• bazısı diyor ya hani, "o parayı makarnaya değil hizmete veriyorsun!!" diye. işte ben onların amlarına koyayım müsadenizle. ulan bir tabak makarna ne şekilde servis edilebilir? amuda kalkarak mı getiriyor bu makarnayı garson? içine permasan atınca mı fiyatı uçuyor? balığı, eti, bilmem neyi anlıyorum ama makarnaya para bayılmak beni ziyadesiyle hırpalıyor. hesaplayan adamlardan olmak istemiyorum fekat 1 kg makarna kaç para ulan :( bence tek kelimeyle enayilik.

bir de bu ohanasburger fiyattaki makarnayı övmüyorlar mı. işte o vakit enselerine dirseğimle sert bir şekilde vurmak istiyorum birkaç defa. ya bir makarna en fazla ne kadar lezzetli olabilir. sonuçta bu bir makarna yaa. "aaaa öyle deme sosu çok önemli" alla alla. abi o zaman sos söyle sen? ekmek banarsın ona? yooo, o zaman elit gibi, klas gibi olamıyorsunuz tabii. hay ben sizin kulağınıza tüküreyim.

geçen gün ayıptır söylemesi zorla bu tip sikici mekanlardan birine götürüldüm. dedim "ben bir tabak makarnaya o kadar para bayılmam", kesin kararlıydım. velhasıl gittik. garson geldi. fikrimi aynen ona da açıkladım. dedim o parayı vereyim ama sen bana makarna getirme dedim, gece uyuyamam dedim. "beyefendi pizza öneririm" dedi, "deniz mahsüllü olanını öneririm" diye de ekledi. 2 saniye kadar "ulan o da hamur bu da hamur ama içinde balık gibi şeyler var, dolayısıyla çok da zikilmiş sayılmam bence" diye iç geçirerek önerisini kabul ettim. inanın gece bebekler gibi uyudum. bir kez çişe kalktım sadece o kadar. sonra mutfağa gidip su içtim dolaptan. tekrar odama depar attım. çünkü ışığı yakmamıştım.
  • -ben bi fiyonk makarna alıcaktım.
    +fiyonk makarnamız yok beyefendi.
    -o zaman burgu olsun.
    +burgu da kalmamış efendim.
    -neyiniz var peki?
    +boru makarna var sadece.
    -fiyattan belli zaten. bi tabak için ebemizi sikiyosunuz.
  • kazık yemektir, şahsen benim limitim 20tl onu da bir kere verdim zaten sırf meraktan acaba nasıl birşey diye. evet gerçekten de evde kesinlikle yapamayacağım orjinal ve gayet güzel bir makarna yedim verdiğim paraya da pişman olmadım çünkü hayatta yeni bir tad öğrenmek için 20 lira çok fazla bir para değil.

ama dersen ki bir daha yer misin? tabii ki hayır lan makarnaya 20 lira mı verilir. istisna olarak ayda yılda bir kız arkadaşınla lüks yerde yemek yiyelim romantizm olsun diye giderseniz bir daha yiyebilirsiniz tabi. peki neden makarna; çünkü mönüdeki en ucuz şey odur. tavuk şişe 30 lira, adana kebaba 38 lira vermektense makarnaya 20 lira vermek her halükarda daha mantıklıdır.

he tabi bazıları da tam tersini düşünür lan zaten girecek bare şöyle etli metli yemek yiyelim de değsin diye, söyler mönüden kebapları köfteleri 50 lira bayılır gider. bu adam köfte yediği için kazıklanmamıştır. olsun 50 lira ödemiştir belki ama sonuçta adam köfte yemiş aga değer yani. ama ben 20 liraya makarna yeyince kazıklanıyorum. niye çünkü markette makarnanın paketi 1,85 tl (gerçi orda yediğiniz makarna markette satılan nuhun ankara değil tabi ama öyle varsayalım) ben ona 20 tl veriyorum. ama bu amcam 5 liralık ekmek arası köfteye 50 lira verince kazıklanmıyor vay anasını sayın seyirciler.
  • serbest piyasada 30 tl'ye makarna yiyenler olduğu sürece var olacak eylem..
    insanlar 30 tl verirse makarnaya mekanlarda satar burda tartışılacak birşey yok..

fakat yine gözden kaçan birşey var..
    30 tl sadece makarnaya değil, makarna + servis + mekana veriliyor..

