şükela:  tümü | bugün
  • ev arkadaşlarımla birlikte toplam yıllık kazancımız 56000 dolara ulaşmadığından asla bizim yapamayacağımız tasarruftur. ha 56000 dolar tasarruf edecek kadar para kazansaydık o zaman hiç böyle bir eylemde de bulunmazdık.
  • kapitalist tüketim toplumunun yüz karaları.

.
  • türkiye'den 10-15 tane köle istihdam edebilirler. çocuk işçi veya suriyeli mültecilerle bu sayı daha da artırılabilir.
  • ölücülüğün kitabı yazılmış az yukarı da.

(bkz: aman tanrım didim)
  • tolga karelden ilginç bir kişisel ekonomi deneyi...
  • izmirde ortalama bi bordrolu 1600-1700 tl kazanıyor. hadi memurlarla ortalamasını alalım 2000 tl diyelim.

1 yıl boyunca ayda 100 tl ile yulaf falan yese (ki yulaf bile pahalı lan bu ülkede). çadırda kalsa, fatura dertleri de olmasa.

1900 tl biriktirse yılda 22800 tl yapıyor. bu süreçte işe yürüyerek gideceğini, dışarı hiç çıkmayacağını, sadece yürüme mesafesine gideceğini ve eski bisikletini kullanacağını düşündük.

iş yerinde de yulaf yicek. dolara çevirirsek 9700 dolar yapıyor. tabi bu güncel kurla.

türkiye gibi ekonomisi dünyanın en kötüsü olan ve hali hazırda ekonomik krizde olan bi ülkedeyseniz 22800 tlnizin 6 ay sonra 8700 dolara düşmemesinin bir garantisi yoktur.

kısacası türkiyede zor be anam. 130bin tl 1 yılda tasarruf edecek adam zengindir zaten bu ülkede.
  • haberin en can alıcı noktalarından birisi erkek olan elemanın söylediği şu cümle sanırım:

"yeme-içmeye çok fazla param gidiyordu benim de. bu arada her ay saç kesimim için 150 dolar harcıyordum."

bu ülkede sokağa çıksanız, saç kesimine 15 tl vermemek için makasla kendi saçına girebilecek onlarca insan var. hadi adamlarınkine kanada doları desen 286 tl ediyor. baştan mı yaratılıyorsun o paraya derler adama.

not: yurt dışı berber fiyatlarından haberim var evet.
  • 56000 doları nasıl harcayacaklar diye merak ettiren ev arkadaşları.

(bkz: tekrardan müsrif olabilmek için tasarruf etmek)
  • tavsiyelerine uyup hayal dunyasına kapılmadan önce olayın kuzey amerika kıtasında geçtiği unutulmamalıdır. erkek berberine ayda 150$ para veren adamın biriktirmesidir bu olay. sadece saç kesmeden yılda 1800$ (4230tl) tasarruf ediyor. e ben 15tl'den yılda 180tl biriktirebiliyorum. oldu mu? olmadı.

hesabın var mı? giriş yap