şükela:  tümü | bugün
 • izmirde ortalama bi bordrolu 1600-1700 tl kazanıyor. hadi memurlarla ortalamasını alalım 2000 tl diyelim.

  1 yıl boyunca ayda 100 tl ile yulaf falan yese (ki yulaf bile pahalı lan bu ülkede). çadırda kalsa, fatura dertleri de olmasa.

  1900 tl biriktirse yılda 22800 tl yapıyor. bu süreçte işe yürüyerek gideceğini, dışarı hiç çıkmayacağını, sadece yürüme mesafesine gideceğini ve eski bisikletini kullanacağını düşündük.

  iş yerinde de yulaf yicek. dolara çevirirsek 9700 dolar yapıyor. tabi bu güncel kurla.

  türkiye gibi ekonomisi dünyanın en kötüsü olan ve hali hazırda ekonomik krizde olan bi ülkedeyseniz 22800 tlnizin 6 ay sonra 8700 dolara düşmemesinin bir garantisi yoktur.

  kısacası türkiyede zor be anam. 130bin tl 1 yılda tasarruf edecek adam zengindir zaten bu ülkede.
 • haberin en can alıcı noktalarından birisi erkek olan elemanın söylediği şu cümle sanırım:

  "yeme-içmeye çok fazla param gidiyordu benim de. bu arada her ay saç kesimim için 150 dolar harcıyordum."

  bu ülkede sokağa çıksanız, saç kesimine 15 tl vermemek için makasla kendi saçına girebilecek onlarca insan var. hadi adamlarınkine kanada doları desen 286 tl ediyor. baştan mı yaratılıyorsun o paraya derler adama.

  not: yurt dışı berber fiyatlarından haberim var evet.
 • dünya genelinde yayılması durumunda birçoğumuzun işsiz kalacağı gerçeğini unutmuş olan insanlardır. (bkz: ne demek tüketmiyorum?)
 • 56000 doları nasıl harcayacaklar diye merak ettiren ev arkadaşları.

  (bkz: tekrardan müsrif olabilmek için tasarruf etmek)
 • ısı yalıtımlı, ara katta ve güney cephe bir evde oturduğumuzdan bu sene kombiyi açmayarak göz kırptığımız arkadaşlardır.

  3 aydır minimum 1200 tl kardayız, 200 tl elektrikle ısınmak için verdiysek kaldı cebe 1000 tl. 3 ay daha habalar soğuk giderse ekstra 1000 tl daha artırırız. kanadaya mı yerleşsek napsak?
 • tavsiyelerine uyup hayal dunyasına kapılmadan önce olayın kuzey amerika kıtasında geçtiği unutulmamalıdır. erkek berberine ayda 150$ para veren adamın biriktirmesidir bu olay. sadece saç kesmeden yılda 1800$ (4230tl) tasarruf ediyor. e ben 15tl'den yılda 180tl biriktirebiliyorum. oldu mu? olmadı.
 • tasarruf dedin ve simdi (bkz: sinire gerek yok) gelecek.
 • beklenen 2015 krizi yüzünden eşimle beraber bu yıl bizim de başladığımız sistemin kurucuları.

  iki çocukla bizde kolay olmuyor tabii ama gençler için birkaç tavsiye vermem gerekirse:

  -sabah yemek yeme, öğlen şirkette aban, akşam yeme. (yaşamak için ye, yemek için yaşama)

  -ihtiyaç olmadan yeni kıyafet alma. (lüks)

  -kombi yakmak yerine kazakla otur. (gider kıs)

  -evini tutabildiğin kadar küçük tut (yalnızsan 1+0, evliysen 1+1, dört çocuğa kadar 2+1 yeterlidir) bu hem temizlik, ısınma, elektrik, mobilya gibi masrafları azaltır hem de misafiri engeller :)

  -şarjlı tüm aletleri şirkette şarj et (beyin bedava)

  -önünü göremeyeceğin ana kadar lamba yakma. tv izliyorsan zaten lamba yakma.

