aynı isimde "bird box" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
787 entry daha
  • 2018 yapımı bir netflix filmi. başrolünde sandra bullock oynuyor. imdb puanı 6.7. gerilimi oldukca yüksek sayılır.

oyunculuk ve konu daha iyi işlenebilirmiş. yine de izlerken o gerginliği fazlasıyla hissediyorsunuz. konusu sizi içine çekmeye yetiyor. zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. bazı yerlerinde saçma sahneler ve mantık hataları da oldu. fakat filmin tamamına baktığımızda bu durum büyük resmi görmemizi engellemiyor. film hiç de fena sayılmaz. gerilim tarzı film sevenler sıkılmadan izleyecektir. tavsiye edilir.
  • iyi güzel ama sanki bir şey eksik gibi
    izlettiriyor fakat
    son yarım saati daha farklı olabilirmiş gibi geldi bana. kötü değil konuda daha önce işlenmiş dizi ve filmlerden alışkın olduğumuz bir konu
    biraz ondan biraz bundan gibi olmuş
  • yarim saat olmadan izlemeyi bıraktığım film.
  • kimsenin beğenmediği ama hangi akla hizmetse başlığının sürekli canlandırıldığı film. nedir abi netfliks'de film seçeneği kısıtliysa, dönüp dönüp aynı filmin entarisini girmek zorunda mısın?
  • az önce izlediğim klostrofobik film.

netflix filmleri genel olarak ana olayı baştan sona anlatmak yerine, o ana olayın içinden bir kesiti alıp sadece oradaki mini olayı baştan sona anlatmayı tercih ediyor. (annihilation , cloverfield serisi, extinction vb.) sorulan soruları havada bırakarak alışılagelen sinema tarzına hatta izleyiciye meydan okumak üzerine bir tarzları var.

birçok netflix filminde filme konu olan olay nasıl başladı, sonunda ne oldu bilinmez genellikle. bu farklı tarz çoğu zaman hoşuma gitse de bazen senaryodaki boşluklar senaristlerin bu yöntemi kolay ekmek kapısı olarak gördüklerini düşünmeme sebep oluyor. bu filmde de ilk bir saatten sonra sıkıldım ve filmi zor bitirdim doğrusu. ayrıca sandra bullock'un duygusuz oyunculuğu da filmi sıkıcı yapan bir diğer unsurdu benim için.
    .
    .
    .
    --- spoiler ---

mesela bu filmde de o ürpertici yaratıklar nedir, nereden gelmişlerdir, kameradan izleyen insanı bile nasıl delirtebiliyorlar, filmin sonunda görme engelliler okuluna ulaştılar ama daha sonra ne olacak o dağın başında nasıl hayatta kalacaklar, dünyadaki yaşam bundan sonra böyle mi devam edecek vs. hiçbir sorunun cevabı yok.

kendi adıma filmdeki olayı "dünya'ya yerleşmek isteyen dünya dışı bir medeniyetin, ön temizlik amacıyla beyindeki görme duyusundan sorumlu olan oksipital lob üzerinden beynin geneline nüfuz ederek insanı delirten bir çeşit dünya dışı holografik virüs kullanarak yaptığı biyolojik saldırı" olarak yorumladım ama cidden senaristlerin çabası seyirciye bu kadar zorlama bir çıkarım yaptırmak mıydı acaba? * hiç sanmıyorum. yani filmi izleyen kaç kişi anatomi biliyor acaba?* zira filmin başlarında gayet dînî argümanlarla da açıklama girişiminde bulundular ancak o da havada kaldı.
    --- spoiler ---
    .
    .
    .
    tamam izleyicinin sorularına cevap verme gayesi gütmüyorsunuz bunun hep farkındayım ve bu tercihe saygı da duyuyorum ama filmi mantık temellerine oturtabilmek için bu sorulardan en az birisi cevaplanmalıydı. çünkü bu film bilim-kurgu kategorisinde yayınlanan bir film. e hiç bir şeyin mantığı yok; hiçbir yerde nedensellik yok. neresi bilim-kurgu bunun?

sadece izleyicinin psikolojik korkularına oynamayı tercih ettiği için doğrudan gerilim-korku olarak sınıflandırılması gereken filmdir. bu kadar kasacaklarına karanlık bir dolabın içinden 2 saat boyunca dışarıdaki tıkırtıları dinleyen ve kapağı araladıkça önünden geçen gölgeler gören küçük bir çocuğu izletseler aynı seviyede gerilim yaratırdı izleyici üzerinde. dur hatta ben çekeyim bunu sonra netflix'e satarım.*
  • buradaki yorumları okuyup izlemekten vazgeçenlere söylüyorum, izleyebilirsiniz vakit kaybı değil. beklentiyi düşürüp öyle izlemek daha bile keyifli oldu hatta.

bana kalırsa film; izleme anından ziyade, bittikten sonra vermek istediği mesajlar konusunda daha etkili. yani demek istediklerini bam bam açıkça vermiyor o yüzden ayrıntılara girmediğiniz zaman klişe bir film gibi geliyor. ama oturup ne anlatmak istedi şimdi bu film diye düşünüp birkaç analiz okuyunca ben izlediğim şeyden daha çok keyif aldım.
22 entry daha