şükela:  tümü | bugün
  • jeremiah heaton isimli bir abd'linin sahiplendiği ve kendi krallığını ilan ettiği sahipsiz bir bölge. adam, burayı hukuken tanınmış bir devlet haline getirdikten sonra bilimsel tarım yapmayı planlıyormuş. bkz. konuyla ilgili haber
  • ne mısır ne de sudan benim dememiş. yaşayan eden de yok. dünyada antartika dışında sahipsiz tek yer.

yalnız biraz araştırdım ancak bir türlü bulamadım. nedir, neden sahiplenilmemiş?
  • türkiye, lozan antlaşması'nın 17. maddesine göre mısır ve sudan üzerindeki tüm hukuk ve senetlerinden 5 kasım 1914 tarihi itibariyle vazgeçtiğini onaylamıştır.

bununla birlikte, bu küçük toprak parçasında her iki devletin de varlığı söz konusu değildir. işin uluslararası hukuki boyutu tam olarak nedir, araştırmak gerekir. fakat bizim üzerindeki haklarımızdan vazgeçtiğimiz iki devletin de istemediği yani yasal bir boşluğun mevcut olduğu bu toprak parçası üzerinde hak iddia etmek; becerebilirsek de askeri bir üs kurmak ortadoğu'nun mevcut şartlarında aşırı derecede kritik bir hamle olabilir.