şükela:  tümü | bugün
  • 4 ay sonra gelen düzenleme:
    bes'den 3 ay önce çıkıp (çıkış işlemi 1 ay sürüyor) 4,60'dan dolar aldım.

10 yılda %20 getiri elde ettiğim bes sisteminden kaçıp, 3 ayda dövizde %30 getiri sağladım. getiri değilse de enflasyona yenilmedi diyelim.

döviz fonu bilmem ne diyenler. siz de gidin adam gibi döviz alın. bes firmasına neden komisyon ödeyesiniz.
    -------
    bundan 10 sene önce bes satan birinin ısrarıyla girmiştim bireysel emeklilik sistemine. bu ay 10 yıl doldu. yaptığım görüşmeye istinaden:

10 yıldır yatırdığım para : 10.300 tl
    fon getirisi : 2.233tl (bundan %10 da stopaj kesilecek)
    devlet katkısı : 847tl (56 yaşında olmadığım için %35 ini vereceklerini söylediler)
    toplam ödenecek tutar : 13,100 tl

yani 10 yıldır toplam 10,300 tl ödedim ve elime geçen getiri 2900tl olacak. onu da uğraşıp evrak hazırlayıp göndereceğim ve 20 gün içerisinde ödeyecekler.

bu sisteme girdiğimde 1 $= 1,28 tl idi.

kredi kartından tık tık düşüyor, insanın haberi olmuyor ama işte yemişler bizi bu kadar zamandır.

1 ocak 2018'de 10.000 tl karşılığı dolar alan kişinin şuan bozdurduğunda 12.148tl si var. varın oradan hesaplayın, bes satmaya çalışanlara da burnunuzu çevirin geçin. otamatik katılımı da takip edip durdurun mutlaka.

sonradan akla gelen: bir de 2 sene önce konut kredisi çekmiştim. yani dolaylı olarak içerdeki parama faiz ödemiş oldum iyi mi?

adam fon seçmemişçilere cevap: sonuçta ucu sonu 10 bin tl para. yok hangi fon yok bilmem ne kafamı yoracaksam ne anlamı kaldı? kenara at unut, biz sana getiri sağlayacaz diye pazarlıyorlar. ben de 10 sene sonraki bana bi ufak jest yapmak istedim ve 10 yıl boyunca da neymiş diye açıp da bakmadım. yine de insanın parası da bu şekilde sömürülmez ki.
  • normal emeklilik sistemini işlevsizleştirip, bireysel emeklilik sistemi adı altında yeni bir söğüşleme hareketi olduğundan mantıklı bulduğum iddia.

kardeşim benim sigortam 6 bin liradan yatıyor diyelim, devlet bu parayı hiç ediyor, ondan sonra diyor ki gel sen kendin öde. soruyorum, işyerimin benim adıma sana her ay verdiği 6 bin lirayı ne yapıyorsun? topu topu kaç kere doktora gidiyorum ben? emeklilik zaten 65 yaş.
  • sizin adınıza "tasarrufunuzu geleceğiniz için biriktiriyoruz" ayağına yıllarca anaparanızı kullanıp, sittin sene sonunda hak kazandığınızda ana paranızın biraz fazlasını almanıza veya "95'i görür bu diyerek" kuş kadar emekli aylığı bağlayan sistem. bir emtiaya (altın gibi) yada gayrimenkule "çıpalamak" en karlısıdır.
  • bese otomatik katılım yapıldı ertesi ay çıkış dilekçesi verdim. bes pişmanlıktır. girmeyin. giren pişman girmeyen pişman.
  • ilk otomatik olarak halk bankasından yapmışlar hemen arayıp iptal ettim. bu sene de vakıf bankası baya dayattı istemedim kesinlikle kabul etmeyin vatandaşın parasını aktif şekilde kullanma yöntemidir. bundan 20 yıl sonra ne olacağını bilmediğimiz bir ülkede yaşıyoruz darbe oldu paranıza el koyduk bile diyebilirler.
  • 10 yıl para yatırdım.yaşım da doldu.paramı istedim,tam 20 gün beklettiler.birsürü de kesintilerle.bi de ülkemin en büyük şirketlerindenmiş.devlet katkısı,matkısı diye kandırdılar
  • daha önce de bireysel emeklilik ile ilgili bir şeyler yazmıştım, burada da bireysel emekliliği övmek ya da yermek değil niyetim, ki ben de otomatik katılımın yapıldığı ertesi gün çıkmıştım, çünkü her halükarda avantaj ve dezavantajları var, hatta kişiden kişiye bile mantıklı olup olmadığı tartışılır, kendi durumunuza, kazancınıza, yaşınıza, fonları ve genel olarak başka getiri ya da yatırım kalemlerini ne kadar takip ettiğinize bağlı olarak sistem karlı ya da zararlı olabilir.

ancak, 10 senede % 20 civarında bir getiri tabi ki çok düşük, muhtemelen fonların analiz ederek seçilmemesinden kaynaklı bu kadar düşük bir tablo çıkmış. bizdeki gibi paranın değerinin hızla düştüğü, enflasyonun yüksek seyrettiği ülkelerde, uzun süre ülkenin ekonomisine güvenerek beste kalmak ne kadar mantıklı tartışılır zaten, ancak, kaldığınız süre içinde de en azından fonları takip edip getiri miktarı da yükseltilebilir.

