yaratır. dönemin tüm üst düzey diplomatları, öğrenciler, yazarlar, gazeteciler, sanatçılar hem lokantanın yemeklerine hem de güzel inge'ye hayrandırlar.
  bir şnitzel lütfen; savaşlar, ekonomik krizler ve toplumsal hareketler arasında bir ailenin serüven dolu göçünün, çarpıcı hayat çizgisinin, unutulmayacak bir lokantanın ve cesur bir kadının öyküsü.

  - arka kapak -