• başlık bile dilbilgisine uygun değil belki ama -bi karakter fazla diye "öğrenilemeyen" yerine "öğrenilmeyen" oldu bi de- bu kurallardan kastım öyle nasıl kullanılması gerektiği bariz olan ama yine de yanlış uygulanan kurallar değil. misal dahi anlamındaki de'nin nasıl yazılması gerektiği, bağlaç ki'nin, iyelik eki ki'nin nasıl yazılması gerektiği zaten bilinmesi gereken çok basit kurallar. ama kıyıda köşede kalmış, hatta çoğu imla kılavuzlarında farklı farklı gösterilen kurallar var ki mutlaka yanlış kullanıyor, doğrusunu da bi türlü aklımızda tutamıyoruz.

örnek; "şey" kelimesi bitişik mi yazılır, ayrı mı? her zaman ayrı yazılır diye bi uyarı almıştım, o gün bugündür ayırıyorum - aha bugün mü, bu gün mü- ama eski entry'lerimde bitişik.

birkaç mı, bir kaç mı? üstelik ben bir yazmıyorum, bi yazıyorum bi de. bi kaç mı, bikaç mı yazmam lazım. bikaç diye kelime mi olur.

hiçbir mi hiç bir mi?

televizyondaki bi yarışmada sayıların yazılışları bitişik midir ayrı mı diye bi soru vardı? cevap ayrı imiş. yani on yedi, yirmi üç falan gibi. bırak böyle ayrı yazmayı, çoğu insan cümle içinde 17, 23 şeklinde yazar oysa.

hala bi standart oluşturamamışız dilde yahu, kitap okuyanı bile kırıp geçiriyor dili kullanırken. bi süre sonra artık yazısında hatalar var diye kimseyi eleştiremiyorsun çünkü aynı hataları sen de yapıyorsun.

yine de de ve ki'yi doğru kullanmayandan hala tiksinirim o ayrı.

edit: karviskali pek çok -pekçok değildir sanmam artık- kuralı açıklayan bi mesaj attı, kendisine teşekkür ediyorum. birkaç bitişikmiş, ne yapacağımı şaşırdım şimdi.

actionary'nin mesajı ise cuk oturdu. dilbilgisi yazmışım, onun aslı dil bilgisi imiş. hadi buyur burdan yak.

burdan mı buradan mı... öffff.

edit ll: tytto mesaj attı bu sefer ve bunlar dil bilgisi değil yazım kuralları olsa gerek dedi. oh oh, yirmi satırlık entry'de yaptığım hatalar bini aştı be. vaz geçiyorum lan ben bu işten.

abi valla klişe olsun diye değil ama vaz geçmek mi, vazgeçmek mi.. aheauehua yahu yeter, yeteeeeerrrrr...

edit lll: sanborn- sanborn mesaj atti the can me but the see can me war dedi yazsana
    ahahaha

densiz işte n'aparsın..
  • dahi anlamındaki "de"yi bitişik yazmak. birilerini o kadar sinirlendirmiştir ki, oturup sitesini bile kurmuştur.

http://www.dahianlamindakideayriyazilir.com/
  • soru eki olan "mı-mi"nın ayrı yazılması.

doğru: gelir misin?
    malesef sıklıkla yapılan yanlış: gelirmisin?
  • örneğin özel isimlerden sonra gelen çekim eklerinin kesme işaretiyle ayrılması kuralı, dışarıdan basit görünen, ancak aslında birçok istisnası olan konulardan biridir.

meselâ,

"türkiye büyük millet meclisine..." neden? kurum adı çünkü.
    "yükselme devrinin..." neden? çağ adı çünkü (burada kelimelerin baş harflerinin büyük olduğuna dikkatinizi çekerim. bildiğin özel isim yani).
    "mustafa kemal paşaya..." neden? kişi adından sonra gelen unvan çünkü.
    "19 mayıstan beri..." neden? tarih çünkü.

ve daha niceleri! ben daha fazla yazmayayım, ayrıntılı bilgiyi, ki bu bilgiler doğrudur, http://www.dilimiz.com/…lakilavuzu/tdk/kur09_16.htm adresinden bulabilirsiniz.
  • herkes yazmak.
    (bkz: herkes)
    (bkz: herkez)
4 entry daha
hesabın var mı? giriş yap