şükela:  tümü | bugün
  • bazısı diyor ya hani, "o parayı makarnaya değil hizmete veriyorsun!!" diye. işte ben onların amlarına koyayım müsadenizle. ulan bir tabak makarna ne şekilde servis edilebilir? amuda kalkarak mı getiriyor bu makarnayı garson? içine permasan atınca mı fiyatı uçuyor? balığı, eti, bilmem neyi anlıyorum ama makarnaya para bayılmak beni ziyadesiyle hırpalıyor. hesaplayan adamlardan olmak istemiyorum fekat 1 kg makarna kaç para ulan :( bence tek kelimeyle enayilik.

bir de bu ohanasburger fiyattaki makarnayı övmüyorlar mı. işte o vakit enselerine dirseğimle sert bir şekilde vurmak istiyorum birkaç defa. ya bir makarna en fazla ne kadar lezzetli olabilir. sonuçta bu bir makarna yaa. "aaaa öyle deme sosu çok önemli" alla alla. abi o zaman sos söyle sen? ekmek banarsın ona? yooo, o zaman elit gibi, klas gibi olamıyorsunuz tabii. hay ben sizin kulağınıza tüküreyim.

geçen gün ayıptır söylemesi zorla bu tip sikici mekanlardan birine götürüldüm. dedim "ben bir tabak makarnaya o kadar para bayılmam", kesin kararlıydım. velhasıl gittik. garson geldi. fikrimi aynen ona da açıkladım. dedim o parayı vereyim ama sen bana makarna getirme dedim, gece uyuyamam dedim. "beyefendi pizza öneririm" dedi, "deniz mahsüllü olanını öneririm" diye de ekledi. 2 saniye kadar "ulan o da hamur bu da hamur ama içinde balık gibi şeyler var, dolayısıyla çok da zikilmiş sayılmam bence" diye iç geçirerek önerisini kabul ettim. inanın gece bebekler gibi uyudum. bir kez çişe kalktım sadece o kadar. sonra mutfağa gidip su içtim dolaptan. tekrar odama depar attım. çünkü ışığı yakmamıştım.
  • kazık yemektir, şahsen benim limitim 20tl onu da bir kere verdim zaten sırf meraktan acaba nasıl birşey diye. evet gerçekten de evde kesinlikle yapamayacağım orjinal ve gayet güzel bir makarna yedim verdiğim paraya da pişman olmadım çünkü hayatta yeni bir tad öğrenmek için 20 lira çok fazla bir para değil.

ama dersen ki bir daha yer misin? tabii ki hayır lan makarnaya 20 lira mı verilir. istisna olarak ayda yılda bir kız arkadaşınla lüks yerde yemek yiyelim romantizm olsun diye giderseniz bir daha yiyebilirsiniz tabi. peki neden makarna; çünkü mönüdeki en ucuz şey odur. tavuk şişe 30 lira, adana kebaba 38 lira vermektense makarnaya 20 lira vermek her halükarda daha mantıklıdır.

he tabi bazıları da tam tersini düşünür lan zaten girecek bare şöyle etli metli yemek yiyelim de değsin diye, söyler mönüden kebapları köfteleri 50 lira bayılır gider. bu adam köfte yediği için kazıklanmamıştır. olsun 50 lira ödemiştir belki ama sonuçta adam köfte yemiş aga değer yani. ama ben 20 liraya makarna yeyince kazıklanıyorum. niye çünkü markette makarnanın paketi 1,85 tl (gerçi orda yediğiniz makarna markette satılan nuhun ankara değil tabi ama öyle varsayalım) ben ona 20 tl veriyorum. ama bu amcam 5 liralık ekmek arası köfteye 50 lira verince kazıklanmıyor vay anasını sayın seyirciler.
  • -ben bi fiyonk makarna alıcaktım.
    +fiyonk makarnamız yok beyefendi.
    -o zaman burgu olsun.
    +burgu da kalmamış efendim.
    -neyiniz var peki?
    +boru makarna var sadece.
    -fiyattan belli zaten. bi tabak için ebemizi sikiyosunuz.
  • makarnanın kilogram fiyatına göre değil de gerçekten türkiye'de zor bulunan bir değer olan iyi makarna pişirme hizmetine göre düşünülürse mantıklı bir aktivite olabilir. yoksa hepinizin bıdı bıdı gittiği barlarda da bakkalda dört lira olan birayı yedi-sekiz liraya %100 marjla satıyorlar kimse de başlık açmıyor. *

