• belçika ve alman biraları ısınsa da içilebildiği için bunlarda sorun teşkil etmeyen durum. biraz paraya kıyıp kaliteli bira için, efes, tuborg, bomonti falan tabi ki ısındı mı sidik gibi olur. ha bir de hiçbiri rakının yerini tutamaz, belki leffe.
  • bu yüzden hep 33cl lük içiyorum bu mevsimde. bira ısınmadan çoktan bitirmiş oluyorum.
  • qalan=qveren denkliğine göre normal durumdur.

q: kalori cinsinden ısı
    m: gr cinsinden ağırlık
    c: öz ısı (maddenin birim kütlesinin sıcaklığını birim derece arttırmak için gerekli ısı enerjisi miktarı).
    delta t: t2 - t1 (sıcaklık değişimi).

dt=(t2-t1) arasındaki fark azaldıkça biranın dibi daha az ısınacaktır. bunun için soğuk bir ortamda içilmesi daha uygundur.
  • eğer yavaş bira içmeyi tercih ediyorsanız 33 lük şişe için, soğuk bardak isteyin. öğle vaktinde de bira içmeyin. buz atılabilecek alkolleri tercih edin. southern comfort, archers, malibu vs gibi.
    yok paradan dolayı 50 cl lik içmek istiyorsanız, eğer bir mekandaysanız, 50 lik istiyorum ama ilk 20 cl ligini önden alayım ardından 30 clini alayım gibi önerilerde bulunabilirsiniz. ya da tek değilseniz, bir elliliği ikiye paylaştırmalarını söyleyin. sahildeyseniz öğle sıcağında, bir kutu/şişe yi iki kişi için. tekseniz geberin a.k.
  • bira, m.ö 4000-3000 dolaylarından beri içiliyor, derdinizi skim.
  • lager ailesinden bira içen insanların sorun olarak nitelendirdiği olaydır.

lager ailesinden özellikle pilsner tipi biralar - bilindiklerden örnekler efes, tuborg, heineken ve bud - açıldığı gibi lık lık hızlıca içilip sizi ferahlatması hedeflendiğinden ısınırsa ne olacağını üreticiler iplemez zaten bazı ülkelerde restoran menülerinde kendilerini alkollü meşrubatlar yerine meşrubatlar kısmında cola'nın, fanta'nın yanında görmenizin sebebi budur. o kadar alkollü içecekten sayılmazlar ki bazı iş yerlerinin öğle yemeklerinde veya iş yeri koridorlarındaki vending aletlerinde de görebilirsiniz.

illa lager içicem diyorsanız ve ısısı sizin için dertse şu tarz çift cidarlı bardaklar ile bu sorunu çözebilirsiniz veya yine lager ailesinden kolay içimli ama ısınsa da dert olmayan bock ve doppelbock cinsi biraları tercih edebilirsiniz. artık çoğu yerde bulamasamda kozel dark bunların güzel bir örneği. özellikle bu tip kavruk maltlı biraların yanında klasik patates kızartmasını aşıp tarçınlı elmalı veya karanfilli vişneli tart falan deneyebilirsiniz.

daha iyisi lager ailesinden biraları kızartma tabaklarının yanına bırakıp arkadaşlarla uzun uzun oturup bira içeceğiniz zamanlar ale ailesinden bir şeyler içmek. ale biralar lagerlerin aksine buğusu üstünde buz gibi bardaklarla ve tadını alamayacağınız soğuklukta servis edilmez, yabancıların cellar temperature dediği benim mahzen sıcaklığı demeyi tercih ettiğim 12-18 derece arası bir sıcaklıkta servis edilirler. bu yüzden ısınsa bile içilmez hale gelmez ayrıca içerdikleri daha karakteristik şerbetçiotları sebebiyle içim boyu farklı sıcaklıklarda farklı aromalar sunarlar.
  • bu yaşa kadar umursamadığımdan utandığım durum. zaten bira sevmem, hadi içelim de bitsin dediğimden olsa gerek; neyse artık önemsiyorum, çözümü şöyle sağladım:

buz kasetlerini dayadığın muhteşem straforlu çantaya biraları atıyorsun, ama maalesef bardak sevmesen de onu da dayıyorsun oraya. bardak iki ya da üç tane koyuyorsun. bu bardak şahane bavyeraların tam zıttı, olabildiğince küçük, ama dikkat! ince kenarlı olsun ya da iç kısmı buzla kaplı olan, tadın bozulmasını önleyen bardaklar var, ondan alın. uygun da fiyatları en son 15 tl'ye aldım.

aç birayı ama buzlu çantada bırak. bardağına al bir kısmını. bittikçe doldur. bardak da ısındıkça değiştir.

evet başta maliyetli ama uzun vadede keyif ve kar sağlamakta. kamp sandalyeni masanı falan da al ilerde. sonra yaşasın tam bağımsız kumsallar!

kaliteli ses, uygun fiyata sahip, taşınabilir hoparlörler için yeşillendirebilirsiniz.
  • bir 50lik bira, 2 adet bardak ile arkadaşınız ve siz soğuk bira keyfi sürebilirsiniz. durun daha bitmedi, 25lik bira şişeleri de piyasada. tükenmeden alın.
  • bu havada bırak sona doğru ısınmasını, al marketten git bir yere zaten sidik gibi oluyor.

çare bulalım lütfen.
  • 33 lük şişe biraya yönlendiren olaydır, bardak kullanmayınız derim. özellikle bu sıcak havalarda büyük bira tüketmek hamalıktan başka bişey değil.
hesabın var mı? giriş yap