şükela:  tümü | bugün
 • i$te bu da sevgili sözlükçü dünyanın en büyük yalanlarından biri olmaya adaydır. bira kilo aldırır ama yanında yersen daha fazla aldırır. tabi burada genel anlamda haksızlık yapılıyor biraya... sen iç 3-5 tane bira yanında patates tavaları, midye dolmaları, cipsleri lap lap götür ondan sonra bira çok kilo aldırıyor. yok ya..o da yanlış bu da yanlış. ne haksızlık yapalım ne de çok subjektif olalım dimi. mutlak objektif olalım. hepimiz mutlu olalım.
 • anlamsız bir önermedir.

  herşey kilo aldırabilir, ya da aldırmayabilir.

  neyseki,bira-kilo denkleminde endişeli kişiler kilo mevzuunda inandıkları hurafeler, takip ettikleri ritüeller, sahip oldukları yeme bozuklukları ne olursa olsun aşağıdaki ipuçları ile bu cümlenin kapsadığı kimseler sınıfına girebilir; hatta daha fazlasını yapabilirler.

  0.5 lik efes yaklaşık 250 kalori olup, 0.3 lüğü 160 civarıdır.
  0.3 'de 110 kaloriyle miller, 120 kaloriyle corona adeta bir elma yemişsiniz gibidirler.

  bu bilgiler ışığı altında;

  eğer kilo alımının kesin bir bilim olduğuna inanmışlardansanız (çıktı girdiden çok olanda verilir formülü), günlük sayım yapıp yukarıdaki rakamları kullanabilirs,niz. sınır aşıldığı vakit, spora başvurmayı ihmal etmeyiniz.

  eğer, atkins tarzı proteinciyseniz, illa içki içilecekse bira yerine rakıyı tercih edin.

  eğer atkins dışı nedenlerle karbonhidratlara dair herhangi bir itikata yönelmişseniz, gene bira problematik olacaktır. sek vodka içmeye özen gösteriniz.

  eğer karbonhidratın yanında et yersem dengeler ve kilomu sabit tutarım, hatta veririm ekolündenseniz, yanına patates kızartması yerine biftek söyleyebilirsiniz.

  eğer, bunların hepsi hurafedir, olay metabolizmadır, gendir derseniz, yumulun. obezite sınırına geldiğinizde, başka bir kilo anlayışına iman etmeyi düşünün.

  olayın hormonel olduğu akımına yakınsanız, kortizol kaynaklı kilo alımını azaltmak için, ispirto dahil ne bulursanız için, her daim sarhoş gezin ve gereksiz stres bazlı kilo alınımından kurtulun. ayrıca günde en az 2 lt su içmeyi ihmal etmeyin. arabanızı da uzaklara park edip yürüyün. hamile kalmamaya dikkat edin.

  yok metabolizmayı hızla tutalım, ama çıktı-girdi dengesini de düşünelim, bilimsel olalım derseniz, o hal bira kısıtlamasına gitmeyin, amma velakin sabah koşabilecek kadar ayık kalmaya özen gösterin. gün içinde merdiven çıkın, fazla kahve içmeyin.

  takip ettiğiniz yemek yeme anlayışı farklı bir akımsa, bu anlayışta birayı legalize etmenin yollarını iyice araştırın. eğer mümkün olmuyorsa, kilo sorunsalına katı bilim muamelesi yapan akıma geçiş yapın. sabahları da kahvaltı olarak meyve ve yoğurt tercih edin.

  eğer insanlığın bu konuda geldiği noktayı az biraz takip etmiş, konuda aslında kimsenin bir bok bilmediğine kani olmuş ve bütün bunların bir kombinasyonunun bu insan vücut ağırlığı gizemine ışık tutabileceğine dair bir hissiyata kapılmış iseniz; biranızın keyfini çıkarın, yediğinizin bokunu çıkarmayın, az dua, az the secret az pozitif düşünce uygulayın, birşey olmaz.
 • soyle aciklamaya calisayin bu onermeyi:

  alkol yuksek enerjili bir maddedir. 1 grami yaklasik 7-8 kalori kadar enerji verir.

  kilo alimi bilirsiniz ki, vucutta yag depolanmasi ile olur. fakat yuksek kalorisine ragmen alkol, vucut tarafindan yaga donusturulerek depolanamaz. bu nedenle alkol kullanarak kilo alamazsiniz.

