şükela:  tümü | bugün
  • enine boyuna tartışılmasını istediğim bilgi. bunu yaparken de aydın ile entelektüel kavramlarını kıyaslamanın da yerinde olacağını düşünüyorum.

entelektüellik günün sonunda bireyi hayatı anlamaya götürecek bir süreç olabilir. öyle bir süreç ki hiç bir zaman tam olarak anlayamayacağı için bitmeyecektir. aydın olmak bu yönden biraz fazla ütopik bir kavramdır. oysa entelektüel, aydın olmaya giden yolda bir şeyler öğrenmeye çalışan bir gerçeklikle karşımıza çıkabilir.

somuta indirgersek hayatı anlamak için sahip olması gereken bilgi nedir?

hamasetten uzak, gerçek tarih bilgisi ancak bir başlangıç olabilir. bugünü takip ederken kıyaslaması için tarihe bakması şarttır. bugüne ait tarihsel örneklemler bulması bugünü anlamasında yararlı olacaktır.

filozoflar genel olarak entelektüel damara sahip oldukları için onların eserlerinin bilgisi de entelektüel için önemlidir.
  • dostum hayatı anlamak için sahip olması gereken bilgi demişsin ama bu bildiğin (bkz: felsefe).
    soruyu sorarken zaten nedir diyerek * felsefeye ortayı açmışsın sadece güzel bir şut gerekiyor ve müsaadenizle bunu denemek istiyorum.

öncelikle burada belli bir bilgiden ziyade o bilgiye giden yolun/istencin/merakın kişi entelektüel yaptığını düşünüyorum. bilgiye ulaşmış olsaydık zaten bugün aynı sorular sorulmazdı ya da epistemoloji diye bir disiplin olmazdı.
    thales ile başlayan bu sorular zincirinin kişinin verdiği cevaplar doğrultusunda onu entelektüel kıldığını söyleyebilirim. bu konuda felsefe içinde bulunduğu sosyal bilimleri de kapsıyor. özetle insanı logos'u arkhe'yi vb şeyleri aramaya çıkaran şey onu entel yapıyor.

ps: tarih konusu biraz ikircikli boş bir vaktimde onunla ilgili de bir şeyler karalayacağım
  • bilgi; bireyin kafasında ne kadar çok şeyi serbest bırakıyorsa bireyi o kadar entelektüel kılar fikrimce.
  • pratik hayatta pek bir işe yaramayan fakat dünyayı anlama, çözümleme ve yorumlama ile kişiye geniş bir perspektif sağlayıp olayları ve kişileri daha derin, daha doğru analiz ve yorumlama yeteneğini sağlayabilen bilgidir.
  • kendi uzmanlığı olan disiplin dışındaki alanlarda uzmanı olduğu bilgi.
  • ekşi'yi ekşi yapan bilgidir aynı zamanda lakin son dönemde ekşi'yi yavaştan terk ettiği de gözlemlenmektedir. bireyi entelektüel yapan bilgi can'dır, sevilmelidir.
  • bireyi"gerçegi"bilmeyen kitlelerin bilinci, vicdanı ve öncüsü yapan bilgi.
  • kesinlikle kaynaklı bilgidir.
    (bkz: kaynak neydi kaynak emekti)
  • entelektüel sözcüğü, fransızca intellectuel "aydın, kültürlü kişi" sözcüğünden alıntıdır. fransızca sözcük intellect "akıl, anlayış" sözcüğünden türetilmiştir.
    oysa ekşi sözlük ve ülkemizde entelektüel denince akla "ezberinde çok bilgi olan, kavram çeşitliliği çok olan kişi" gelir. oysa sözcüğün çıkış noktası anlayış ve akıl! yani anlayışınız kıt ise entelektüel olamazsınız. öyle "hem ırkçı, cinsiyetçi, dinci veya militan olayım hem de entelektüel olayım" diyorsan, müjdeler olsun bey, sen entelektüel değilsin, olamazsın!
    öyle herifler tanıdım ki herif resmen yürüyen meydan larousse fakat anlayış olarak da deli danadan farksız. bu nedenle, esasen, insanı entelektüel yapan bilgi yoktur! bilgi oradadır. isteyen onunla alçak bir zalim de olur, isteyen onunla algıları kapalı bir sığır da olur, isteyen onunla entelektüel de olur.

edit: yazar bir arkadaş bana heidegger ve schopenhour'u hatırlattı sağolsun. bir anda entrymden soğudum ama kalsın burada. kafam netleştikçe editlerim.