şükela:  tümü | bugün
 • fizikci ve astronom marcus chown'un turkce'ye cevrilen ilk kitabinin adi. fizik okumaya ancak iki yil dayanip daha sonra okulu birakan biri olarak beni sarip sarmaladigini soyleyebilirim. kitabin arka kapagi size bir fikir verebilir:

  mikroskobik dunyadan zaman makinelerine, sizofren atomlardan kuantum bilgisayarlarina, kara deliklerden everen'in ilk salisesine uzanan marcus chown, kullandigi basit dil ve pratik orneklerle, modern fizigin temel fikirlerini sarmis sisi dagitarak, baska bir iluzyona inanmaya gerek duymayacagimiz ölcude buyuleyici bir evren'de oldugumuzu gosteriyor.
  biraz kuantum teorisi ogrenmekten kimseye zarar gelmeyecegi gibi, bu sayede yasadigimiz dunya ve kendimize dair cok daha genis olcekli bir bakis acisina da sahip olabiliriz.
 • kuantum fiziğinin, determinist düşüncenin temelini nasıl sarstığını gösteren kitap.kuantum fiziğiyle tanışmamış olanların; sadece bilime değil, hayata da bakış açılarını değiştirebilecek potansiyele sahiptir. ayrıca, einstein'ın bilime katkısını ve ezberleri nasıl bozduğunu da gözler önüne serer.
 • marcus chown'un ilk defa eylül 2008 yılında yayınlanmış olan, türünü popüler bilim olarak adlandırabileceğimiz kitabı. ayrıca o yıllarda heisenberg'in belirsizlik ilkesini ilk defa baba bir kitaptan okuyup anlayamayan ve asla anlayamayacağıma dair önyargı oluşturan bana, birkaç cümleyle bu ilkeyi kavratmış kitap olarak da tarihe geçebilir. (belirtmek isterim ki 2008 yılında ben heisenberg ilkesini google'layarak anlamaya çalışmamıştım; öyle yağma yoktu, illaha ki basılı materyal gerekiyordu.)

  kitabın taylan taftaf çevirisiyle alfa yayınlarından çıkan basımının altmış beşinci sayfasındaki altın tanım şöyle :

  "(...) elektron gibi bir parçacığın yerini saptama girişimi, parçacığa öngörülemez bir yalpalama kazandırarak hızını ve yönünü belirsiz kılar. ve bu durumun tam tersi de geçerlidir (bir parçacığın hızını saptama girişimi yerini belirsizleştirir). bu etkiyi ilk kez tanımlayarak sayısallaştıran kişi alman fizikçi werner heisenberg'dir ve ortaya çıkan durum da heisenberg belirsizlik ilkesi olarak anılmaktadır.

  belirsizlik ilkesine göre, mikroskopik bir parçacığın hem yerini hem de hızını tam bir kesinlikle bilmenin imkanı yoktur. öte yandan bu iki veri arasında tam bir zıtlık söz konusudur. bir parçacığın yeri ne denli net bir şekilde belirlenirse, hızı da aynı ölçüde belirsizlik kazanır. ve tam tersi şekilde, parçacığın hızı ne denli kesin olarak belirlenirse, yeri aynı ölçüde belirsizleşir."
 • *aldığınız her nefes marilyn monroe, albert einstein, marie curie, erwin schrödinger'in verdiği nefesten bir atom içerir..
  *bir binanın üst katında, alt katına kıyasla daha hızlı yaşlanırsınız..
  *tüm insan ırkı, bir küp şekerin sahip olduğu hacme sığdırılabilir..
  *zamanda yolculuk fizik kurallarına aykırı değildir..
  *bir fincan sıcak kahvenin ağırlığı, soğuk halinden daha fazladır..

  biraz kuantumdan zarar gelmez - marcus chown
 • en cok inandigim enerji sistemidir. evrene gonderim saglarken arada hata yaparsaniz o is sikintiya girebiliyor yahut dogru ve icten bir algi sistemini icerlediginiz takdirde disavurumu cok guzel seyler dogurabiliyor, tartisilmaz yasanir
 • daha yeni geldi çok heyecanlıyım ve meraklıyım
 • fizik teorilerinin ve ilkelerinin gündelik olaylara benzetilerek anlatıldığı, anlaması aşırı kolay olan, marcus chown tarafından kaleme alınmış muhteşem kitap.

  " heisenberg belirsizlik ilkesinin ortaya koyduğu belki de en dikkate değer sonuç, boşluğun modern resmidir. sonuç, boşluğun
  boş olmamasıdır!
  heisenberg belirsizlik ilkesi, bir parçacığın aynı anda hem enerjisini hem de var olduğu zaman aralığını ölçmenin imkansız olduğunu söylemek için yeniden düzenlenebilir. dolayısıyla çok kısa bir zaman aralığında bir boşluk parçasında neler olduğunu değerlendirmeye kalkacak
  olursak, bu parçanın enerji içeriğine yönelik çok ciddi bir belirsizlik oluşacaktır. diğer bir ifadeyle, enerji kendiliğinden ortaya çıkabilir!
  kütle bir enerji biçimidir. bunun anlamı, kütlenin de kendiliğinden ortaya çıkabileceğidir. ancak ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra hemen yok olmak durumundadır. genellikle herhangi bir şeyin yoktan var olmasını engelleyen doğa kanunları, çok hızlı gerçekleşen olayları
  görmezden geliyor gibi. bu açıdan doğa kanunlarının durumu, sabah olmadan yeniden garaja bırakması şartıyla,
  oğlunun arabayı kaçırmasını görmezden gelen bir babaya benzetilebilir.
  pratikte kütle, mikroskobik parçacıklar halinde, boşlukta kendiliğinden oluşmaktadır.
  doğa kanunlarının herhangi bir şeyin yoktan var olmasına izin veriyor olması gerçeği, evrenin kökenleri üzerine çalışan kozmologların gözünden kaçmamıştır. günümüzde bilim adamları tüm evrenin, aslında vakumun kuantum dalgalanmasından başka bir şey olup olmadığını düşünüyor. bu olağandışı bir düşünce."

  "her parçacık, kendisiyle zıt özelliklere sahip karşı-parçacığıyla birlikte yaratılır. bu nedenle negatif yüklü bir elektron her zaman pozitif yüklü bir pozitronla birlikte yaratılmaktadır.
  bu etki lamp shift olarak adlandırılır."

  (sayfa 77 ve 78)

hesabın var mı? giriş yap