şükela:  tümü | bugün
 • birdir bir domalmis bir arkadasimizin ustunden atlamaya dayanan bir oyundu.domalan arkadasimizi ustunden atladikca birdir bir ikidir iki diye sayar bi de kafiyeli bisiler uydruruduk.domalip rencide olan arkadas rakamlar arttikca sinirlenir ayaklanirdi yavastan ki oyunu zorlastiran buydu.
  birdir bir - hatirlamiyrum
  ikidir iki - ormanda tilki
  diye gidiyodu hatirlayan yazacaktir.
 • (bkz: birdir bir).
 • oldukça gereksiz bir oyundur, aynı pozisyondaki insanları birleştirerek uzun eşşek oynayabilir, bolca eğlenebilirsiniz.
 • ilkokuldayken oynadığımız zamanlar bi örtmenimizin her hafta birinin koluna bacağına bişey olması ve pantolon yırtık sayılarının artması* yüzünden bu oyunu, atatürkün " ben kimsenin önünde eğilmem" diyerek oynamayı reddettiğine dair bi hikaye anlatmasından* sonra sınıfça jübilemizi yapıp oynamayı bıraktığımız*,ama yaşadığımız eğlenceli günleri tatlı birer anı olarak saklamaya devam ettiğim çocuk oyunu.(bkz: hey gidi günler)
 • babannemin "kızlar hoplamaz zıplamaz,günah" diye beni korkutması ama benim inanmamam ve sol dizimdeki arızanın sebebi.
 • kültür bakanlığı olayı şöyle açıklamış:

  en az 4 oyuncuyla oynanan bir oyundur. oyuncular arasından önce iki kişi ebe seçilir. seçilen ebeler sırtsırta verirler, eğilip ellerini dizlerine bağlarlar, popolarını birbirine dayarlar. diğer oyuncular sıraya girip bunların üzerinden atlarlar. atlama sırasında düştükleri takdirde yanıp ebe olurlar.
  çocuklar atlarken "birdir bir, ikidir iki, üçtür üç, dörttür dört...." diyerek atlama işini sürdürürler. sonuncusu ise atladıktan sonra ebe oyuncuların yanında yer alır, eğilir.
  ebe üzerinden atlanırken bazı sayılarda kimi güldürücü hareketler de yapılır. örneğin yedinci oyuncu "yedilim yedili, yediğim tekme" der, diğer oyuncular tarafından ebe tekmelenir. sekizinci oyuncu atlarken "sekizim seksek" der, tek ayak üstünde durur. bundan sonra atlayacak oyuncuların atladıktan sonra tek ayak üstünde durması zorunludur. sekizinci oyuncu kendinden sonra atlayan oyuncuları seksek olarak istediği gibi dolaştırmak hakkına sahiptir. dokuzuncu oyuncu atlarken "dokuzum durak" der demez seken oyuncuların olduğu yerde kımıldamadan durması gerekir. onuncu oyuncu atlarken "onum orak, fatih'in topları" der, ebelerin sırtlarını yumruklamaya başlar.
  oyun yeni ebenin belirlenmesiyle aynı tarzda sürüp gider.

  http://www.kultur.gov.tr/…ultur_tr.asp?belgeno=4650
 • (bkz: kedidir kedi)
 • sahne:
  çayır çimen

  - ne güssel zamanlardı onlar birbirimizin üzerinden sektiğimiz...
  - evfet! yine sıçra!

  yeni sahne:
  dağ taş

  - olmadı bak bu! atlayamadın!
  - ben sana demiştim sen çöm diye!
  - eyteeeraaarebeaa breaa şerefsiz!!! *
  - ....

  oldu mu şimdi??, aferim çocuklar.