• türkiyede elektrik üretimi yapılan hidroelektrik santrallarından bir tanesinin bulunduğu barajın adı.
  • (bkz: nejat birecik)*.
  • kelaynak ların korunduğu yer.
  • türkiye'de özel sektör tarafından yapılan, işletilen ve posası çıkınca devlete devir olacak hidroelektrik santrallerinden birini barındıran ilçe...adını daha çok zeugma ile duyduk, malesef sulara gömülmek üzere iken...her taraf kelaynak heykelleri ile süslenmiş, kendi halinde bir kasaba aslında...

yolunuz düşerse, ilçeye gelmeden önce bir yerlerde (mümkünse kamyoncu lokantalarından birinde) yemek işinizi halledin, orda pek temiz bir yer bulma şansınız yok...
  • şehirlerarası otobüslerin mola verdiği dinlenme tesisleri ile meşhur mekan. eğer yolunuz düşerse mirkelamda durup birşeyler atıştırın derim ben
  • gaziantep-urfa sinirinda, firat nehrinin kiyisinda ve gaziantepten, kendi adindaki uzun bir köprüyle, firat nehrini gecerek ulasabileceginiz ilce.
  • barajın kenarında çok güzel bir lokantada nefis bir şey yemiştim. o yörenin peynirini güveç kabında fırına vermişlerdi. yani peynir güveci. tadı hala damağımda.
  • meşhur bir tüneli vardır.en azından benim gözümde meşhurdur.
  • nizip ile komşu olduğundan fıstık burada da yetiştirilebilmektedir. içinden fırat nehri geçer. kelaynaklar için nil'den sonra yaşayabilecekleri bir faunadır. bahsi geçen tünel'in resmi için

http://img246.imageshack.us/…?image=p1010445nz4.jpg
  • şanlıurfa'ya bağlı olmasına karşın mesafe olarak gaziantep'e daha yakın olan ilçedir. ilçede iş sahaları yeterince gelişmemiştir bu yüzden son yıllarda yerli nüfusun büyük kısmı başta gaziantep olmak üzere ülkenin çeşitli yerlerine dağılmıştır. şu anki ilçe nüfusunun yaklaşık yüzde doksanını aynı dönemde ilçeye köylerinden gelip yerleşenler oluşturmaktadır.
hesabın var mı? giriş yap