şükela:  tümü | bugün soru sor
 • [mehmet rauf’un “bir zambağın hikâyesi”, yazdıkları yüzünden yargılanıp hapsedilmekten kurtulamamış irlandalı yazar oscar wilde’ın “lady violette’in aşk destanı” adlı kısa romanının bir adaptesidir.] makbule aras

  "edebiyat-ı cedide’nin ve belki de türk edebiyatının en güzel, en saf aşk romanının, eylül’ün yazarının, bir zambağın hikâyesi gibi pornografik bir roman yazması gerçekten çok ilginçtir." makbule aras

  mehmet rauf ve yaşamı hakkında güzel bir özet yorum..
 • ‘90’larda ve 2000’lerde, birer kere, çevriyazısını gerçekleştiren zatın adı takma inisiyallerle belirtilerek yapılmış iki farklı “hususi” baskısı olan ve satışa çıkmayan mükemmel erotik kitap.

  ‘90’lardaki normal kitap boyunun 231 adet (31’i daha kalın kâğıda ve içine erotik bir japon estampı eklenerek) basıldığı söylenmektedir.

  2000’lerde basılan ve hayli büyük boy hazırlanıp, yurt dışında yaşayan bir sanatçıya çizdirilen 31 erotik resimle müzeyyen versiyonun ise bu kez 300 adet (ilk 31 adedi kalın kâğıda basılıp sert kapaklı olarak) üretildiği söylenmektedir.

  sahip olunamadığına değil bir kerre bile göremediğimize, dedikodularla iktifa ettiğimize hayıflandığımız “numéroté” kitaplardandır ikisi de -özellikle ikincisi.

  (fakîrde elbet osmanlıca matbusu mevcuttur)

  osmanlıca okuyamayan genel okurlar için küçük puntolarla, toplumsal tarih mecmuasının bir nüsha-yı hususiyyesinde ilk kez latin harfleriyle tamamı basılmıştır.

  daha sonra bir yayınevi de neşretmiştir.

  .

  yazarı mehmet rauf’un kaymak tabağı adlı bir erotik roman daha yazdığını da zikrederek malumatı tamamlayalım.