şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de bir gruba bağlı olmasına rağmen aynı zamanda başka sanatçı ve gruplarla çalışan müzisyenlerdir.

  ülkemizdeki ağır yaşam koşulları nedeniyle , hayatını kazanmak ve beraber yaşadıkları insanların da geçimlerini sağlamak isteyen müzisyenlere hak vermemek elde değil. ancak;

  özellikle yeni nesil rock gruplarda çok gördüğüm bir olaydır, şu hiç bir zaman unutulmamalıdır ki bunu yapan gruplar bana göre hedeflerini küçük tutan gruplardır. yola ilk çıkıldığında hedefleri büyük tuttuklarını açıklasalar da grup elemanlarını başka grup/sanatçılarla paylaşmaktadırlar ve bunu ne kadar farketmeselerde aslında bunca zaman yaptıkları emeklerin boşa gideceği su götürmez bir gerçektir.

  profesyonelliğe sığmayan bu olaylar yüzünden ileride gerek konser çakışması gerekse grup ruhunun oluşamaması gibi etkenler nedeniyle bu grup ve müzisyenlerin zor günler geçireceği aşikardır.

  yeni nesil gruplar bu ülkenin geleceğidir dolayısıyla hiç acele etmeden kararlar vermelerini, öncelikle grup ruhunu oluşturduktan sonra yola çıkmalarını tavsiye etmekten başka bir çare yoktur.
 • devletten sanatçılara destek, aileden para, piyangodan ikramiye ya da bahçeden gömü çıkmadıkça bunu yapmaya devam etmek zorunda kalacak insanlardır.

  üzücüdür çünkü kendi müziklerinden uzak kalırlar ve bir çoğu sonunda kendi müziklerini yapmaktan vazgeçer.
 • genelde caz gibi kendi içinde bir matematiği olan müzik tarzlarını icra eden müzisyenlerdir. mesela bir chet baker'ın ya da miles davis'in bir ethan hawke* bir david sanborn'un bir marcus miller'ın bir dizzy gillespie bir chick corea'nın bir (eaah yeter caz dinliyorsun anladık) john scofield'ın tüm diskografisine sahip olmak isteyen bünye kafadan birkaç bin doları gözden çıkarmak zorundadır.
  neyse ki emule var, tıklıyorsun iniyor diskografiler.

  paramparça hale gelmişlerdir. kendi albümleri olmasa bile bilimum albümlerde kendilerini görebilmek sözkonusudur.
  türkiye'de volkan öktem, erdem sökmen, eylem pelit, cem aksel gibi isimler bu tür müzisyen modeline örnek teşkil eden kişilerdir.
 • bunlar genelde aşmış müzisyenlerdir.müzik birikimleri ve müzikte yaşamak istedikleri o kadar fazladır ki sadece bir grup kesmez onları.erkan oğur hasan esen cengiz baysal neşet ruacan önder focan bunlardan bir kaçıdır.
 • ankarada amatör grupları takip edenler bilirler magick in ve tuşe nin bateristi aynı kişidir.
  (bkz: muratcan akcay)
 • konserler çakışınca ne halt edeceklerini düşünen müzisyenler oluyo bunlar

  (bkz: afşar yağcıoğlu)
  (bkz: ilker ölmez)
 • ozan tügen de bunlardandır. hem şebnem ferah, hem mor ve ötesi ile çalışmaktadır.
 • pink floyd'un efsanevi davulcusu nick mason abimizin de dahil olduğu gruptur.