şükela:  tümü | bugün
 • insanda bir yılgınlık hissi oluşmasına, kendine güven duygusunun sarsılmasına neden olan bir alışkanlık. alışkanlık diyorum çünkü, insan ne kadar yanlış yaptığının farkında olsa da, bir çok işini yarım bırakmaktan geri durmaz. onu yapacağım; bunu bitireceğim; şu sertifikayı alıp; şunları okuyacağım dedikçe ve bu emellerinin çoğunu yarıda bırakınca, o başladığı şeyleri yeterince de özümseyemediği için, kronik bir eksiklik oluşur. çünkü şu bir gerçektir ki, belirli bir zamanını alan, kafayı verdiğin şeylerin bilgisine gerçekten haiz olabilirsin.

  ben matematikçi cauchy'nin hayatını okurken görmüştüm bunu. bir çok teoreme çalışmaya filan atılıyor ama çoğu zaman öyle denetimsiz ki, ispatladığı teoremleri tekrar tekrar buluyor ve yayınlamak istiyor; kendisine verilen çalışmaları incelemiyor; unutuyor; kaybediyor; biri bir ispatla çıkageldiğinde, ben zaten onu bulmuştum ama yayınlamadım diyor vesaire. aynı cauchy'nin ki gibi bi' hayat.

  biraz da galiba, bu tutumun altında yatan neden, işlerin beklenen sonuçlarının bir süre sonra insanı tatmin etmemeye başlamasıdır. size bir şeyleri paketleyip sunarlar; sizin de çok hoşunuza gider; bu şeylerin bilgisine, yeteneğine sahip olmak için girişirsiniz ama bir yerlerde çok fena hevesiniz kırılır; bırakırsınız. sonuç olarak boktan bir duygudur, yarım kalmış işlerin uyandırdığı.
 • biraz vasat üstü olmanın getirdiği durum olması çok muhtemeldir. ama "biraz".
  bu durumda, kabullenilmesi gereken şey şudur: on parmağında on marifet biri değilsindir, olmak zorunda da değilsindir ve üşenmeyip bir işe yoğunlaşarak çok şeyler yapabileceğini kabullenmek, bu yolda ciddi adımlar atmaktır. irade meselesi. bazı şeylerin farkında olmak büyük avantaj.
 • bipolar bozukluk belirtisi olarak degerlendirilir bazen.
 • bir dönem olarak 27 yaş döneminin mottosu olan eylem.
 • tipik türk hareketidir.
 • başlarda ben de bu sorundan dolayı baya muzdariptim lakin leonardo da vinci'de de aynı sorun olduğunu öğrenince yüreğime su serpildi.şu an aramızda tek fark kaldı o birçok işini bitirmiş ben hala bitiriyorum bu farkı ortadan kaldırdım mı tamamdır.