şükela:  tümü | bugün soru sor
  • çekimleri ve anlatımıyla gayet kaliteli bir belgeseldir.
  • arkadaki müziklerini belgeselin içeriğine uygun bulmadığım yapım.iskoçya bölümünde müzik o kadar gerilimliydi ki en ilgimi çeken bölüme odaklanamadım.geriye kalan herşey güzeldi.müzikleri uygun konsepte kullanmaları gerek.
  • biraz önce irlanda bölümüne denk gelip 45 dakika dayanamayıp kapattığım belgesel.

bu narsist, artist ve şekil herif kim bilmiyorum ama belgesel sanırım yürüyüşü ve pozları üzerine.
    uzaklara dalıyor. denize bakıyor.
    yakın plan kendini çekiyor, yürürken kendini çekiyor, yürürken ekrana sığdırmadığı elini falan çekiyor.
    range rover kiralamış direksiyonu çekiyor. yine ellerini çekiyor.

bunları yaparken de hiç konuşmuyor kendisi.
    (bkz: poz kesmek)
    belgeseli seslendiren biri var ki, o da evlere şenlik. buğulu kısık bir sesle, türk belgeselciliğinin hastalığı olan 'edebiyat parçalamak' anlatımını yapıyor. nat geo izlemesek kendilerini belgeselci diye yutturacaklar.

bir tane drone almışlar bir de. kısa sahnelerle ordan oraya uçuruyor kamerayı.

sinemacı değilim, sıradan bir izleyici olarak yorumluyorum. büyük ihtimal 'siz ne anlarsınız'cılardan kendisi. ama renklerin ayarlarıyla oynayıp , kısa kısa geçişler yaparak irlanda gibi bir ülkede bok gibi bir iş çıkarmış.

ha bir de kayalıklarda 'drone'la çekim yaparken arka plandaki ses şunu söyledi:
    "bu çok rüzgarlı havada çekim yapmak oldukça güçken, büyük bir risk alıyor ve...
    (es veriyor)
    havalanıyoruz".

"hahahasiktir" dedim. sanki bana helikopter kiralamış ak şekilcisi.
  • kimse söylemedi mi bu adama kim seslendiriyorsa anlaşılmıyor ya hu bu kadar berbat bir ses olur mu?
  • görüntü yönetimiyle ilgili incelemek istediğim belgesel serisidir. kurgusu ve çekimleri çok güzeldir.
  • keşfettigim andan beri takip ettigim harika iş.

film tadinda süper görüntülerle dünyanın farklı ülkelerini görmek isteyenlere fazlasıyla hitap ediyor. iskocya ve irlanda belgeselleri harikaydi..

trtnin yaptığı tek kaliteli iş,

(bkz: bravo)

not: izlemek isteyen icin, şu anda ingiltere'yi anlatıyor yine sahane çekimlerle..
  • her üç saniyede bir sahne değiştiren belgesel programı.

gerçekten biri şuna yönetmenlik öğretmeli. yaptığı iş güzel ama neden güzel bir şeyi kötü yapıyorsun kardeşim. kendime göre yorumluyorum ama on dakika izlesem başım dönüp kapatıyorum sürekli değişen sahneleri gördükçe. bir de her üç kareden biri uçaktan çekilmiş gökyüzü görüntüleri. ulan sen belgesel yapıyorsun, programın başına koy bir iki tane böyle geldik manzara güzeldi diye ama program bitecek hala uçak görüntüleri baydı ya. ayrıca bir narsistin dünya yolculuğu dese daha çok yakışırdı.
  • 'caanım iskoçya ile ilgili belgesel var televizyonda oley!' diye sevinip izlemeye başladığım ama 15 dakika katlanabildiğim yapım.
    evet modern ekipmanlarla çok güzel görüntüler yakalanıyor. evet yüksek çözünürlük çok güzel bir şey ama kardeşim editing her aşamada bu kadar kötü olmak zorunda mı? sesini kapatıp ıskoçya'dan manzaralar diye seyredeyim dedim, ama yok. ortalama bir görüntü üç saniye kalıyor ekranda ve aynı görüntüler sayısız defa dönüyor. bir de narsizm var ki yapımın içine işlemiş, yukarda bahsedilmiş diye ben girmiyorum.
    hevesim kursağımda kaldı, yazık.
  • programı değerlendirmek gerekirse:

- belgeselin çekim teknikleri ve kalitesi fevkalade. iskoçya, irlanda manzaraları şahaneydi. keza cambridge çekimlerini de beğendim. kısacası doğayı kadraja sığdırmada fena değil program.
    - maalesef anlatımlar zayıf. gerek anlatanın ses kalitesinin düşüklüğü gerekse de gidilen yöre hakkında bilgilendirmenin zayıf olduğu kanısındayım. daha fazla bilgilendirme gerekiyor.
    - panoramik çekimler ve drone çekimleri gayet iyi.
    - kadraja haddinden fazla insan girmemeli. özellikle sunucu. doğa manzaraları varken insan görmek çok daha iyi olmuyor.

sırf çekimleri için izlediğim bu programın kendini geliştirerek daha zevkli bir program haline gelmesini dilerim.
  • benim gibi belgesel manyaklarını bile belgeselden soğutabilecek bir yapım. seslendirenin ses tonu çok kulak tırmalıyor, dinleyemiyorsun. görüntü üç saniyede bir değişiyor, odaklanamıyorsun. fragman izlermiş gibi bi hisse bürünüyorsun... bok gibi...