şükela:  tümü | bugün
 • şaka gibi ama gerçek.

  2000'ler öncesi kurulan üretimin ekmeği yeniliyor , kemal dervişin getirdiği sağlam banka yapılanması ve gelişmekte olan ülkelere akan inanılmaz sıcak para eklenince akp'nin ekmeğine yağ sürüldü.

  uzun zamandır televizyon izlemiyorum ama arada bir göz gezdirdiğimde reklamların çoğunluğu inşaat sektörü.

  bu ne kadar gidebilir?
 • (bkz: ispanya)
 • güney kore'de 2000'ler öncesi kalkınma planlarında bunu denedi ama bir yere varamayacağını anlayınca teknolojiye yöneldi.
 • satın alan olmazsa inşaat batmaya namzet bir sektördür.

  diğer sektörler sağlam istihdam sağlamazsa, çalışanlar hak ettiği maaşı alamazsa inşaat sektörü batar.

  zira bu sektörü ayakta tutacak tek şey, alım gücü olanlardır.
 • ve yapilan yapilarin bok gibi olmasi.
  bir arkadasimin basina gelen olay soyle;

  yabanci (fransiz) bir arkadasi istanbul'a gelmis ve birkac sehir dolasmislar,
  donuse yakin aralarinda nasil buldun turkiye'yi gibi bir muhabbet gecmis.
  ecnebinin verdigi cevap; gocebelik sizin geninzde var, yaptiginiz yapilara bakin, bunlar yerlesik duzen yapilari degil barinma ihtiyacini giderme uzerine yapilmis yapilar.
  istanbul'u almissiniz hala ayni sekilde kullaniyorsunuz.

  eyfel gotune girsin diyip, parcalara ayirip gomduk sonra cocugu...
 • esas okulum mühendislik ama az biraz meraklı olduğum için arkadaşların derslerine gider bir iki metin okurum ekonomi hakkında,gittiğim iktisat dersinde hoca bir metin vermişti 1840lardaki amerikadaki inşaat kriziyle ilgili 1850 de yazılmış yazı adam sadece inşaata yönelen ülkeler ile ta 1850 de taşak geçtiğini görünce sinirim zıplamıştı,1920lerde bir fransız sosyolog 'eğer çevrenize gökdelenlerin sayısı artıyorsa bilin ki savaş yakındır zira para yanlış yere harcanıyordur' diyor,adamlar 100 yıldan uzun süre olmuş sadece inşaat sektörüyle bir bok olunamayacağını bizdeki hınzır katma değer üretmeden kolay para kazanma meraklısı ekonomi insanları hala satışlar şöyle olsaydı ekonomi iyi gitseydi inşaat şöyle olurdu diye hala ülkeyi oyalıyorlar,batının çözüme uzun zaman önce kavuşturduğu mevzular bize yeni sorunlar gibi tartışıldıkça deli oluyorum
 • "çoktan patlamış olaydır. fikirtepe'de adam daire başına 1500 lira kira istiyor, 500 lira da aidat'ı var. kimse 2000 liraya ev tutmaz. öğrenciye versen de 3-4 kişi girse bölüşseler desen, 2+1 yer, 1+1 yer kime veriyorsun? herkes zengin olacaktı, herkesin evini yıktılar, herkese satamadığı kendi boş evi için 500 lira aylık aidat ödetiyorlar" dedi bugün işe gittiğimiz yerdeki bir adam. e haklı. "abi 500 e bana ver" de diyemedim haliyle.