şükela:  tümü | bugün
  • birinci dünya savaşı'nda, doğu cephesi'nde ruslara karşı mücadele eden osmanlı askerlerinden celal bey'in, cephedeki ve cephe gerisindeki düşüncelerini ve gözlemlerini not düştüğü günlüğü. celal bey, bir çarpışmada yaralanana kadar etrafında gelişen hadiseleri kayıt altına almış, harekâttaki ve askerdeki eksiklikleri, düzensizlikleri tahlil ederek alınması gereken tedbirleri not düşmüş. bu minvaldeki gözlemlerini, yaralanıp tedavi için cephe gerisine mecburen çekildiğinde de sürdürmüş. tuttuğu notlara bakılınca kendisinin gayet disiplinli, vatanın müdafaası için askere teslim edilen kurşunların bile dikkatli harcanmasını isteyecek kadar sorumluluk sahibi biri olduğu anlaşılıyor. keşke günlüğünün -varsa/yazdıysa- devamını da okuyabilseymişiz. insan böylesine disiplinli bir askerin akıbetini merak etmeden edemiyor...

    kitap üç bölümden oluşmakta; "emirler" bölümünde yer alan bölükler arası yazışmalar ve muharebenin seyri, bölgenin tarihi ve araştırmacılar açısından mühim detaylar içeriyor. (kitapta ek olarak, celal bey'in günlüğünde geçen yerleri gösteren mini bir harita da mevcut. ) lakin benim gibi, olayların daha çok insani gözlem boyutuyla ilgilenen okuyucular için o bölümler ve ekler, sadece tarihi kayıt hükmünde kalıyor.

    günlük, bahtiyar istekli tarafından, tarihin kim bilir hangi tozlu rafında ya da unutulmuş ve kuytu bir köşede keşfedilerek okuyucuyla buluşturulmuş.