• - mekan adının sattığı ürün ve kendi adından oluşması.
    örnek vermek gerekirse :

ciğerci ruknettin
    kebapçı şebelebettin
    tatlıcı zımzımettin
    midyeci davutcan
    (erdal bakkal bu genellemenin dışındadır)
    ayrıca adı bu şekilde olup da köklü işletmeler genelleme kapsamında değildir. bir moda gibi son bir kaç yıl içerisinde türeyenlerin çoğunu gönül rahatlığı ile bu kapsamda düşünebiliriz.

- lüks olması ve nargile içilmesi tabii aynı anda alkolsüz olması. (her alkolsüz mekan barzo mekanıdır demiyorum)

- önünde lüks ve gösteriş için alınmış arabaların çoğunlukta olması. ayrıca bolca siyah passat varsa direkt uzaklaşın derim.

- içerisinde her ne kadar kadın sayısı fazla olsa da, hiçbir normal kadının hadi kadın kadına takılalım diye orada bulunmaması.

- dekorasyonun şık değil gösterişli/şatafatlı olması.

edit: ciğerci apo yazmadım. bilmemneci bilmemne mantığı ile uydurdum sadece isimleri.

edit 2: özel mesajla kürtleri hedef aldığımı belirtenler oldu. bahsettiğim mekanların kürtlerle zerre ilgisi yok. inanın aklımın ucundan bile geçmedi. bahsettiğim şey bu yerlerin hangi güruha hitap ettiği. daha doğrusu hangi zihniyete.

edit 3: yukarıda kafadan salladığım tüm isimlere sahip işletmeler varmış. isimleri değiştiriyorum ve daha olmaz şekilde sallıyorum. boşa alınganlık yapmasın kimse.
  • (bkz: barzo.swf)
  • kapının önünde iğrenç mavi renk bmw marka araç olması
  • nargile olması
  • içeride yoğun miktarda barzo var mı diye dışarıdan şöyle bir bakılır. varsa barzo mekanıdır.
    bir de nargile.
  • çay varsa barzo da vardır.
  • gündüz vakti dangır dangır türkçe pop müzik çalması.
    bir kafede insanlar birini duyamıyorsa orası kafe değildir.
  • çukurambar'da bulunması yeterli.
  • insanlar, kendi masalarındaki insanlarla ilgilenmek yerine başka masalardaki insanları kesiyorsa, barzoların doğal yaşam alanına girmişsiniz demektir.

ayrıca nargile ve ucuz parfüm kokusunun havada uçuştuğu mekanladır bunlar aynı zamanda.

edit: bu arada ucuz parfüm kokusuna alerjim olduğundan ki çok ağır oluyor bunlar biliyorsunuz, arkadaşlarım tarafından barzo mekan sensörü olarak kullanıldığım da doğrudur.*

edit: imla
  • nargile satılması en geçerli turnusoldur.
hesabın var mı? giriş yap