• sanılanın aksine türkiye'de yeni başlayacak olan bir uygulamadır.yeni çıkan bir yasa ile sekiz şirket bu lisansı almaya hak kazandı.ciddi fonlama yapılacak ve insanlara ssk maaşına ek olarak iyi bir maaş sağlamak.en az 10 yıl pirim ödenecek ve 56 yaşında emekli olunabilecek.yatırılan paranın hangi yatırım araçlarına gideceğini kişiler finansal danışmanları aracılığı ile belirleyebilecek.riski seven bir kişi yatırım sepetine hisse senedi de ekleyebilecek.mükemmel bir sosyal güvence sağlayacak
 • ks. bes
 • bildigim kadariyla en az 10 yil boyunca prim odemek gerekiyor ancak primlerin miktarini kisiler keselerine gore belirleyebiliyorlar. ayrica bir havuz gibi bir sey bu aslinda, ne kadar cok insan katilirsa, o insanlara yatirdiklari paranin geri donusu de o kadar fazla oluyor.
  bugunlerde bir advertorial yoluyla televizyonlarda da anlatilmakta.
  hep oldugu gibi gavurun yillar oncesinden beri hayata gecirmis, uygulamakta oldugu bir sistemdir. bir sakıncası, çekincesi yoktur. ama burası türkiye'dir.
  bir de 56 yasina gelemeden ruhunuzu teslim ederseniz, paraciklariniz yanmaz; aksine yakin akrabalariniza, esinize, colugunuza cocugunuza, torun-torbaniza, kedinize, papaganiniza filan kalir.
 • http://www.bireyselemeklilik.gov.tr/ adresinde devlet eliyle neyin ne olduğu açıklanan sigorta tipi.
 • net maaş alanlar bahsedilen vergi avantajından faydalanamayacaklardır.işin en iyi tarafı ise bu sistemin en büyük yararının devletine ekonomisine olmasıdır.avrupa ülkelerinde milli gelirin en büyük payı bireysel emeklilik fonlarıdır.ancak bazı ülkelerde geçtiğimiz senelerde rekabet sebebiyle şirketler buzdolabı türü şeyler hediye etmeye başlamışlardı bu yüzden de sistem kötüye doğru gitmişti.
 • gene bazı yurdum suserlerinin atıp tuttuğu gelecek güvencesi.efendim genç dimağları aydınlatalım;

  * emeklilik kavramı adı üstünde yıllarca çalışılıp kazanılan birşeydir. ama bizim gibi sosyal devlet ilkesini vatandaşı 39 unda emekli olmakla yutturan bir ülkede, 56 yaşında emekli olunacağı duyulunca " vay efendim, ne demek o cok fazla". kardesim zaten batı standardından insanlar 15 max 20 sene emekli yaşıyorlar. ne yani devlet seni 30 sene mi besleyecek... o bakımdan yas saptaması yerindedir.

  * ne kadar ekmek o kadar kofte ..deyimi bu sistem icindir. tabii ben 1 koyayım sistem bana 100 versin diyen denyolara ve günümüz köşe dönmecilerine tersdir. kardesim sen essek gibi calisip kazanacaksin, sonra sistem kazandıklarını koruyacak ve senin tercihine gore nemalandıracak. nemalandırma seçeneklerini bile sistem kullanıcıya sunuyor. daha ne istiyorsun...

  * yatırılan paralar "takasbank" ta saklanmaktadır. emeklilik sirketi sadece paranın değerlendirilmesiyle sorumludur. şirket batarsa anaparanız kurtulmaktadır. zaten dünyanın hiçbir yerin emeklilik sistemi full-coverage sigorta ile donanımlı değildir.

  * 56 yaşından önce sistemden çıkanların ne kadar para alacağını hesaplayan araçlar vardır ve ne kadar stopaj kesileceği bellidir. şimdi kişi min. ölçüde prim yatırır ve 10. yılda ayrılırsa anaparanın altında bile geriye para alabilir. zira stopaj yüksektir.

  *1.5 milyar brut maaşa 100 milyon prim verir diyorsanız cebinizde 75 milyon çıkıyor. 25 vergi avantajı.bu da yılda 300 milyon eder,.

  simdi ben sistemden para kazanmıyorum ve sisteme daha girmedim. ama girmek niyetindeyim. yaşı genç çalışan suserlere tavsiye edilir...
 • yönetim gider kesintisi ve stopajın haricinde ayrıca günlük 10000'de 1 bir kesinti mevuttur ki bu aslında yıllık basit faiz olarak 3.65 yapar.dehşet bir kesintidir.
 • sanılanın aksine sistemde 10 yıl katkı payı ödemek sureti ile 56 yaşından önce de emekli olabilmek mümkündür, ancak bu durumda devletin uygulayacağı stopaj oranı % 11 olacaktır, 56 yı beklerseniz bu oran %3.75 dir. yani siz stopaj oranını da hesaba katarak 10 yıl sonra 30 yaşında olsanız bile emekli olabilirsiniz.56 yaşını beklemek şart değil fakat emekli maaşı açısından daha tatminkar seviyelere ulaşabileceğiniz bir durumdur.ayrıca yine bilinen kanının aksine 10 yıl sürekli bir şekilde ödeme yapmanız şart değildir, istediğiniz zaman ödemeye süresiz ara verme hakkınız bulunmaktadır, bu durumda sözleşmenin iptali veya yanması gibi bir durum da bulunmamaktadır.
 • sadece aşşağıdaki şirketlerin sağlayabileceği hizmettir;

  ak emeklilik a.ş.
  anadolu hayat emeklilik a.ş.
  ankara emeklilik a.ş.
  yapı kredi emeklilik a.ş.
  vakıf emeklilik a.ş.
  koç allianz hayat ve emeklilik a.ş.
  garanti emeklilik ve hayat a.ş.
  commercial union hayat ve emeklilik a.ş.
  doğan emeklilik a.ş.
  başak emeklilik a.ş.
  isviçre hayat sigorta a.ş.
 • bireysel emeklilik sistemi'nin amacı kamu sosyal güvenlik sistemlerinin yetersiz kaldığı günümüz koşullarında bireylerin çalışma dönemlerinde yapabilecekleri tasarrufları en etkin biçimde emeklilik dönemlerine taşıyarak emeklilik döneminde yaşam standartlarının artmasını sağlamaktır. bireylere etkin, düzenli ve güvenilir bir tasarruf mekanizması oluşturur. tüm çalışanlar için bir lüks değil, bir gerekliliktir.
hesabın var mı? giriş yap