şükela:  tümü | bugün
 • fuat saka'nın mayıs 2006'da yayımlanan albümünün adı.
 • albümde ki parçalar:

  01 - dazlak
  02 - romanlara saygi
  03 - sen
  04 - beyaz ölüm
  05 - hamburg kopenhagen
  06 - bilmece
  07 - kaptani derya servet i ziya
  08 - arabesk raci
  09 - orient express
  10 - karacaoglan
  11 - sürgün
  12 - bize dair
  13 - hamburg samothranki
  14 - daglarim var
 • fuat saka'nın kimi albümlerinde yer yer var olan sosyal içerikli kötü sözlü şarkı trendinin had safhaya ulaştığı, genellikle almanya kayıtlarından oluşan albüm. lazutlar serisi, seçmeler ikilisi ve kerem gibi albümleriyle boy ölçüşebilir gibi değil.
 • bir dirhem bal icin bir ceki keciboynuzu cignemek isteyenler disinda kimsenin tahammul edemeyecegi bir album olmus maalesef. *
 • fuat saka'nın sen, dazlak ve karayel ve kaptan gibi yapıtlarını yeniden yorumladığı bir albüm olmuştur.

  şarkıların yeni yorumları, eski yorumlarına göre ilk bakışta biraz daha mütevazı durduğundan, ilk dinleyişte pek keyif vermemiş, derinliklerine inildikçe tekrar tekrar dinlenir olmuştur.
  üstadı takip edenlerin mutlaka edinmesi gereken bir albümdür.
  tek eksi yan olarak -ki o da "eksi" kabul edilirse- kanuni amcamın kesinlikle fuat saka'dan torpilli olması ve dolayısıyla birçok düzenlemenin kanunla gereksiz yere şişirilmiş olması gösterilebilir.
 • sen adlı zamire yazılan en güzel şarkı..sen adlı şarkı o kadar latifdir ki hatta bu şarkının ithaf edildiği biri*bile vardır...

  geçsede aylar seneler
  yokluğunla sevinseler
  sen kalbimde yerini bilemez bilemez bilemez bilemezsin
  sen kalbimde yerini bilemez bilemez bilemez bilemezsin

  eser eser çılgın gibi
  başımda deli rüzgarlar
  sen kalbimde yerini bilemez bilemez bilemez bilemezsin
  sen kalbimde yerini bilemez bilemez bilemez bilemezsin

  ah sorarım seni her gün
  sahildeki dalgalardan
  sen kalbimde yerini bilemez bilemez bilemez bilemezsin
  sen kalbimde yerini bilemez bilemez bilemez bilemezsin

  türk müziğinin ince dokunuşlarını bulduğum bir albüm ayrıca

  edit:kısa bir zaman sonra zaman zaman hasretini çekmek zorunda kalacağım sevdiğime
 • albümün belki en güzel değil lakin en enteresan parçası arabesk raci'dir gibime geliyor. * albümden bağımsız fıkır fıkır bir havası var.
 • fuat saka’nın 2006 yılında yayınlanan albümü. satın almak suretiyle bu albüme sahip olmuştum. o dönemde en büyük hobim albüm almak ve kapaklarını didik didik incelemekti. bu albümün kapağı da en sevdiğim albüm kapakları sıralamasında ilk 5’e rahat girer. çoğunluğu fuat saka’nın almanya’da yaşadığı dönemde üretilmiş eserler vardır bu albümde. zaten albümün ismi de bu yüzden budur. kapağın en güzel özelliği ise fuat saka’nın bu albümünü oluşturan eserleri ürettiği aşamadaki bazı eskizleri ve karalamaları vs. yayınlaması olmuştur. mesela dazlaklardan bahseden kısa bir el yazısı var. ya da beyaz ölüm adlı şarkıda bahsedilen kızın adının julia olduğunu, 18 yaşındayken ölüsünün bir kaldıırım üzerinde bulunduğunu falan hep bu fuat saka’nın vaktiyle yaptığı öylesine karalamaların fotoğraflarını albümde yayınlamasından anlıyorsunuz. bu açıdan bakıldığında sadece şarkıların güzelliğiyle değil, aynı zamanda bu farklı albüm kapağı tarzıyla da sıra dışı bir proje olmuş.

  bu albümün bir başka özelliği daha var. albümdeki şarkılardan 1 tanesi hariç hiç birisi karadeniz müziği diye tabir edilen müzik değil. birçok insan fuat saka’yı karadeniz müzikleri yapan bir sanatçı zanneder. halbuki o nazım hikmet şiirleri bestelemekten tutun da grek müziğine kadar çok geniş yelpazede müzik üretmektedir. bu albüm de gerçek fuat saka’yı yansıtan bir albümdür.