hatta bu anlayışla insanlar 100 tl'ye makarna satılan bir yerde gidip makarna yiyebilir..
    ve keşke böyle bir mekan açılsa diyen çok insanda vardır..

buradaki olay mekana yalnızca 100tl'yi makarnaya vermeyi önemsemeyecek zenginlikte insanların geliyor olması olur.. böylece o mekanda benzer zenginlikte ve sosyal statude insanlar olacaktır..

siz nasıl ki kendi statününüze göre özel bir yemek için 3 tl'ye tabldot menu sunan bir yere gitmiyorsanız onlar için de bu olay böyledir.. 10tl'ye makarna satan bir yerde bulunmak onları rahatsız eder..
    ya da orada görünmeleri egolarına ve statülerine zarar verir..

işte bunlar hep kapitalizm..
  • içerisinde bulunulan koşullara göre değerlendirilmesi gereken alış veriş. 10 saatlik yoldan geldim ve durum şöyle:

(bkz: #32381710)

o makarna için boş senet bile imzalarım şu an.
  • aslında göründüğü kadar kazık bir rakam değildir;

1 paket makarna ; 1.5 tl , bu makarnada kullanacağın su, suyu kaynatırken gidecek gaz, tuz falan hepsi 1 tl desek... makarnanın sosu için kullanılacak malzeme; domatesi -soğanı- peyniri- salamı- karidesi falan derken sosun maliyeti 3-4 tl kadar. bütün bunların sonunda çıkacak bulaşık; deterjanı, suyu vs vs 1 tl desek, 6,5-7 tıl gibi bir rakam yaptı makarna..

şimdi bu 30 tl verdiğin makarna, kaliteli bir mekan olmalı; yani oraya giden kişi , yemek yemek için en azından 1 saatini harcayacak, bir çeşit sosyal aktivite bu aslında... 1-2 saatlik herhangi bir basit sosyal aktivite; misal çay-kahve içmek en azından 7-8 tl.

şimdi kaç yaptı ? 7+7=14 tl.. makarna kaçtı? 30 ??!#&?

neyse lan harbi pahalıymış.
  • sevenini ayrı tutuyorum hani lezzetini beğenmiştir, hamuru et fiyatına kakaladıklarının farkındadır gider yine de yer.
    o sebeple makarnaya 30 lira veren herkes değil ama bunun mantıklı olduğunu savunanlar o parayı ne makarnaya ne de hizmete veriyorlar, garsonlar bunlara efendim dedikçe kendilerini lord zannediyorlar o yüzden veriyorlar.

efendimler, beyfendiler, hanımefendiler arttıkça fiyat buna orantılı olarak artıyor hizmet dedikleri bu esasen garsonlar üzerinden ego tatmini.

işletmecilik açısından güzel bir başarı hatta garsonlara tembihleseler gelen müşteriye your grace, my lady, my lord diye hitap edeceksiniz diye tabağını 100 liradan da rahatça satabilirlerdi.

kendini değerli hissedebilmek için bu tarz mekanlara ihtiyaç duymaları üzücü insanların, aidiyet duygusu ne kadar güçlü, kabul edilmek ben de onlardanımı yaşamak, elit kişilerle birlikteyimi hissetmek halbuki aidiyet arttıkça özgürlükten taviz verilir, birey olma duygusu azalır kişi kendinden uzaklaşır.

ondan sonra hem tek tip insanlardan şikayet eder hem de ''bu akşam arkadaşlarla nezih bir ortamda evente katılıyor olacağız '' dan ibaret olursunuz.

şunu atlamışım tüm bunlardan bağımsız olarak bazı insanlar bu parayı sadece güvenlik için rahatsız edilmeden vakit geçirebilmek için veriyor.
  • nusr-et'te mumkun degildir. cunku nusr-et'te bir tabak makarna 42 tl'dir.
  • leyla ile mecnun dizisine göre bu eylemi yapacağınıza gidip balıkesir'de bu parayla arsa alabilirsiniz.

tanım: sigaraya her gün 9 lira veren insanlar olduğunu düşününce "bu adamın hiç olmazsa karnı doyuyor" diye düşüneceğim davranış.

not: maalesef sigara içiyorum. evet, kendim bile anlam veremiyorum.
hesabın var mı? giriş yap