• memleket sevdası temalı metin kor şarkısı.

şarkı budur

klibi için de şöyle bir fikirleri varmış. ilgilenen olursa diye onu da duyurmuş olalım.

"şarkımız için herkesin katılımıyla bir klip oluşturmayı planlıyoruz. bu yüzden türkiye nin çeşitli yerlerinden görüntülere ihtiyacımız var. katılmak isteyen arkadaşlardan ricamız, yaşadıkları yeri en iyi ifade eden görüntüler çekip bize yollamalarıdır.görüntüler, cep telefonunuzun yüksek çözünürlük ayarında, telefonlarınız yatay konumda iken,en fazla 30 saniyelik ve sesiz çekim olursa bizim için harika olur. katılan herkese şimdiden sonsuz teşekkürler ve sevgiler .
    çektiğiniz görüntüleri kormetin19@gmail.com adresine yollayabilirsiniz"

sözleri de şu şekildeymiş:

bir yer var bildiğim bir yudum nefes yetindiğim
    bir yer var bildiğim yeşile maviye dokunduğum
    bir yer var bildiğim beyazda nur siyahta sır
    bir yar var bildiğim alev alev kor olduğum
    bir yer var bildiğim derelerinde durulduğum
    bir yer var bildiğim rüzgâr ardım yürüdüğüm
    bir yer var bildiğim yağmur olup döküldüğüm
    bir yer var bildiğim nehir olup süzüldüğüm
    bir yer var bildiğim toprak olup gömüldüğüm
    bir yer var bildiğim anadolu’nun ruhuyum
    bir yer var bildiğim küllerimden doğuyorum, doğuyorum

bir yer var biliyorum her nefeste ciğerlerime özgürlük dolan….bir yer var unutmadım o özgürlüğün bedeli kan, göz yaşı, yokluk, on beşlik kınalı kuzular, analar, babalar, neneler, dedeler, şanlı komutanlar….bir yer var kurtuluşu destanlar yazdıran, etle, kanla, canla, başla taşına toprağına suyuna havasına kaydolan….bir yer biliyorum inancının temelinde sevgi yatan, yunus, mevlana, bektaş suretinde bin yıldır nurlanan… bir yer var biliyorum bir ocağına ateş düşse her bir ocağı cayır cayır yanan… bir yer var biliyorum bütün ayrıdan, gayrıdan uzak çocuk saflığında bir birini saran. türk, kürt, ermeni, çerkez, rum, laz ama hepsinden öte insan, insan..bir yer var biliyorum var oluşun bütün cennetlerini kıskandıran, yetmiş iki milletin iştahını kabartan… bir yer var biliyorum bin yıldır bizimdir, bizim kalacak olan… bir yer var biliyorum insanı can toprağı canan adı vatan olan ve bir yer var birliğim sevdiğim türkiyem

söz&müzik: metin kor
  • şair kemal özer'in 1951'de ( 16 yaşında iken ) yayınlanmış ilk şiiri.

“ağaçsız, gölgesiz bir yer var
    içinde gezdiğim.
    ayaklarım, ellerim dünyadayken
    içinde olduğunu hissettiğim.

bir yer var;
    içinde olduğum halde
    nerde olduğunu bilemediğim,
    hududunu göremediğim.

bir yer var;
    ben uyuyunca uyuyan,
    uyanınca uyanan,
    benimle birlikte yürüyen.