şükela:  tümü | bugün soru sor
  • genelde futbol manyaklarında görülür.3büyüklerden bir takım.oturduğun semtin takımı,memleket takımı,avrupadan birtakım hatta abartıp her ülkeden bir takım tutmak gibi.
  • 'bir koltukta iki karpuz' davranışı..
    hele bir de iki takıma birden duyulan bir fanatizm söz konusu ise olay iyice abartılmış demektir. ne demişler, "too much love will kill you"

(bkz: takim tutmuyorum ama hedeye sempatim var)
  • örf ve adetlerimize göre cok yanlıs bir harekettir. bu hareketi yapanlara toplumda iyi gözle bakılmaz, fırsat bulundugunda* rencide edilir, dalga gecilir :

s - ehehe lan sen akcaabat sebat sporluydun di mi?
    e - yok yook o karagümrük sporluydu ehehe
    a - nalakası var oglum, mezara kadar rizespor diye az mı bagırdı be! kankama bak be*
    x- ya bırakın cocuklar ben milli takımı..
    c - susulen ehehe*
    s, e - ehehehehe
    t - heh eh milli takımı
    s - milli boya filli boya
    s, e, c, a, t - heheheheh
  • takim kelimesinin nasil anlasildigina gore degisen eylemdir. ekmek teknesi' ndeki kirli' nin "bu takim olayi bizi bozar be cengiz" diye degerlendirecegi durumdur. oy oy oy oy...
  • su tarz birsey olabilir mesela:

3 buyuklerden bir takim*, dogup buyudugun sehrin takimi*, avrupada genel olarak bir takim*, sempati duydugun turk futbolcularin oynadigi takimlar*, birde o siralarda cok iyi cikisa gecmis ve devlere kafa tutan takimlar****
  • annesi ve babası farklı takım tutan küçük çocuklarda sıkça rastlanan bir durumdur. anne için bir takım ve baba için bir takım tutulur.
  • ezeli rakip olayi insanin kafasindadir sonucta. ben hem bjk'yi hem de gs'yi seviyorsam ikisini de tutarim, neden bir secim yapmak zorunda olayim ki? bu iki takimin kendi aralarindaki maclari n'olacak peki sorusu gelir genelde. cevap basittir, hangisi sampiyonluga daha yakinsa o yensin, yok ikisi arasinda fazla fark yoksa zaten hangisi yenerse sonuc guzeldir. yeter ki berabere kalip bir puani bosu bosuna heba etmesinler (beraberligin de istenildigi istisnai durumlar mevcut). hem boyle olunca lig bitiminde sampiyon olma sansiniz da ikiye katlaniyor.
    ayrica, yine futbol fanatikleri tarafindan pek kabul edilemeyen bir olgu icin (bkz: her sene takim degistirmek).
  • genelde bir tanesi 4 büyüklerden biri, diğeri de yaşadığı yada doğumlu olduğu yerin takımıdır, kayserispor, karşıyaka, gozgoz gibi... bu çok mantıklıdır, çünkü maç izlemek bir tarafı tutuğunda çok daha eğlenceli, çok daha heyecanlı olur... o yuzden sadece bir takıma bağlanıp kalmaz insanlar, takip ettikleri her ligten bir takım tutarlar. yabancı takım da tutarlar üçlerler takımları bazen, ingiltere süper lig'inden bi takım tutarlar mesela.. ya da türkiye'nin genelde cok büyük başarılar gösterememesi nedeniyle bir de iddalı bir favori milli takımları vardır ki çeyrek finaller, yarı finaller de zevkli geçsin dünya kupalarında... böylece her golun bir duygu yaratma potansiyeli çıkar ortaya: kaçırılırsa üzülünecek, yenilirse küfredilcek, atılırsa sevinilecektir... futbol heycanını yaşama sansı kat be kat artacaktır...

(bkz: i got the fever)
    (bkz: it's my mania)