şükela:  tümü | bugün
57 entry daha
  • milli mücadele zamanında istanbul'da kırk bin fransız, otuz beş bin ingiliz, iki bin yunan ve dört bin italyan askeri vardır. ayrıca ingiliz akdeniz donanması da fındıklı sarayı'nın kar-şısına demir atmış bulunmaktadır. haşmetli padişahımız bunlarla ilgili hiçbir şey yapmazken milli mücadeleyi engellemek için kuva-i inzibatiye'yi kurmuş, atatürk hakkında ölüm fermanı çıkartmış, milli direnişi kırmak için anzavur, demirci efe, çerkez ethem ayaklanmalarını çıkarmış veya yardım etmiştir. anadolu'daki milli direnişi en çok bu ayaklanmalar uğraştırmıştır. düşman askerleri dururken bütün gücünü atatürk ve milli mücadeleyi ortadan kaldırmak için uğraşmışlar.

tüm bunları neden yaptılar anlamak mümkün değil. bu soruyu cevapladığım gün bir türk'ün atatürk'e neden düşman olduğunu da anlamış olacağım galiba.

ve o zamandan bu zamana bir şey değişmemiş. her dönemin hainleri olacaktır. korkak vahdettin'i bile kahraman ilan ettiler ama onca şeyi yapmış atatürk'ü bir gün olsun tanımak istemediler. eldeki bütün hainlere sarıldılar bir atatürk'e dönüp bakmadılar. gel de isyan etme...
  • kemalist çomar yobazlar ve onların tek kriterinin atatürk olması mesela,

bir de sorgulamaya başlaması "biz kurtuluş savaşında yedi düvelle cidden nerede savaştık" diye,

neden iğrenmemiz ve reddetmemiz gerekirken, kasabın bıçağını yalayan koyun gibi, yenildiğimiz adamların kılık kıyafet, alfabesi, tatil günü, yaşantısı, onların talebi olan hilafetin kaldırılması, ayasofyanın kapatılması ve daha yüzlerce şeyin inkılap adı altında cebren bu ülke insanına uygulanması gerekti,

ezberlerinizden sıyrılarak bunları sorabilseniz, sövmeseniz de en azından sorgulamaya başlasanız keşke.
  • türkçe konuşan arap bedevisi bir piç olduğu için.
  • kendini türk zannettiği içindir.
  • ön edit : burada yazanlar, resmi tarih dışında saklanan gerçek tarihi bilgilerin küçük bir bölümüdür. rahatsız oluyorsanız, ön kabullerinizi gözden geçirin ve kendinize şu soruyu sorun : "bunları yapan insan, karşı taraftan biri olsaydı yine sevebilir miydim?" diye!

(bkz: dersim katliamı)
    (bkz: şapka kanunu)
    (bkz: harf inkılabı)

kendisinden önceki dönem olan osmanlı imparatorluğu'nda bile çok partili yönetim varken, ülkenin her köşesinden farklı etnik kimlik ve renkten insan mecliste vekil olarak temsil edilirken, tek parti hatta tek adam olarak (uygun tanımı siz yapın) halkın ne düşündüğünü umursamadan, kültürel kimliği ve yaşam tarzını güç kullanarak silmeye çalışmış, muhalifleri vatana ihanetle suçlayıp idam ettirmiştir.

düşünü ki daha yaşarken (1926) heykellerini diktirmiş, yine kendi kendine binlerce yıllık büyük bir milletin atası anlamına gelen "atatürk" ismini vermiş, halk açlık ve sefaletle boğuşurken lüks bir hayat sürmüş, balolar tertip ettirmiş, neredeyse her gece ziyafet (en yakınları bile bu durumdan yaka silkmiş) vermiş, o zamanların en pahalı ve lüks gemisi (itibardan tasarruf olmaz) olan savarona'yı aldırmıştır. yani aslında, yaşadığı dönemin fırsatlarını iyi değerlendirmiş siyasi bir liderdir.

o kadar!

edit : dersim katliamı'nda kadın ve çocuklar dahil hareket eden her şeyin öldürülmesi emrini vermiş (sabiha gökçen'in itirafları), mağaralara sığınan ailelerin bile öldürüldüğü kahramanca bir harekatın planlayıcısıdır. bunlar tarihi anektodlardır. nefretiniz bana değil, sorumlularına olmalı.

şapka kanunu tam anlamıyla bir fecaattir. türk halkının tarihinin hiç bir döneminde yer bulmamış, tamamiyle batı toplumlarının pratik hayatlarında kullandıkları böyle bir aksesuarın halka zorla dayatılması, buna karşı duran muhaliflerin öldürülmesi olayıdır. (bkz: gezi olayları)

sormak lazım türkçü arkadaşlara, şapkanın türklerin tarihindeki yeri nedir? neden ingilizlerin giyim şeklini dayatan biri türk kimliğinin sembolü oluyor? sarık kullanmayı dayatan yobazlar kötü de bu neden iyi?

harf inkılabı bir milletin, bir toplumun kültürel anlamda soykırımıdır. yüzlerce yıllık kültürel birikiminin anahtarı olan harfleri değiştirmek, yerine türk harfleri değil de latinlerin (ingiliz ve fransız) kullandığı alfabeyi getirmek ve bunu zorla dayatmanın akıl alır tarafı nedir?

düşünün ki bir millet kendi milli kütüphanelerine girdiğinde tek bir kitap okuyamıyor, kendi tarihini ancak yabancı kaynaklardan öğrenebiliyor. bana sadece bir tane, sadece 1 örnek gösterin ki alfabesini değiştirmiş olsun! ne japonlar, ne koreliler... gelişmiş ve muasır anlamda ilerlemiş hiç bir ulus böylesi korkunç bir işi yapmamıştır.

edit 2 : ingiltere'nin eski bir kol düğmesini bile ülke yadigarı olduğu için müzede sergilediği düşünüldüğünde, tüm bu yapılanların akla uygun tek bir açıklaması yoktur.

peki, o yüzlerce yıllık kültürel birikime ait kitap ve belgelere ne yapıldığını biliyor musunuz?

