şükela:  tümü | bugün
 • tübitak tarafından gerçekleştirilen, ülkemizin en büyük hibe programıdır.

  bireysel genç girişim ( bigg ); en az lisans programından 1 yıl içerisinde mezun olabilecek ve en son mezuniyet tarihi üzerinden 10 yıldan fazla süre geçmemiş , teknoloji ve yenilik odaklı fikir sahiplerine yöneliktir.

  150 000 tl hibe ve daha fazla fırsata olanak sağlar. başvurular belli dönemlerde açılır ve bazı üniversiteler uygulayıcı olarak seçilir.

  hacettepe teknokent teknoloji transfer merkezi 'nin yönettiği bigg hamle'ye başvurmak için burayı tıkırıklayabilirsiniz: http://bigghamle.com/
 • tübitak’ın 1512 sermaye destek programının 3 aşamasından birincisidir.
  1512 programı;
  1. aşamada potansiyel girişim fikirlerinin seçilip iş modeline olgunlaştırılması,
  2. aşamada 200.000 tl hibe ile şirketleştirilmesi ve ürün/hizmetin piyasaya çıkması,
  3. aşamada şirketin ar-ge ve diğer desteklerle büyütülmesinden oluşur.

  geçmişte tüm aşamalar tübitak tarafından yürütülürken artık ilk aşaması 30 civarında arayüz (tto, teknopark, büyük şirketler) tarafından yürütülmektedir.

  bu arayüzler uyguladıkları programlar ile girişimleri seçer, 2 aylık eğitim-mentorluk- danışmanlıkla olgunlaştırır ve belirlediklerini tübitak’a iletir.
  tübitak da bunlar arasından seçtiklerine 150.000tl hibe verir.

  uygulayıcı sayısı oldukça arttığından seçim şansı çoktur fakat büyük kısmı çok temel desteklerde kalır ve süreci tünitak’a iletmede bitirir. bu nedenle seçim yaparken devamını da getirebilecek, girişimi mentorluklar, sanayi ile çalışma olanakları, yatırımlar ile destekleyebilecek olana yönelmek önemlidir.

  boğaziçi, itü, teb, odtü, hacettepe gibi kaliteli olanların tercih edilmesi faydalı olacaktır.

  bundan sonrası reklamlar;
  boğaziçi’nin programı dream bigg başvuruları zaman damgası ve blockchain ile kanıt oluşturacak şekilde koruması, kuluçka ve teknoparklarına yerleştirmesi, tübitak mentorları ile desteklemesi, geniş iş ve yatırım ağı ile eşleştirmesiyle güzel işler yapacak programlardan.
  boğaziçi candır, geliniz, girişiniz.
  dream bigg sayfası
 • bugün ilgimi çekmiş olan hibe programıdır. mantıklı görünse de bilgili kimselere ufak bir soru sormak istiyorum;

  bu kişilerle projemizi sanal ortamda başvuru aşamasında paylaşırken, iş fikirlerinin çalınmasından nasıl korunuyoruz acaba? bilgisi olan yeşillendirebilirse sevinirim.

  not: tabi ki herkese kendi fikri dünyanın en iyi fikriymiş ve zenginliğe açılan kapı gibi gelir ama yüz yüze yapılan sunumlardan ziyade sanal ortamda projenin detaylı olarak paylaşılması en ufak bir art niyetli kişiye davetiye çıkarmaktadır. bunun önüne nasıl geçilmektedir?