yeminimi bozarcasına zöge: zamanın ötesindeki girdi sayım, kutsal rakam olan yediden sekize çıkınca dedim ki kesin birşeyler yapmalıyım. daha kabaca anlatmak gerekirse, herhangi bir yiyecek veya içecek, çok büyük ihtimalle, herhangi birimizin hayatı boyunca tecrübe edebileceğimizden çok daha acayip şekilde iyi hazırlanabilir, dolayısıyla böyle bir şeyin fiyatını tek başına değerlendirerek arıza çıkartmak anlamsızdır. hele ki makarna ulan, türkiye sınırlarından çıkmamış olan birinin türkiye'de 30 tl'den aşağısına adam gibi makarna yediğinden ciddi ciddi şüphe duyuyorum, keza girdimde bahsettiğim nacizhane fikrim, bir ürün veya bir ürünün kalitesi nadir erişilebiliyorsa, yüksek değerin normal olduğudur. ama gidip taze makarna deyince otopark arkada, valeye verin diyen, makarna pişirmekten anlamadığı 10 mil öteden belli abuk subuk bir kafede tavuklu makarnaya (hele ki adı tavuklu makarnaysa) 30 tl bayılan biriyseniz, evet bu eşekliktir, söz konusu kafedeki en pahalı yemeğin fiyatından daha düşük bir iq'ya sahip değilseniz zaten ilk girdimde bundan bahsetmediğimi anlayacaksınız. ama tabi hep makarna, hep makarna bir yere kadar, arada döner falan da yiyin.
  • serbest piyasada 30 tl'ye makarna yiyenler olduğu sürece var olacak eylem..
    insanlar 30 tl verirse makarnaya mekanlarda satar burda tartışılacak birşey yok..

fakat yine gözden kaçan birşey var..
    30 tl sadece makarnaya değil, makarna + servis + mekana veriliyor..

hatta bu anlayışla insanlar 100 tl'ye makarna satılan bir yerde gidip makarna yiyebilir..
    ve keşke böyle bir mekan açılsa diyen çok insanda vardır..

buradaki olay mekana yalnızca 100tl'yi makarnaya vermeyi önemsemeyecek zenginlikte insanların geliyor olması olur.. böylece o mekanda benzer zenginlikte ve sosyal statude insanlar olacaktır..

siz nasıl ki kendi statününüze göre özel bir yemek için 3 tl'ye tabldot menu sunan bir yere gitmiyorsanız onlar için de bu olay böyledir.. 10tl'ye makarna satan bir yerde bulunmak onları rahatsız eder..
    ya da orada görünmeleri egolarına ve statülerine zarar verir..

işte bunlar hep kapitalizm..
  • herkesi kendi gibi sefil zanneden adamlarin anlayamayacagi olay.

ayni makarnayi kösedeki boktan bir italyan restorani sana 8 tl'ye yapsa, gittiginde personelden, temizlikten vs'den sikayet edersin. adam kazanmis parasini, gitmis adam gibi yemegini yiyecek, herseye bir kulp bulma derdindesiniz. varsa parasi yer. size ne lan?

he yok sen bu adama salak derken, bi aksam cebinde atiyorum 500tl ile disari cikip hala 10-20 tl'yi hesapliyorsan asil anormal olan sensin demektir.

zöge editi: vay arkadas ne kadar üstüne alinan adam olmus. hic mi umudunuz yok hayattan lan, yasiniz kac daha? ac geldik, ac gidecegiz diyorsunuz yani..

ya birde istanbulda misal 30 tl bi makarnaya evet nisantasi, bagdat caddesi, bebek vs. bu ayardaki yerlerde verirsin. ki buraya her türlü adam gidiyor, is adami, futbolcusu, vs'si. birak senden bi farki olsun adamin. oraya da sen gitme. otur evinde 2 liraya aldigin makarnayi kaynat ye. bir seyden de eksik kal. bunlar iste 1000tl'ye calisip, 2000'tl ye telefon alip, sonra aksama makarna yemeye para bulamayan tayfa..
  • isviçre de de bi tabak makarna 25- 30 frank dı .. iki sene önce kadar ufak bi gezi sırasında yeme aptallığını etmiştik; e tabii büyük dumur oluyor insan...