  buna ragmen, alkolun verdigi yuksek enerji vucut tarafindan kolayca ve hemen kullanilir. alkolle (mesela bira) beraber yediginiz yiyecekler ise, (alkol gerekli enerjiyi sagladigi icin) daha sonra kullanilmak uzere depolanir.

  bu baglamda biranin kilo aldirmadigi, yaninda yediginiz seylerin kilo aldirdigi dogrudur.

  birayla beraber yenilen seyler (fistik, patates vs) zaten bol yagli yiyecekler oldugu icin, bunlarin vucutta depolandigini ve kilo almaniza sebep oldugunu soylemek mumkun.

  bu nedenle, eger duzenli olarak bira (veya alkollu herhangi bir icecek) iciyorsaniz, yaninda birsey yememeye ozen gosterin. veya yiyecekseniz yagsiz yiyecekleri tercih edin.
 • 100 mililitresi 42 kalori içerdigi düsünüldügünde dogru olan önerme. hatta daha güzeli var, light bira. o da 25 kalori içeriyor, çoğu su. aç karnina içildiginde karni şişirdigi için tok tutar, diyet için birebir.
 • yanlış bir önermedir.
  alkolün çok önemli bir kısmı yağ olarak depolanmaz (%90-95 kadarı) doğrudur.
  ancak alkol vucudun yağ yakımını nerdeyse 3/4 oranında düşürür.
  ikincisi birada ebesinin şeyi kadar karbonhidrat vardır. saf alkol mu lan bu? zaten yanında hiç bir şey yemesen bile o karbonhidratlar yağa dönüşecektir. yine o karbonhidratlar sayesinde diüretik etki de yalan olur. 10 defa işesen de su tutup şişkinlik yapar (bira içince çok işeyen biri değilim, hatta çoğu zaman kalkıp tuvalete gitmem bile, gelmez pek yani; o yüzden bu konuda çok emin değilim)
  bira göbek yapar. kendinizi avutmayın. kıps.
 • eski bir alkolik olarak test edip onayladığım önerme. fakat, tek başına da karaciğer yağlanması yapıyor.

  eğer yemek yemek yerine, günlük kalori ihtiyacınızı biradan alırsanız, normalde olduğundan daha fazla zayıflıyorsunuz. fakat bira içerek fit olmuyorsunuz. beyniniz de pörsümüş turşuya benziyor. düzenli içiciyseniz pek bir hafızanız olmuyor. içmek dışında sistem kuramıyorsunuz. bu durumda, spor, yoga, esneme, uzun atlama falan yapmanız da pek söz konusu değil. diğer içicilerle bir araya gelip, aynı şeyleri tekrar tekrar anlatıp, dinliyorsunuz. gece uykunuz da sıçık olduğu için sağlıklı olma gibi bir şansınız pek yok. durmadan aynı şeyler çok sıkıcı yani. ve alkolle birlikte, alkol kafasıyla oburluk yapmaya başladığınızda obeziteye gider. ama başlığın dediği de zaten bu.

  uzun süreli içişte, biranın dışında oburluk yapmayana da pek rastlamadım.. pizza, bok, bişey... bünyeye göre sekiz, on, on iki biraya yaklaşınca seks çıldırması gibi yemek çıldırması da söz konusu oluyor. zaten biranın üzerine diğer besinler eklenince 3000 hatta kusarcasına, uyuşmuş mide ve idrakınızla 4000 kalorilere çıkabilirsiniz... ki genelde de bunu gördüm. o yüzden içenlerin her yanı bir şişiyor.

  ki şişsin. zaten bence zayıflamayın, o da ne acayip şey. şişmanlık ayıp, günah, bok püsür değil. ama birayla zayıflayanda, doğru düzgün protein, vitamin falan almadığı için pek çekici ya da sağlıklı bir zayıflık aramak bence saçma.

  (bkz: fat activism)
 • anlaşıldığı kadarıyla doğru sayılabilecek bir önerme.

  tek başına düzgün miktarda bira içersek "göbek" yapacak kadar bir etki kesinlikle yaratmıyor ancak içerdiği yüksek karbonhidrat oranı yüzünden kalori aldırmıyor da değil.

  ama yanında patates kızartması, cips vb. yüksek kalorili ve yağlı yiyecekler de tüketirsek bu insani kalori alma işi zirvelere çıkıyor ve asıl göbek işte o zaman beliriveriyor.

  her şeyin fazlası zarar isimli ilahi kural burda da yine işliyor sonuç olarak.