şükela:  tümü | bugün
  • ekonomi bakaninin kriz yaklasiyor, tedbir alacagiz aciklamasindan sonra yazarlarin bireysel olarak aldigi kararlar ve kemer sikma politikalaridir.

* dun gece 1 bira az ictim.
    * kedinin mamasinda gramaj eksilttim, biraz surat yapti ama alisacak..
    * bu sabahta 10 lira az mazot aldim.
  • projeme odaklandım
    kodlama bitince de satisa başlayacağım innsallah
  • suriye vatandaşlığına başvurdum.

böylelikle masrafları sıfırlayacağım. ayrıca bedava sınırsız tel hattı hakkımı kullanıp millete dakikalık kiraya vereceğim, para yapacağım.

vız gelir kriz.

edit: özel mesajla göç idaresinin "suriyeli mültecilerin telefon faturaları ödenecek haberi" yalanladığını öğrenmiş bulunmaktayım. yani yine gol değil, krizde para kazanmak için başka bir plan yapmak lazım.
  • en son cuma günü güzel bir döner yedim, artık krize hazırım.
  • yurtdışında yaşayan biri olarak benim de yaşadığım yerde beklediğim kriz. aldığım önlemler şunlar

1. bir espresso makinesi aldım, sabahları kendi kahvemi yaparım diye. (haftasonları kullanıyorum ama hafta içi halen dışardan kahve almaya devam etmekteyim, genede anında sıcak su veriyor alet soda yerine çaya dönmeye başladım evde, hem daha sağlıklı hem de sodaya daha az para ödüyorum)

2. alışveriş yapacağım zaman toplu halde ve costco'dan alıyorum daha ucuza geliyor (türkiye'de de kuru gıda halinden toplu halde alırdım)

3. dışarda yemek yeme sıklığımı dondurulmuş gıda ve evde basit şeyler hazırlayarak azalttım

4. ek iş olarak emlakçılık ve taksicilik yapıyorum (uber ve lyft). taksi günlük yemek ve benzin masrafımı karşılıyor

5. restorant'da yemek yiyeceğim zaman yanına su söylüyorum

6. ekstra her doları commodity olarak değerlendiriyorum (lityum, altın, gümüş, kobalt, bakır ve buğday favorilerim)

7. sigara kullanıyorum sarmak zor geliyor. onun yerine tanesi 15 cent'e gelen şekersiz nikotin tabletlerinden aldım normalde haftada 4-5 paket içiyordum 1 pakete düşürdüm gerisi nikotin hapı (sigara burada pahalı ondan bir tasarruf oluyor)

8. 2 adet ev arkadaşım var, bunlardan kira alıyorum

9. akşamları meetup'lar oluyor bunlardan firmaların sponsor olduğu bedava yemek, hediye vs. verenlerini kaçırmıyorum

10. spotify aile aboneliğim var annemle beraber kullanıyorum, hulu aboneliğim var ev arkadaşlarımla paylaşıyorum onlar da bana netflix aboneliklerini kullandırmaktalar. kaçak izleme yapmıyorum. amerika'da yakalanırsan başa iş olur korsan

ilerde yapmayı düşündüğüm şeyler ise bahçemde sebze yetiştirmek, bir adet pressure washer alıp facebook ilanlarıyla evlerin dışını temizleme hizmeti vermek ve güzel satılabilecek bir şeyler bulursam amazon'da bir mağaza açıp mağaza üstünden satış yapmak (bu konuda tavsiyelere açığım)

şimdi benim aylık kazancım 40-50 bin lira filan ve yaptıklarım bunlar. sizi duyalım yiğidolar 3 bin maaş alıp starbucks'tan çıkmayanınız, her hafta amsterdam yapmadan rahatlayamayan kardeşlerim buradalar mı?
  • kredi kartıyla uzun vadeli taksitli alışveriş yapmıyorum. başka yapacak bir şeyim yok. çünkü zaten bu ülkede yaşayabilmek için kemerleri sıkmış bulunmaktayız.
  • yemek yemeyi günde 1 öğüne düşürdüm. sadece çorba ve pilav yiyorum. kendimi şımartmak için az da üstüne kuru attırıyorum arada.

çay ve su ihtiyacımı iş yerinden karşılıyorum. şişeme su doldurup eve götürüyorum.

saç temizse duş almaya gerek yok felsefesinden yola çıkarak saçımı sıfıra vurdurdum, böylece duş alma sıklığım çok azaldı.

evde gerekmedikçe ışık açmıyorum.

kirlenen çoraplarımı ofisin lavabosunda yıkıyorum kimseye çaktırmadan.
  • (bkz: domalmak)
  • ben 5 günde 50 tl lik yakıt alıyordum artık 4 günde 40 alıcam mecburen tasarruf şart