şükela:  tümü | bugün
  • -biliyorum beyim sen de onlardansın
    +onlar kim
    -kemal paşa dan yana olanlar..
    +bir insan türk olur da nasıl kemal paşa'dan yana olmaz?
    -biz türk degiliz ki beyim.
    +ya nesiniz?
    -biz islâmız, elhamdülillah... (sayfa 173)
    (bkz: yakup kadri karaosmanoğlu)
    (bkz: yaban)
  • türkçe konuşan arap bedevisi bir piç olduğu için.
  • tek cevabı çocukluğundan itibaren yalan yanlış bilgilerle zehirlendiği için.

biraz düşünme yeteneği olan insan önce sevr anlaşmasını okur ardından lozan anlaşmasını okur farkı gördükten sonra allaha inanıyorsa allah razı olsun paşam der ateistse bu mucizeyi fark edip imana gelir.
  • yıllardır anlam veremediğim ve içime oturan moralimi bozan bir olay dini cinsi ne olursa olsun bir vatan kurmuş, milli mücadele başlatmış adama neden düşman olursun kardeşim? son günlerde youtubeda twitterda atatürk ile ilgili bir mevzuya denk geldiğimde görüyorum ki atatürk'e ağza alınmayacak laflar deniyor özellikle;
    - atatürk koruma kanunu neden var diye çirkefçe saldırıyorlar.

böyle küfür hakaret eden insanların çoğu toplulukta atatürk'le ilgili düşüncelerini söylemeyen insanlar. bu adamın hayatını okuduğunuzda nutuk'u okuduğunuzda her şeyi anlıyorsun o duyguyu hissediyorsun bunlar bunu nasıl hissedemez

özellikle 10 kasımlarda "olmasaydın da olurduk" tarzı kışkırtıcı bir laf der bu kesim ben buna katılmıyorum tamam sen din islam açısından bakarsan tabiki olurdun yine ama özgür olur muydun? kendi bayrağın olur muydu ?
    veya kimin himayesinde olurdun?

vatanını seven gerçekten tarihi bilen bir vatandaş en azından düşman olmaz olamaz atatürk'e
    bu siyasal islam ülkeyi kurucusuna düşman etmektedir.
    kurucusuna düşman olan bir ülke ilerisini göremez.

herkes gözünü dört açsın bu ülkenin selametini atatürk fikirleri sağlar. atamıza saygısızlık yapılan her yerde misliyle cevabını verelim. bilmeyene anlatalım hor görmeyelim. bunun mücadelesini vermezsek bu siyasal islam ülkeyi kangren edecek etmektedir saygılar.
  • türk değildir
  • cevabı, orospu çocuğu olmak olan sorudur.
  • milli mücadele zamanında istanbul'da kırk bin fransız, otuz beş bin ingiliz, iki bin yunan ve dört bin italyan askeri vardır. ayrıca ingiliz akdeniz donanması da fındıklı sarayı'nın kar-şısına demir atmış bulunmaktadır. haşmetli padişahımız bunlarla ilgili hiçbir şey yapmazken milli mücadeleyi engellemek için kuva-i inzibatiye'yi kurmuş, atatürk hakkında ölüm fermanı çıkartmış, milli direnişi kırmak için anzavur, demirci efe, çerkez ethem ayaklanmalarını çıkarmış veya yardım etmiştir. anadolu'daki milli direnişi en çok bu ayaklanmalar uğraştırmıştır. düşman askerleri dururken bütün gücünü atatürk ve milli mücadeleyi ortadan kaldırmak için uğraşmışlar.

tüm bunları neden yaptılar anlamak mümkün değil. bu soruyu cevapladığım gün bir türk'ün atatürk'e neden düşman olduğunu da anlamış olacağım galiba.

ve o zamandan bu zamana bir şey değişmemiş. her dönemin hainleri olacaktır. korkak vahdettin'i bile kahraman ilan ettiler ama onca şeyi yapmış atatürk'ü bir gün olsun tanımak istemediler. eldeki bütün hainlere sarıldılar bir atatürk'e dönüp bakmadılar. gel de isyan etme...
  • tam da aradığım başlık açılmış:

gözlemleyebildiğim üç tip atatürk düşmanı var (burada türk-kürt-laz ayrımı yapmadan, tc vatandaşı anlamında türk ifadesini kullanacağım) bunların ilki cumhuriyet’in maddi mağdurları.

1- fesli tipi mağdur. bu tiplerin geçmişine baktığınızda osmanlı döneminin paşaları, beyleri, asilzadeleri. cumhuriyetin ilanıyla birlikte ellerindeki bir dünya imtiyaz ve dolayısıyla serveti kaptıranlar. bunlara ülkenin her yerinde rastlayabilirsiniz. eski dönemde vakıf mallarına çökmüş, reayanın kanını emmeyi adet edinmiş, atatürk’ten sonra ayazda kalmış bekçi çüküne dönmüş tipler ve züriyeti.

ikinci tipte biraz daha ağır hasarlılar var.
    2- dersim tipi mağdur: cumhuriyetle beraber maddi avantalarını kaybedince isyan etmiş, dolayısıyla da yeni kurulmuş, kendini ispatlama evresindeki bir devletten şamarı en yüksek şiddetten yemiş kesim. adına dersim dediğime bakmayın. bunlara memleketin her yerinde bulunan şıh, şeyh, üfürükçü gibi imtiyazlılar da dahil, toprak ağaları da.

üçüncü tip ise görece yeni olan harami takımı.
    3- darül harpçı tipi: atatürk’ün ve cumhuriyet’in din düşmanı olduğu, bu düşmanla savaşan kişinin cihat içinde olduğu iddiasının arkasına sığınarak, yediği, yemekte olduğu ve yiyeceği tüm haramları aklamaya çalışan tayfadır. yok ingiliz ajanıydı, yok sünnetsizdi falan gibi lafları çıkartmalarının yegane amacı budur.

bu üç tipin içinde en tehlikelisi sonuncu tiptir. çünkü ilk ikisi savlarını vaktiyle olmuş bitmiş olayların üzerine kurmuşken, bu sonuncusu daha edinilmemiş imtiyazların peşinde koşanlardır.

hepsinin ortak yanı kendi maddi menfaatları yüzünden bu cihete başvurmuş olmalarıdır.

şimdi şuraya bir not düşelim: ben atatürk melektir, sütten çıkma ak kaşıktır demiyorum. düşman olan kesimlerin düşmanlık gütmek için bir ihtimal haklılık payları olabilir. lakin ortada bir devrim var ve yapılan şeyler bir halk egemenliği adına yapılıyor. genelin iyiliği için ise bireyin zararına ses çıkartamam. lütfen bana kalkıp onu astı bunu kesti edebiyatı yapmayın. biliyorum kimi astı kimi kesti.
  • ya aptal ve sevmeyen insanlar tarafından kandırılıyor ya da kendisini türk gibi gösteriyor.