şükela:  tümü | bugün
  • saçma bir davranış. o paraya dışarıda 5 öğün yemek yenir. tiyatronun zevkli olacağının bir garantisi de yok.
  • sanata harcanan para için yorum yapamacağım fakat devlet tiyatroları 18-20 tl civarında. şahsen her ay en az 2 oyuna gidip güzel vakit geçirebiliyorum.

yer:istanbul
  • öncelikle sanata ilişkin doğrudan zevk yaklaşımı, boş vakit eğlencesi muamelesi yapmaktan vazgeçiniz efendim.. okuduğunuz kitabı sevmeyebilir, izlediğiniz filmi yarıda bırakabilirsiniz. size hitap etmeyebilir, gerçekten iyi birşey de olmayabilir.. bunlara okeyim.. ancak sizi göğe çıkaracak bir oyun beklemek falan da doğru değil. 'sanat için için'dir. yani bizler daha daha sonra geliriz. tabi piyasacı yaklaşımla bilmem hangi popüler kültür nesnesini tüketip deli gibi kendinizi eğlendirecekseniz de buyurun.. recep ıvedik 6 çıkmış sanırım, eminim eğlenirsiniz.

fiyatlara dair konuşacaksak tiyatroların gerçekten ne durumda olduğunun farkında olup konuşmak gerekiyor. birçok sanatçının cebine üç kuruş para girmeden ve hatta oyunun dekoru için ceplerinden para verdiklerini görmezden gelmemek gerek. tabi bunları söylerken ülkede açlık sınırının, yoksulluk sınırının ne olduğunu, 8 milyon da asgari ücretle yaşamaya çalışan(!) insan olduğunu unutmamak gerek. tam bu noktada kamusal alanın kendisi olan tiyatrolara devletin/siyasal iktidarın hangi gözle baktığını da, siyasal yatırımlarını da görmek gerek.
  • az once ibb sehir tiyatrolarindan ay isiginda samata isimli oyuna, toplam 68 liraya 2 adet indirimli 2 adet tam olmak uzere 4 adet bilet aldim. tabii yine siz bilirsiniz ama tiyatro izleyecegim diye oyle paralar vermenize gerek yok.
  • çok istenilen bir oyunu izlemek için yapılacak harcamadır. 17-20 tl arasında son derece izlenesi devlet tiyatrosunun oyunları varken bu fiyatların 5 katını vermek yürek ister.
  • neresi çok anlamadığım durum. sanatçılar uzmanlık alanını sergilemek üzere 2 saatini sana ayırmış, sanal bir dünya yaratmış, dekoru, çalışanı ha keza. üstelik beyin faaliyeti üzerine sana tatmin sağlıyor. aldığı para 100 lirayı çok mu gördünüz?

geçen gün priz yandı gelen elektrikçi yarım saatte 350 lira tokatlayıp gitti.
  • sen de bütçene göre, uygun biletli bir tiyatroya gidersin, olay çözülür.

yok ben hiç gitmem diyorsan da gitmezsin olay yine çözülür.

(sanata verilen/harcanan parayı gereksiz görenler hep cahillikten böyleler işte.)

gidin de ufkunuz biraz açılsın. cahillik dozajınız belki biraz düşer.

ne demiş ulu önder mustafa kemal atatürk: bir millet sanattan ve sanatkârdan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz. böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir. sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur.