şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
  • arabası olmayan biri olarak keyifle okuduğum yazı.ancak bazı şeyler eklemek istiyorum..mesela elektrikli araç meselesinde ben de elektrik uzaydan gelmiyor ya.o nasıl olacak diye düşünenlerdendim.fakat fransada inşa edilen füzyon reaktörüne baktığımızda baya baya sonsuz enerji elde edilebileceğini düşünmeye başladım ben.tabi fizik bilen arkadaşlar aydınlatır bu konuda bizleri illaki.

onun dışında yazının altına imzamı atarım o kadar düşüncelerimi yansıtmış.sabah okula gidiyorum (tabi otobüsle) etrafta iğrenç bi trafik.ve hemen hemen tüm arabalarda tek kişi var.yani bir otobüse rahat rahat yayıla yayıla oturabilecek 20-25 kişi, aşağı yukarı 15 otobüslük alanı kaplayıp trafiği felç ediyor.çözüm herkesin toplu taşıma kullanması gibi görünüyor fakat ben de o arabalardaki tek kişileri görünce kendime soruyorum.arabam olsaydı ben de kullanmayacak mıydım? bal gibi de kullanacaktım.kim milletin nefesini ensesinde hissederek yolculuk yapmak ister.fakat tek başına arabaya binenlere de şöyle hak veriyorum.adam artık araba kullanmayıp toplu taşıma kullanmaya dikkat etse bir şey değişmeyecekki.yani gözle görülür bir etkisi olmayacak.toplu bir bilinçle bunu yapmak şart.fakat tam burada da
    (bkz: devlet buna bir şey yapması lazım) malesef.toplu taşımayı iki katına çıkar.millet kucak kucağa gitmesin.sonra da ücretsiz yap o toplu taşımayı.adam arabasında oturup trafik çekeceğine otobüste metroda oturup işine okuluna daha hızlı gitsin.win win yani.fakat bireysellikten ölmek üzereyiz hepimiz.kollektif bir bilinç gerek bunun için.bu da devlet zoruyla olabilecek bir şey.en azından ülkemiz için durum bu şekilde.