• enayilik biraz ağır bir itham fakat sen paranı bes'ten daha iyi şekilde değerlendiremiyorsan sorun sendedir. bu hükümetin bes'ini övüp "siz siz olun" falan diye cümle kurarsan gülerler. kendine güldürürsün. yapma.
  • sistemde 10 yıl kalacaksın, yaşın 56 olacak ancak o zaman devlet katkısını ödüyor devlet.

ben 32 yasındayım, 10 sene boyunca sistemde kalacağım, 42 yasında ödemeyi durduracagım, 14 sene gececek sonrasında ve bana bugünden 24 sene sonra , ( 10 sene boyunca ödediğim rakamın) yüzde 30 devlet katkısı alacağım.

adamın biri de gelip burada bu sistemi övecek.

siz aynen devam edin bu kafaya.
  • sistemde 10 yıl kalmış sonra paramı toplu şekilde aldım ve ne göreyim? enflasyon rakamları ile kıyaslandığında param hiç olmuş. her ay 1 çeyrek altın almış olsaydım şimdi köşeyi dönmüştüm... yatırımı döviz olarak yapıyorum şimdilerde .
  • güzel ülkemizin güzel bir hükümeti tarafından bilmem kaç yıl sonra "bes'te yarrağa takılanlar" adı altında dolandırılma ihtimalinin yüksekliğinden dolayı katıldığım görü.

çok basit. para mı var? al amk.
  • 4 ay sonra gelen düzenleme:
    bes'den 3 ay önce çıkıp (çıkış işlemi 1 ay sürüyor) 4,60'dan dolar aldım.

10 yılda %20 getiri elde ettiğim bes sisteminden kaçıp, 3 ayda dövizde %30 getiri sağladım. getiri değilse de enflasyona yenilmedi diyelim.

döviz fonu bilmem ne diyenler. siz de gidin adam gibi döviz alın. bes firmasına neden komisyon ödeyesiniz.
    -------
    bundan 10 sene önce bes satan birinin ısrarıyla girmiştim bireysel emeklilik sistemine. bu ay 10 yıl doldu. yaptığım görüşmeye istinaden:

10 yıldır yatırdığım para : 10.300 tl
    fon getirisi : 2.233tl (bundan %10 da stopaj kesilecek)
    devlet katkısı : 847tl (56 yaşında olmadığım için %35 ini vereceklerini söylediler)
    toplam ödenecek tutar : 13,100 tl

yani 10 yıldır toplam 10,300 tl ödedim ve elime geçen getiri 2900tl olacak. onu da uğraşıp evrak hazırlayıp göndereceğim ve 20 gün içerisinde ödeyecekler.

bu sisteme girdiğimde 1 $= 1,28 tl idi.

kredi kartından tık tık düşüyor, insanın haberi olmuyor ama işte yemişler bizi bu kadar zamandır.

1 ocak 2018'de 10.000 tl karşılığı dolar alan kişinin şuan bozdurduğunda 12.148tl si var. varın oradan hesaplayın, bes satmaya çalışanlara da burnunuzu çevirin geçin. otamatik katılımı da takip edip durdurun mutlaka.

sonradan akla gelen: bir de 2 sene önce konut kredisi çekmiştim. yani dolaylı olarak içerdeki parama faiz ödemiş oldum iyi mi?