7-8 senede % 60-70 getiri sağlayanları da gördüm. tabi burada bu yüzde yanıltmasın, faiz yüzdesi gibi düşünmek hata olur, çünkü yıllar içerisinde her ay az az birikim yapıyorsunuz, yoksa bir kalemde yatırılan 10000'den elde edilecek miktar değil tabi ki. yukarıdakine benzer şekilde örnekle açıklamak gerekirse, 7 senede 10000 yatırılan toplam miktar ise bu senenin sonunda 6-7000 de getiri sağlanmış, daha önce kabaca hesaplamıştım ki, banka faizine denk ya da biraz daha yüksek çıkıyordu. miktarlar önemli değil, demek istediğim getirinin ne kadar olacağını biraz da sizin takibiniz ve fonların gidişatı belirliyor, eğer ben bunlarle ilgilenmem diyorsanız zaten döviz/altın alıp kenara koymak en mantıklısı.
  • 3 sene önce bir arkadaşa zorla yaptırdım. 200 tl ile başladı her ay düzenli ödedi, şuan hesabında 15bin tl para var. sanırım dönem içinde bir miktar artırdı ödediği tutarı.

diyorki; her şeyi geçtim bu kadar para biriktirmek istesem birikmezdi şimdi havadan 15bin tliram var.

bu bile yeter bence.
  • ben de bu sisteme girip 10 sene doldurarak paramı kurtaranlardanım . çoğu kişi aman alma ; çekme paranı , emekliliğini bekle dedi ancak benden yönetim giderleri adı altındaki kesintilerden canım fena sıkıldı. moralim bozuldu. ben o kadar kazanmadım .
    sisteme girdiğim dönemde kredi kartından kesilerek ( farketmeden birikim yöntemi ) bir yerde para biriktirme opsiyonu yoktu bankamda o nedenle bireysel emeklilik sistemine girdim . pazarlayan arkadaş her an çıkabileceğimi söylese de öyle hemen çıkamıyorsunuz , yapılacak kesintilerden zaten yatırdığınız ana paradan ancak 5 sene sonra kar etmeye başlıyorsunuz - iyi bir fon yönetimi seçer iseniz - değilse yine paranız yerinde sayar.
    ben bu kadar uzun dönemli ve sonu / gidişatı belli olmayan bir sisteme bir daha girmem. amaç para biriktirmek ise çok farklı opsiyonlara girerim açıkcası. bu nedenle bende enayilik yapmışım .itiraf ediyorum .
  • küçük yatırımcı isen altın veya dolar, büyük yatırımcı isen 10-15 sonra imar gelecek dağ başındaki yerden tarla almak genelde en karlısıdır. eğer birkaç senede kazanmak isteyen ve parası olan biri isen güvendiğin müteahhitten temelde ev al. arkadaşım 2016 da daha temeli kazılmamış üzerinde ineklerin otladığı arazideyken ev için 110 bin tl ye anlaştı, 20 bin peşin verdi, 1500 tl/ay ödedi. toplamda 50 bintl civarı ödedi. evi geçen aylarda teslim ettiler 180 bin tl peşin paraya satabiliyor. kalan 60 bin borcu düş 120 bin tl kalır. 50 bin yatır 2 yıl sonra 120 bin olsun.
    çok daha büyük paran var ise mesela 2 milyon tl ye bitmiş 10 tane ev al hemen 700 tl kiradan 7000 tl aylık gelirin olur üstelik evlerin fiyatıda artar. arkadaş temelden girip 2 yıl beklersen 20 ev al bitince 8-9 unu sat kapa borçları 10-11 tane her biri ortalama 700 tl kira getirecek evin olsun.
    işlek bir yerden dükkan al 10 bin tl ve üstine ver kiracıya tek kiracı ile uğraşırsın mis gibi gelir. hatta kiraya verme kendin işletebilirsen işlet karın 20 bin tl yi geçer. en güzeli de kira giderin olmadığı için zor zamanlarda bile etrafındaki diğer rakip benzer işi yapan esnaftan rahat edersin.
    en iyi bes kendi yaptığındır.