şükela:  tümü | bugün soru sor
  • tübitak bireysel genç girişim 'in kısaltılmış halidir. aslında tübitak 1512'ye tekabul eder. ancak bu sefer başvurular tübitaka değil tübitak'ın belirlediği uygulayıcı kuruluşlaradır.
  • (bkz: biggs bozonu)
  • tübitak bu proje kapsamında mobil uygulamaları desteklemenin kaynak israfı olduğunu söylemiş.
    https://twitter.com/…ncel/status/644780471939911681

amına koduğumun ülkesinde tüm kaynakları biz israf ediyoruz zaten. ara eleman ülkesi, hayvanat bahçesi müdürlü tübitak'ın da tüm bu para yiyicilerinin de allah belasını versin.

düzeltme: tübitak'ın müdürü değişmiş, tabi ben bir destek alabilmek için projeme değil de tübitak'taki müdüre, akrabalarına ve yandaş bağlantılarına odaklanmalıyım haklısınız.

(bkz: ahmet arif ergin)
  • (bkz: beyefendiye karılı proje verelim)

siz cidden nasıl bir akılla yoğurulup oralara geliyorsunuz. nasıl bir dinamik sizi o 70 milyonun kaderiyle oynatıcak pozisyonlara getiriyor çok merak ediyorum.

hayır, arada biriniz akıllı çıksa kalan kafası çalışmayanlar için "şansı varmış, bi şekilde gelmiş" diyeceğiz de hepiniz aynı seri üretimin sonucu gibisiniz. kendi kendine çekilen tespih'i, su içerken "elhamdülillah" diyen bardağı destekleyin anasını satıyım. bakmayın hiç dünyada neler oluyor.

binlerce mobil projesi geliyorsa ve senin tayfan bunlardan iyilerini ayıklayacak kapasiteye sahip değilse, piyasada nasıl bir etki yaratır, nerelere hitap eder, neler gerektirir, ne kadar vakit alır, bütün bunları kestiremiyorsa, sen de kendi ihmalini görmek yerine öylece "ya bunlara destek vermeyek biz" deme lüksünü gösteriyorsan, siz o dükkanı kapatın gidin.
  • konuyla ilgili olarak olumlu ya da olumsuz bir görüşüm olmamakla birlikte, tübitak hakkında fi tarihinde kalmış, güncellenmemiş bilgilerle yorum yapıp bir araştırma kurumunu hiçbir araştırma yapmaksızın gömmek ne denli doğrudur bilemiyorum.

hayvanat bahçesi müdürü artık tubitak başkanı değildir; bu karar da, bir süredir tübitak başkanlığı görevini yerine getiren ve adamın akademik geçmişine bakıldığında orada olmayı hakettiğini görebileceğiniz ahmet arif ergin tarafından alınmıştır.

ne derece doğru ve bizi ileriye taşıyacak bir karardır, bilemem dediğim gibi. benim atarım tübitak hakkında tek bildiği hayvanat bahçesi müdürü olup bunun değiştiğini bile bilmeyecek kadar araştırma yapma gereği duymadan sik sik yapanlara.

edit: 1 harfi yanlış yazıp düzeltmek
  • küçük çaplı bir yazılım projesi ile başvurduğumuz bigg'dir. dört dakikalık sunum sırasında bizden yapay göz projesi bekleyen bir kurumun bu yazılım projesini ar-ge olarak kabul etmesi sizce doğru mudur diye sorulmuştur.

(bkz: bu da böyle bir anımdır)
  • tübitak'ın başvuruları ilk defa başka kurumlar aracılığıyla aldığı bireysel genç girişimcilere destek vermek amacıyla başlattığı program. katma değerli, arge çalışması içeren ürünler için destek veriliyor. destek süresi maksimum 18 ay. 110 bin + 40 bin tl şeklinde bir destekleri var.

panelde genelde ticarileşmeyle ilgili sorular sorulmakta; ürünü kim alacak, ne kadara satacaksınız, yıllık tahmini satışınız ne, pazarınızın büyüklüğü ne gibi sorular gelmekte.
    eğer teknik olarak yapılabilirliğine inanmıyorlarsa (ki ben öyle düşünüyorum) teknik sorular çok fazla gelmekte.

bu sene 5 dakika içerisinde üretip satacağınız ürünü anlatmanızı, pazardan bahsetmenizi ve gelecekte ne yapacağınızı söylemenizi istediler. önce süre çok kısa gelmişti ve yapılan denemelerde süre yetmemekteydi. panelde nasıl hızlı ve kısa anlattıysam 3,5 dakikada projeyi anlattım. sonra rahat rahat konuştum.
    benden önce giren herkese ticarileşmeyle ilgili sorular gelmesine rağmen bana milyon tane teknik soru sordular.
    bu soru da sorulur mu, liseye de mi gitmediniz dedirtecek sorular da sordular. ya benim teknik altyapımı test ediyorlardı ya da...
    sonuç: destek almaya hak kazandım.

(bkz: ebiltem)
    (bkz: meristemege)
    (bkz: biggsea.com)
  • 15 nisan'a kadar işletmeyi kurduran, bir dolu borca sokan fakat parayı henüz yatırmayan programdır. temmuz ayında yatıracaklarını söylediler fakat ne gelen var ne giden. darbe girişiminin olması da işin tuzu biberi oldu. tubitak'a yazdığım e-maillere cevap alamıyorum, konu ile bilgisi olan var ise yeşilimi yaksın lütfen.
  • değerli girişimciler,

21 temmuz 2016 tarihinde ilan edilen olağanüstü hal sebebiyle teydeb tarafından yürütülen tüm programlara yönelik ödeme işlemleri başkanlığımızca detaylı incelemeye alınmıştır. konu ile ilgili gelişme olduğunda tarafınıza bilgi verilecektir.

bilgilerinize saygılarımızla sunarız.

tübitak - teydeb

yakında programı kazandığımız için para isteyecekler bizden...