şükela:  tümü | bugün
 • tehlikeli bir insandır.

  bazı insanlarda başka bir insanı taciz etmek alışkanlık haline gelir. bir zaman sonra bu insan aklına koyduğu kişileri rahatsız etmeden kendini alıkoyamaz.

  bu durumla ilgili fyodor mihailoviç dostoyevski, suç ve ceza romanında, insanın her şeye alışan yapısını ele alır ve insanın en kötü olaylara bile alıştığını ifade eder. arkasından, "alışkanlık sonrası bir insanın ne kadar bozulabileceğini kestirmek güçtür." der.

  saplantılı insan gerçekten çok zararlı insandır. çünkü böyle insanların ne yapacağını kestiremezsin. bu insanlar kendilerinin yok sayılmasına katlanamazlar. karşısındaki bireyin gözünde önemli olduğunu hissetmek ihtiyacını duyan bir insan, eğer önemsiz olduğunu anlarsa ve sürekli önemsiz olduğunu düşünürse o o bireyi öldürmekten bile kendini alıkoyamaz.

  böylesi durumlarda konuyu son derece dikkatli ele almanız gerekir. o insanı kendinizden uzaklaştırmanız gerekir. müracaat savcılığına durumu bildirmeniz ve çözüm talebinde bulunmanız gerekir.

  hayatta bazı insanlar dilsizdir. böyle insanlar seslerini çıkarmazlar. çekinirler. kötü anlaşılmaktan ve ayıplanmaktan korkarlar. sürekli, her gün rahatsız edilen 16 yaşındaki bir genç kızın psikolojisi bozulmasın da ne yapsın? böyle insanlar her şeyi içine atarlar. bir zaman sonra artık içine atma eylemine de alışırlar. hiçbir canlılıkları kalmaz. sürekli durgun ve donuk bakışları vardır. farklı olaylara, farklı tepki verme mekanizmasını yitirirler ve her şeye aynı cevap verirler.

  kötü bir durumla karşı karşıya kalırsanız bunu anlatın. şunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın; insan insanın kurdudur. hiçbir insan tamamen tek başına gücü temsil etmez. o insanı başka bir insan farklı bir güç tekniğiyle mutlaka dize getirir. ülkemizde bu konuda en iyi olan kurum yargıdır.

  kimseden çekinmeyin. kimseden korkmayın. sıkıntılarınıza sitem etmek yerine, bir yolu illaki vardır diyerek çözüm arayışı içinde olun. korku, farkındalığınızı yirtirmenize sebep olur, bu da sizi bir korkağa çevirir diyordu bir film de. o hesap.