*

şükela:  tümü | bugün
 • hani bir klişe var ya; bir mahallenin nezahet seviyesini, sokak kedilerinin insanlardan kaçıp kaçmamasına göre anlarsınız. trafikte de böyle; bir ülkenin cehalet seviyesini de trafikteki hareketlerden anlıyorsunuz.

  çünkü trafikte, kendi gibi oluyor insan. evinde hissediyor çünkü onu dış dünyadan izole eden bir kabın içerisinde o anda. başkalarını tam olarak yüz yüze görmüyor ve özünde nasılsa rahatlıkla öyle davranabiliyor. işte orada ortaya çıkıyor; yaptığı bir hatayı kabul etmek yerine, başka hatalarla kapatmak isteyişi. buna rağmen kendini gerçekten haklı sanarak içindeki tüm ahlaksızlığı ortaya çıkarışı.. daha önce hiç durdurulup dayak falan yemediği için "bana bir şey olmaz" düşüncesinin pekişmesinden kaynaklı cehalet patlamaları..

  ve bu cahil toplumun eline, can kaybına sebep olacak bir makineyi çok rahatça teslim eden bir sistem var ne yazık ki. bana göre bir toplum, üretemediği cihaza sahip olamamalı. birey olarak değil, toplum olarak bile o cihazı üretememişsen, bu senin henüz gelmediğin bir noktadır. henüz gelmemen gereken bir noktadır. doğaya aykırıdır. ama bakıyorsun, nerede ne kadar kural bilmeyen cahil, bencil, ahlaksız varsa trafikte cirit atıyor. trafikte olanlar gayet iyi anlıyorlar ne demek istediğimi. ve bunları gördükçe ülkenin geleceği hakkında hiçbir umut kalmıyor insanın içinde..
 • son zamanlarda gördüğüm ve içtenlikle katıldığım en güzel tespit.
  düşüncesiz, saygısız, cahil, empati yoksunu insanlar trafikte, avmde, bankamatik kuyruğunda kısacası her yerdeler. işin kötü yanı mantar gibi çoğalıyorlar.

  bu insanların içinde delirmemek için harcadığım çabaya mı yansam yoksa kocaman bir cahil ordusuna dönüşen güzelim ülkede bizden sonraki neslin başına geleceklere mi üzülsem bilemiyorum, neresinden tutsam elimde kalıyor...
 • bunun isveç için söylenen bir sözü var. özellikle kasisler için.

  "om det finns för mycket kasis på platsen
  det finns låg trafikkultur kültür
  de förklarade orsaken till detta;...

  farkettiyseniz kasis kelimesi isveçcede medeniyetsizlik anlamına geliyor.

  eğer bir yerde çok fazla kasis varsa
  orada trafik kültürü düşüktür

  lanet olası translate
 • iş arkadaşını halı sahada, yakın arkadaşını tatilde tanırsın. toplumları da trafikte tanıyabilirsin doğru. çünkü herhangi yerde trafiğe bakarak toplumsal nezaketi, kurallara uyma alışkanlığını, dezavantajlılara karşı uygulanan pozitif ayrımcılığı ve ortalama eğitim seviyesini tespit edebilirsiniz. yaya geçitlerinde araçlar duruyor mu, üst geçitlerin engelli asansörleri çalışıyor mu, korna sesi duyuyor musunuz, hatalı sollama/ şeritler arasında makas atma örnekleri var mı, trafik kaza oranı nedir gibi sorular kilit önemdedir.
 • gördüğüm, biri dışın da tüm ülkeler de yaya önceliğinin ,araç sürücüsü ve yaya arasın da saygının ,trafik kurallarına riayetin ,korna sesinin neredeyse hiç olmadığı bir trafik varken, bunların dışında ki tek ülke mısırdı.kültür,inanç,tüm yaşama yansıyor.kaos ve korna sesiyle sağ olsun mısırlılar ülkemi hiç aratmadı.