şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye'de anlamını bulamamış kavram
 • cift ideolojisi icindeki kisilerin asla olamadiklari durum. baklava mi alinacak, sevgilim fistikli sever ben cevizli severim o halde orta yolu bulup findikli baklava alalim diyen bünyenin asla anlayamayacagi sey.
 • varlığının yadsınmaması, saygı duyulması ve hayatının buna göre şekillenmesidir. kendini tanımakla mümkündür. güçlü ve zayıf yönlerini tanımak, ardından kabullenmek ve sonucunda varlığınla ve kişisel özelliklerinle barışmak beraberinde karşındakilerde sana karşı saygıyı getirir ki birey olabilmenin özü kendini birey olarak kabul ettirebilmekten geçer.
 • birey olmak başkalarını taklit etme hakkını da verir.
 • ozgur olup ayni zamanda sinirlarini bilmek.
 • kaybolmakla başlar..

  http://i.imgur.com/cpzhp.jpg (bkz: selçuk erdem)
 • bağımsızlığımızı ilan ederek, yaşamaya sıfırdan başlamamızdır.herkes bilgi sahibi olmak adına araştırmak külfetinden kurtulmak adına kendine eskiden düşünülmüş bir çok fikirden bir tanesini seçmeyi daha pratik görüyor. gerçeği kavramak yerine bir güruhla ortak kaderi yaşamayı hazır bir sosyallik olarak ta görüyor. bir dolu öğreti bir dolu çürütücüleri bir dolu giyinilmiş yanlışlar varken hala artık bir sıfır noktası belirleyip ben kimim, neden buradayım'ı merak edemiyorsak ciddi bir terslik var diye düşünmekteyim. hep söylüyorum hala savaşlar var, hala sömürü var, hala dünya tahribatı var. demek ki yanlışlar silsilesi yaşanıyor sürekli, elimizi taşın altına koyup objektif değerlendirmek gereklidir. sağcı mısın, solcu musun, küresel misin yerel misin diye kapitalistçe ayrışmaların ötesinde bütüncül ve tamamen bize ait salt bilgiler ışığında edindiğimiz sağlıklı fikirlere ihtiyacımız var. falanca grubun yandaşı olmak yerine bağımsız bireyler olarak düşünmeye ihtiyacımız var acilen..
 • cok zordur. aslan gibi yurek gerektirir. onaylanma, sevilme etc. ihtiyaci icinde olan insan icin de ayri bir zordur.
  kendi kimliginin, sesinin, stilinin olmasidir. karakterin griden siyrilip, diger renklerden de vazgecip tek bir renge burunmesidir.
  genel olarak ne istedigini ve kim oldugunu kesif, kabul edecek kadar cesaret, kendini yasamak ugruna kendi sorumlulugunu almak, sorumluluk almak sadece sonuclarina katlanmak degil, kendini asil oldugun seye yaklastirmak icin yapilmasi gereken ne varsa yapmak, elini tasin altina sokmak.