şükela:  tümü | bugün
  • irfan değirmenci'nin ilk kitabı.

zaman zaman haberlere konu olan anket çalışmaları vardır hani, "aşağıdakilerden hangisinin komşunuz olmasını istemezsiniz?" diye sorulan. o anketlerde en çok işaretlenen şıkların hepsini düşünün şimdi. kimden nefret ediliyorsa onları düşünün. nefret suçlarının kurbanlarını düşünün. önyargıyla yaklaşılanları düşünün. ötekileştirilenleri düşünün. dışlananları, kovulanları, ayrımcılığa ve haksızlığa uğrayanları düşünün. haklıyken haksız konuma düşürülenleri, kapının önüne konulmak istenenleri düşünün.

yeterince düşündüyseniz okumaya başlayabilirsiniz. uykunuz geldiği anda, hiç çekinmeyin, kitabı bir kenara koyup gözlerinizi yumun. bir uyuyup uyanalım, her şey daha güzel olacak, biliyorum.

irfan değirmenci
    eski bir televizyoncu ;)
  • inkılap kitabevi etiketi ile çıkan irfan değirmenci romanı. hiç beğenmesem, açıp tek satır okumayacak olsam bile sırf destek olmak için alacağım. güzel insan irfan değirmenci, güzel bir iş çıkarmıştır elbet.

fikirleri özgürce dile getirmek çağımızın en büyük gerekliliği. yolu açık olsun.

düşünce ve ifade özgürlüğü adına söylenmiş ve benim de en beğendiğim söz:

"halbuki insanların şahsiyetlerini değil, fikirlerini bile değil: ifade özgürlüklerini, konuşma ve yazma hürriyetlerini savunmak gerekliliği ilkesini fransız devriminde öğrendi batı."

* elif şafak
  • en yakın zamanda alacağım ama d&r ya da idefixten almayacağım kitap.
  • mutlaka alınması gereken kitap. alın hediye edin gerekirse ama alın mutlaka. nerden almayacağınızı biliyorsunuz nasılsa ;)
  • sanki değirmenci'nin kitabını d&r mağazasından almışım gibi bir gün, anlamsız. almam tabii ki.
  • muhteşem ve kesinlikle okunması gereken bir kitap. son zamanlarda okuduğum en, en ve en güzel kitap hatta abartmıyorum! daha bir hafta oldu alalı ama çabucak bitti ve en kısa zamanda yeniden okumayı düşünüyorum.

" (...) bir de 'bayan' olacaklar, ayıp ayıp (...) "
    " (...) bizim cinsimizin adı 'kadın', bayan da yok burada, hanım da (...) "

kitabın bu kısmını dağa, taşa, duvara yazmak; insanların suratına haykırmak istedim resmen.

irfan değirmenci, sen muhteşem bir insansın. kalemine sağlık güzel insan. en çok da bizim gibi gençlere umut olduğun için var ol. *
  • kitapyurdunda sipariş verdiğim ve 2 gün içinde elime ulaşan kitaptır

son zamanlarda youtube da irfan değirmencinin videolarını izlerken kendimi buluyordum. hayranlığım boyut atlamıştı ve instagram/twitter hesaplarını resmen stalklar hale gelmiştim. kitabı almayı hep erteliyordum, çünkü kütüphanemde biriken kitaplarıma öncelik vermeye çalışıyorum. ama geçen hafta artık böyle yürümeyeceğini farkedip sipariş verdim, kitap elime ulaştı ama 2-3 gün boyunca kitabı elime alabileceğim lezzetli bir an yaratamadım. ya metroda ayakta kaldım sabahları, ya akşam eve geç geldim derken kitaba sadece uzaktan bakıyordum. esas lezzeti bu geceki nöbetimde tattım. telefonumdan uzaklaştım ve okurken kendimi kaybettim. irfan değirmenciyi bile aklımndan çıkardım okurken swh
  • su gibi akan, muhteşem irfan değirmenci romanı.

496 sayfa ama hiç sıkmıyor. hatta birkaç saat okuyamasanız, tüm kahramanlarını özlüyorsunuz. sanki gerçekten hayatınızda var olan insanlarmış gibi gelmeye başlıyorlar bir yerden sonra. öyle samimi bir kitap. insanın gidip kısmet apartmanına yerleşesi geliyor.

kitapta herkes var. hepimiz varız. sen varsın, ben varım, biz varız, onlar var...

birbirimizin farklılıklarını kabullenebildiğimiz sürece, pekala bir arada ve huzurlu şekilde yaşayabilmenin mümkün olabileceği hissini veriyor. ama günümüz şartlarında ayrışma, kendinden olmayanı yıkmaya çalışma o kadar gündemde ki, kısmet apartmanı ütopya haline geliyor.

benim son sözüm, kitabın önsözünden gelsin:

"...biz bu ülkenin kimseye zararı olmayan, onurlu, güzel insanları; biz varız ve buradayız. birlikteyken daha güçlü ve güzeliz. sizi seviyorum..."

irfan değirmenci... sen ne güzel adamsın...
  • türkiye'nin ne durumda olduğunu, dünüyle bugünüyle çok güzel bir biçimde aktarmıştır. göte göt demiştir.

hatta maalesef ki yarınlarımızı da anlatmıştır.
    (bkz: 10 mayıs 2017 çevreci çiftin öldürülmesi)*
  • 23 yıldır uyuyup uyanıyorum bir halt olduğu yok