(bkz: osmanlı arşivlerinin satılması)
  • bunca emek, bunca mücadeleyle ülkem için yapmadığı kalmamış bir insanı neden sevmezsiniz, anlamış değilim. politik görüşleriniz, ideolojileriniz elverişli değildir diyelim; o zaman da en azından sizin için bıraktığı gelecek adına saygı duymak zorundasınız. doğruluğu kanıtlanmış, devletim adına olumlu adım atmış herkese saygı duymak zorundayız.

bu durumun ırkı olduğunu düşünmüyorum.
    anayasa madde 66 der ki: “türk devletine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes türktür.” bu ülkede yaşıyorsanız saygı duymak zorundasınız.
  • tam da aradığım başlık açılmış:

gözlemleyebildiğim üç tip atatürk düşmanı var (burada türk-kürt-laz ayrımı yapmadan, tc vatandaşı anlamında türk ifadesini kullanacağım) bunların ilki cumhuriyet’in maddi mağdurları.

1- fesli tipi mağdur. bu tiplerin geçmişine baktığınızda osmanlı döneminin paşaları, beyleri, asilzadeleri. cumhuriyetin ilanıyla birlikte ellerindeki bir dünya imtiyaz ve dolayısıyla serveti kaptıranlar. bunlara ülkenin her yerinde rastlayabilirsiniz. eski dönemde vakıf mallarına çökmüş, reayanın kanını emmeyi adet edinmiş, atatürk’ten sonra ayazda kalmış bekçi çüküne dönmüş tipler ve züriyeti.

ikinci tipte biraz daha ağır hasarlılar var.
    2- dersim tipi mağdur: cumhuriyetle beraber maddi avantalarını kaybedince isyan etmiş, dolayısıyla da yeni kurulmuş, kendini ispatlama evresindeki bir devletten şamarı en yüksek şiddetten yemiş kesim. adına dersim dediğime bakmayın. bunlara memleketin her yerinde bulunan şıh, şeyh, üfürükçü gibi imtiyazlılar da dahil, toprak ağaları da.

üçüncü tip ise görece yeni olan harami takımı.
    3- darül harpçı tipi: atatürk’ün ve cumhuriyet’in din düşmanı olduğu, bu düşmanla savaşan kişinin cihat içinde olduğu iddiasının arkasına sığınarak, yediği, yemekte olduğu ve yiyeceği tüm haramları aklamaya çalışan tayfadır. yok ingiliz ajanıydı, yok sünnetsizdi falan gibi lafları çıkartmalarının yegane amacı budur.

bu üç tipin içinde en tehlikelisi sonuncu tiptir. çünkü ilk ikisi savlarını vaktiyle olmuş bitmiş olayların üzerine kurmuşken, bu sonuncusu daha edinilmemiş imtiyazların peşinde koşanlardır.

hepsinin ortak yanı kendi maddi menfaatları yüzünden bu cihete başvurmuş olmalarıdır.

şimdi şuraya bir not düşelim: ben atatürk melektir, sütten çıkma ak kaşıktır demiyorum. düşman olan kesimlerin düşmanlık gütmek için bir ihtimal haklılık payları olabilir. lakin ortada bir devrim var ve yapılan şeyler bir halk egemenliği adına yapılıyor. genelin iyiliği için ise bireyin zararına ses çıkartamam. lütfen bana kalkıp onu astı bunu kesti edebiyatı yapmayın. biliyorum kimi astı kimi kesti.
  • atatürk savaş zamanları ülkeyi çok iyi yönetmiş, yanındaki korklara onu yıldırmaya çalışanlara karşı cesur adımlar atmıştır. ülke kurulup bağımsızlığını kazandıktan sonrada ekonomik anlamda olsun bilim teknoloji anlamında olsun ülkeyi çok ileri götürmüştür. ülke kurulduğundan beri atatürk kadar teknolojiye bilime yatırım yapan bir hükümet iktidara gelmemiştir. atatürk zamanı bu ülke uçak üretiyordu öyle düşünün şimdi o uçak fabrikaları kalsa bu zamana kadar üretimde olsaydı ülkenin durumu ne olurdu. f bilmen ne için yalvaran bizler, nuh-90 lara biniyor olurduk belki. (bkz: nuri demirağ)

fakat şunuda kabul etmek gerekir ki atatürk dini anlamda insanları geriye götürecek, dinden uzaklaştıracak bir çok iş de yapmıştır. sevmeyenlerin sebebi bu yüzdendir. yoksa asıl mesele içki içmesi, osmanlıyı bitirmesi değildir hiç bir zaman ki osmanlı zaten bitmesi gereken bir devletti o zaman.

ardından da üstüne ismet inönü faciası geldiki onun zamanında yapılanların bedelini hala ödüyor bu halk. buda insanlardaki atatürk sevgisine ve özellikle sevgisine tüy dikmiştir. chpden insanların asıl korkmasının sebebi bu dönemdir.

benim için ise dini anlamda yaptıklarında dolayı bir fatih bir yavuz kadar sevmesemde , yinede severim ve saygıda kusur etmem arkasından kötü konuşmam.
  • dogmatik, kalıplaşmış düşüncelere sahip, tarihini ingiliz kanalı bbc kadar bile araştırmamış olma ihtimali yüksektir.
  • türk olan düşman olmaz. düşman olanlar türk değil arap bozması vatansız köpekler.
157 entry daha