  -spor yapma. hem paran gider hem acıktırır. para vermeden yapmak istersen semt parklarındaki aletler emin ol yeterlidir. utanma. sahile yakınsan koş, iki alet çalış yeter. yok sahile uzağım parkta da yapamam dersen p90x diye bir şey var. hem de bedava ha. ben çok memnunum. yok ben illa salona para vereceğim de dersen artık ne diyim banyonu o günlere denk getir su tasarrufu yap bari.

  -5 kilometrenin altındaki yerlere arabanla gitme.

  -parti, yemek, toplantı gibi davet ve organizasyonlara her zaman kaynak ol ama kendin düzenleme.

  -evinde yemek yapacaksan veya davet vereceksen piyasayı takip et. balık uygunsa hamsi tava, pahalıysa çorba tavuk makarna güzel yapıldığında puan alan uygun ve besleyici yemeklerdir. (örneğin bütün tavuk 8 tl, çorba 2 tl, makarna 2 tl, salata malzemesi 3 tl gibi, 15 liraya 6 kişilik bir yemeği çıkartabilirsin)

  -migros, macrocenter, carrefour'u hayatından çıkar. bunlar pahalı şeyler. alışveriş için mahalle marketleri veya bim, şok, a101 gibi marketler çok uygundur. reis pirinç ile x pirinç arasında hiç bir kalite farkı yoktur. heinz ketçap da ketçaptır, tat ketçap da, dost da iyi yoğurtdur mis de. markaya takılma, siyasi de düşünme. siyaset bir tiyatrodur, sen kesene bak.

  -yeşillik alacaksan semt pazarları çok iyidir üşenme. bir sebze haddinden fazla pahalıysa alma, ya don olmuştur, ya halciler grev yapmıştır umrunda olmasın. akşam yemek yiyeceksen, fasulye ucuzsa fasulye al, börülce ucuzsa börülce, ıspanak ucusa ıspanak, karnabahar ucuzsa karnabahar. bunlar 2-5 tl arası gider gelir. 2 tl iken al. işte sana 2 liralık sağlıklı akşam yemeği. özellikle patlıcanı takip et. patlıcanı sev. patlıcan yapısı itibariyle nedense ekmekle giden bir gıdadır. tek başına rahatça doyurur. yanına bir şey istemez.

  -gelirinin en azılı düşmanı olan ilk 5 maddeyi (giyim, yemek, barınma, faturalar, hobiler vs) listele ve bunları aklına geldikçe döv.

  -viski içen de zevk alıyor, köpek öldüren de, bunu unutma. önemli olan ortam ve ruh halidir.

  -hobilerini masrafsız hale getirmeye bak. örneğin gitar seviyorsan youtube'da sıfırdan profa kadar eğitim alabileceğin ve çalacağın bir çok kanal var, keşfet.

  -70 tl verip evine sınırsız internet bağlatacağına internetten anlamayan denyo komşunun sınırsız internetine ortak ol. hepimizin bu tarz komşuları vardır. şifreyi biliyorsan direk dal bilmiyorsan kırmaya çalış, o da olmadı faturasının yarısını ödemeyi teklif et ama isteyene kadar ödeme. kimisi tenezzül bile etmez. ayık ol biraz lan.

  -futbol seviyorsan dsmart, digiturk gibi ekipmanları olan arkadaşlarınla aranı iyi tut. maç gününden bir gün önce hal hatır sor. gittiğinde de 2 paket patlamış mısır götür. o da çay demlesin, 2 liraya maç izle sosyal ol biraz.

  bu günlük bu kadar.
 • 60 bin doları, dün akşam iddaa yapıp, oynamaktan vazgeçerek, 1 günde yapmış olduğum tasarruftur. oynasaydım kaybedecektim.*

hesabın var mı? giriş yap