şükela:  tümü | bugün
  • her yerde can sıkıcı haberler görüyoruz . saymakla bitmez ; daha yeni kredi yurtlar kurumundan kaçırılan kızlar ve bunların haber bile yapılamaması, ufacık çocukları sokakta dilendiriciliğe zorlayanları her sokak başında görüyoruz, etrafına atıp tutan kabadayılık yapan tipler heryerde var , gencecik insanları uyuşturucuya alıştıran ve fuhuşa zorlayan kişiler durmadan haberlere çıkıyor. bunları haberlerde sokakta gördüğümüzde üzülüyoruz , sinirleniyoruz ve adaletin gerekeni yapacağına kendimizi inandırmak istiyoruz. fakat adalet ne kadar doğru çalışıyor , bu kişileri gerçekten hakettiği cezalar verilebiliyor mu? yoksa herkes kılıfına göre birşeyler uyduruyor mu ? adalet ne kadarönemli ufacık bir hata ile haksız yere yenecek yıllarca cezalar bu nedenle de olabildiğince her ayrıntıyı düşünmeye çalışıyor adalet, bu nedenle de bazen o kadar çok detaya giriyor ki açık haldeki suçluyu suçsuz ama zavallı insancıkları da suçlu olarak çıkarabiliyor.

insanlar bu tip haksızlık durumlarını gördüğünde çoğunlukla aman ben bulaşmıyayım benim de başım yanmasın çoluğum çocuğum var , okulum var , işim var gibi nedenler ile "bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın" mantığı ile bu sorunlara olabildiğince uzak durmaya çalışyıor ve sessiz çığlıklar hiç bir yerde duyulmuyor. haberlerde görüğümüz onca şey bizleri sadece 2-3 saniyelik üzüntüye sonrasında aman olmuş işte , sıradaki haber de benzer bir şekilde geliyor , bir çok kötü haber var işte bunlar da illa olacak toplumda deniyor.

bu tip durumları gördükçe bazı insanlardan daha nefret eder hale geliyorum. bazen hiç kimseye güvenmeyip adaletinizi de politkanız da batsın diyerek kendim adalet savaşçılığına soyunmak istiyorum. biliyorum böyle birşey yapmak zor sonunda başım yanacak benim de ama bazen kendi kendime bırak kariyeri, aileyi, arkadaşlar ile güzel sohbetleri , tanımadığın ama öz be öz insancıklar acı içinde ve kurtarabileceğin güzel hayatlar var , kendisi savunmasız ama senin yardımın ile çok daha güçlü olacak insancıklar var diyorum. kendi çabam ile 10 tane bu şekilde pislik insana hakettiğini versen birçok insan daha mutlu olacak diyorum. ama işte aile , gelecek , iş , sosyal hayat, demokrasi , kim bilir belki bir gün ...