• ortaokul iki seviyesinde "ya gelir ya gelmez, demek ki yarı yarıya" diyenlere,
    yine orta okul ikideyken bir hocamızın verdiği cevabı vereyim:

-yanılıyorsun evladım, ya gelir ya gelmez değil,
    ya gelir,
    ya gelmez,
    ya gelmez,
    ya gelmez,
    ya gelmez,
    ya gelmez.

gördüğün gibi bir tane gelme ve beş tane gelmeme ihtimali var.

demişti, anafenden ahmet hocam.
    eğer kendisi bu entrymi okuyorsa, umarım afiyettedir. bu cemaat olayları filan karışık gerçi. hocam dikkat edin kendinize. selamlar.
  • %100'dür.

zarın kaç geldiği ne taraftan baktığınızla alakalıdır, elbet 6 yönden birinden bakınca 4 gelmiş olur zar.
  • soğan zarıysa sıfıra eşittir.
    şimdi dağılın burdan.
  • aynı mantıkla benim bu gece maria sharapova ile uyuma ihtimalim %50 mi oluyor?
    heyecanlandım bir an!

edit: hatta adriana lima ile de ayni ihtimal var. yani %50 maria, %50 adriana olacak. yani ikisinden birisi kesin olacak. matematik bilimi askina olsun. amin.
  • 1/6'dır, üst yüze 4 gelme olasılığı.

başka bir örnek verelim. bir torba var. torbanın içinde siyah ve beyaz toplar var. siyahı çekersen öleceksin. beyazı çekersen yaşayacaksın.

torbada, 1 siyah bir 1 beyaz top olduğu durumu mu tercih edersin, 1000 beyaz, 1 siyah top olduğu durumu mu?

eğer doğal olarak ikinciyi tercih ediyorsan, olasılık bilimine "ya gelir ya gelmez" şeklinde bakmanın yanlış olduğunu onaylıyorsundur.
  • bir zarın 4 gelme olasılğı 1/6dır. bir zarın 4 gelme olasılığının gerçekleşme olasılığı ise 1/2dir.

(bkz: sıra atomu parçalamakta)
  • zarı atma hızı, atılan zeminin yüzeyi vb. bütün etkili değişkenler eklendiği zaman ya 0 dır ya 1 dir.
  • eğer esnekse sağı solu belli olmaz. 7 bile gelebilir.

şimdi reklamlar!
  • olasılıksız kitabını okumuş bünyelerin duruma fiziki koşulları ekleyip hesaba katarsar 1/6 olasılığı değişir dediği olaydır.

ulan fiziki koşulları ekleyip hesap yaparsan zaten zarın tam olarak ne geleceği bellidir. bu durumda olasılık söz konusu olmaz.
  • zarın kaçlık zar olduğuna bağlıdır.
hesabın var mı? giriş yap