adam fon seçmemişçilere cevap: sonuçta ucu sonu 10 bin tl para. yok hangi fon yok bilmem ne kafamı yoracaksam ne anlamı kaldı? kenara at unut, biz sana getiri sağlayacaz diye pazarlıyorlar. ben de 10 sene sonraki bana bi ufak jest yapmak istedim ve 10 yıl boyunca da neymiş diye açıp da bakmadım. yine de insanın parası da bu şekilde sömürülmez ki.
  • yüksek lisans yaparken finans dersine giren bir hoca bu konuyu bize örneklerle ve hesaplamalarla uzun uzun anlatmıştı. *
    sonuç: evet, enayilik.
  • yukarıda yazar 2007 yılında 45 tl ile sisteme girdiğini 29k anapara biriktirdiğini buna karşılık totalde 113k birikimi olduğunu açık açık görsel paylaşarak yazmış elemanın teki de 29 bin lirayı dolara yatırsaydın 300k paran olur yazmış.oğlum azıcık okuduğunuzu anlayın lan.adamın 2007 yılında 29k parası yok 45 tlsi var amiriqüüm...ayrıca adam muhtemelen parasını altın ve döviz fonuna yatırmıştır yoksa başka türlü bu kadar getiri olmaz yani adam dolaylı olarak her ay zaten çeyrek altın almış.geçmiş olsun yanlış hesap!

edit:arkadaşlar ilgili entryi koyuyorum (#134031884) an itibariyle 123 beğeni almış. özelden sözlüğün zeka seviyesini ortaya çıkardığım için teşekkür mesajları alıyorum.teveccühünüz!

zorunlu edit: ilgili entry an itibariyle şükelada en beğenilen entry olmuş.yemin ediyorum kötü niyetli olsan bu sözlükte 1 saat içinde tarikat kurar bin tane mürit toplarsın.sorsan hepsi ayda 20k kazanan yazılımcıdır.

çok zorunlu edit:ilgili entry silinmiş.
  • bana da öyle geliyordu ama sözlükte böyle bir başlık görünce durup kesin yanlış bir tespit diyorum.

en avantajlı faizlerin olduğu zamanlarda, “ev almak enayiliktir, ev fiyatları balon ve patlayacak” diye yazdıklarından sonra ev fiyatları 4 katına falan çıktı.

“sıfır araba alan gerizekalıdır yüzbine araba mı olur?” dediklerinden hemen sonra araba fiyatları uçtu.
    o dönem bunları dinlemeyip kredi çekenler şu an ayda çerez parası ödüyorlar aldıkları ev ve arabalar için.

o yüzden bu bireysel emekliliği bir araştırayım ben.
  • bes saçmalıktır, maaşlı işte çalışıyorsanız maaşınız da yüksek fakat birikim yapamamaktan ve fazla vergi ödemekten şikayetçiyseniz, döviz bazlı prim geri ödemeli hayat sigortası yaptırabilirsiniz. özellikle yüzde 35 ve üzeri vergi dilimine girecek kadar maaş alıyorsanız çok avantajlıdır.

daha detaylı anlatayım; maaşınızdan her ay 100 dolar ile hayat sigortası yaptırıyorsunuz. her ay 100 dolar az maaş almış gibi vergi kesiliyor maaşınızdan, üstelik kümülatif matrah da düşük oluyor ve vergi dilimlerine daha geç giriyorsunuz. bir de hayat sigortanız oluyor. şirketler de diyor ki “eğer 10 yıl boyunca aralıksız hayat sigortası yaptırırsan ödediğin tüm primleri 10 yıl sonra sana eksiksiz geri ödeyeceğim”. böyle olunca yüzde 27-35 aralığında döviz bazlı kazanç sağlıyorsunuz. 10 yılın sonunda 100x12x10=12000 dolar geri alıyorsunuz ve her ay maaşınız yaklaşık 100x35/100=35 dolar daha fazla yatıyor.

dolar enflasyonu geçen 5 yıldaki gibi olursa sadece bedavaya hayat sigortası yaptırmış olursunuz. fakat ondan önceki 5 yıldaki gibi olursa dolar bazında yüzde 30 kazanç+ hayat sigortası + az parayla birikim yapmış oluyorsunuz.
  • son yaşadığım daha doğrusu yediğim kazıktan sonra yazmak istediklerimi buraya yazmış olsam kesin gg olur.. sonuçta devlet uhdesinde olan bir sistem..5 yıl dan önce çıkacaksınız çıkış aidatını mutlaka sorun zira beni nerdeyse borçlu çıkardılar..
    bulaşmayın derim sadece..
hesabın var mı? giriş yap